Президентът на Северна Македония, депутатите, министър-председателят, министрите и всички служители са длъжни и трябва да бъдат пример за спазване на Конституцията, международните споразумения и законите на страната, която ръководят, заяви бившият министър-председател на Северна Македония Зоран Заев.

Новоизбраният македонски президент Гордана Силяновска-Давкова отказа да произнесе конституционното име на държавата и това предизвика серия от коментари в страната и чужбина.

"Неспазването им води до отговорност, но и до сериозни последици за държавата, които ще бъдат незабавно усетени от гражданите. Отговорността е не само политическа, но и правна. А последствията са десетилетия на враждебност със съседните държави, с ЕС, със САЩ и ООН. Всичко това ще има далечни последици за ежедневието и общия стандарт на македонците и другите етнически общности в Северна Македония. Обръщам се към тях с призив да се освободят от партийната мантия и да осъзнаят възможно най-скоро, че сега носят отговорност за държавата и гражданите. Да спазват Конституцията, международните споразумения и законите като пример за цялата нация и да ги спазват изцяло или като правителство да предприемат стъпки за тяхната отмяна или промяна. В края на краищата Мицковски и президентът Силяновска-Давкова многократно са повтаряли, че не възнамеряват да отменят Преспанското споразумение, въпреки че не са съгласни с него. Ето защо, като заемащи най-високи държавни постове, те трябва да спазват Конституцията, международното Преспанско споразумение и законите. Те трябва да гледат напред към бъдещето на Северна Македония и на македонския народ“, добави бившият македонски премиер.

Преспанският договор бе подписан на 17 юни 2018 г. в с. Нивици на брега на Голямото преспанско езеро. Споразумението бе подписано от външните министри на двете страни Никос Кодзиас и Никола Димитров в присъствието на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев. Споразумението сложи край на дългогодишния спор за името на Македония между властите в Скопие и Атина.

На подписването присъства и специалният представител на ООН Матю Нимиц, както и върховният представител за външни работи на ЕС Федерика Могерини и комисарят за разширяване Йоханес Хан.