сн. YouTube

Един от най-известните българи в Израел - Зико Калев, доведе това лято в България 4-те си внучета - да усетят атмосферата на прародината си. Познат още като Зико от Яфо и Зико Фалафела (познатите на мнозина пържени хапки от нахут), той раздели времето на кратката си българска почивка между малките палавници и многото си приятели в Кюстендил - където са корените на рода му. Освен като уникален майстор на вкусните хапки, които са негов бизнес от десетилетия, Зико е познат като най-активния общественик в Израел, и то с 30-годишен стаж. Той започва с Яфенската секция на партията Ликуд, в която членува от 1967-а, а през 1980 г. става неин председател и е на този пост вече 33 години. От 1998 до 2003 г. и от 2012 г. той е съпредседател на Съюза на българските емигранти в Израел. През последните 10 г. е председател на управителния съвет на Българския старчески дом в гр. Ришон ЛеЦион, заради който почивките му в България винаги са кратки - мислите му са все при питомците на дома и където и да се намира, той непрекъснато звъни в Израел, за да пита как са и имат ли някакви проблеми.

,,Българският старчески дом "Жак Асеов" е построен по предложение на Съюза на българските евреи още през 1962 г. изцяло от дарения, като най-голямото от тях е от българския индустриалец Жак Асеов, избягал от България заедно с всичките си капитали в Съединените щати по време на Втората световна война", разказва Зико. По времето, когато е построен, българските пенсионери в Израел са били много повече. Но и днес цели 40 процента от обитателите са родени в България. С времето обаче ще стават все по-малко. Но все пак старческият дом завинаги ще си остане едно българско местенце. В него живеят около 400 възрастни хора в различно здравословно състояние и разпределени в няколко отделения. Грижата за тях е поверена на професионален екип от служители. В дома работят модерен физиотерапевтичен център и аптека, салон за красота, синагога, библиотека, кафе, модерен фитнес салон и шивашко ателие.

Уредбата на дома е нестандартна за българските разбирания - по-заможните имат възможност да откупят вътре малки апартаменти и да ги обзаведат по собствен вкус, като така имат максимална възможност да се чувстват като у дома си и същевременно да не са сами. Старческият дом се издържа от спонсори, имената на които са записани в специална дарителска книга.

Обитателите на социалното заведение издават и собствен вестник, разпространяващ се на територията му, сред пенсионерите в Ришон ЛеЦион и в около 500 други семейства в страната. Имат и една издадена книга - ,,Поколението на сандвича". Важен елемент във всекидневието на дома е храната в него - всички ястия, поднасяни на обитателите му, са от българската национална кухня и тази на българските евреи. Тук доста често се провеждат кулинарни състезания, в които съдии често са най-известните готвачи в страната.

Днес старческият дом се намира под шапката на организацията ,,Йехуд олей България", а членовете на ръководството му работят на доброволни начала. ,,Жак Асеов" в Ришон ЛеЦион наскоро получи специална грамота от министерството на здравеопазването на Израел, тъй като отговаря на най-високите стандарти в областта на грижата за възрастни хора. В началото на годината пък там бе поставена паметна плоча с благодарност към България за спасяването на българските евреи по време на Втората световна война, допълва разказа си българинът Зико Калев.

Боряна Цонева