Президентът на Украйна Володимир Зеленски призна, че страната му се нуждае от още време, за да започне дългоочакваната контраофанзива срещу Русия, тъй като военните все още се нуждаят от обещаната помощ от Запада, съобщи Би Би Си в четвъртък.

Очакваната атака може да бъде решаваща във войната, преначертавайки фронтовите линии, които от месеци остават непроменени.

"С това, което имаме, можем да вървим напред и да бъдем успешни. Но ще загубим много хора. Мисля, че това е неприемливо", казва той. "Така че трябва да изчакаме. Все пак ни трябва още малко време."

Президентът описа бойните бригади, някои от които са обучени от страните от НАТО, като "готови", но каза, че армията все още се нуждае от "някои неща", включително бронирани превозни средства, които "пристигат на партиди".

Кога и къде ще започне украинската контраофанзива е тайна. Руските сили са укрепили отбраната си по фронтова линия с дължина 1450 км, която минава от източните райони на Луганск и Донецк до Запорожие и Херсон на юг.

През последните седмици украинските власти се опитаха да намалят очакванията за пробив както публично, така и в частни разговори, пише Би Би Си.

Високопоставен държавен служител, пожелал анонимност, каза, че лидерите на страната "разбират, че трябва да успеят", но че нападението не трябва да се разглежда като панацея във война, която продължава 15-и месец.

Президентът обаче изрази увереност, че украинската армия може да организира настъпление, като предупреди за рисковете от "замразен конфликт", на който според него Русия "разчита".

За Киев всеки резултат, който се смята за разочароващ на Запада, може да означава намаляване на военната подкрепа и натиск за преговори с Русия, пише Би Би Си.

Тъй като

почти една пета от територията на Украйна е под руски контрол

и президентът Владимир Путин обяви анексирането на четири региона, които неговите сили частично окупират (Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон), това вероятно ще означава, че преговорите ще включват и въпрос за уреждане на териториалния спор върху тях.

"Всеки има идеи, но те не могат да притиснат Украйна да предаде територии. Защо която и да е страна по света трябва да даде на Путин своята територия", запита реторично президентът.

Зеленски обаче отхвърли страховете за загуба на подкрепата на САЩ, ако президентът Джо Байдън, който обеща да подкрепя Украйна толкова дълго, колкото е необходимо, не бъде преизбран през 2024 г.

Украйна, каза той, все още се радва на двупартийна подкрепа в Конгреса на САЩ. "Кой знае къде ще бъдем (когато дойдат изборите). Вярвам, че ще спечелим дотогава."

Засега мирни преговори не се разглеждат като реалистична перспектива, тъй като и двете страни казват, че ще се бият до победа.

Президентът Зеленски предложи мирно предложение от 10 точки, призоваващо за връщане на всички нападнати територии, изплащане на репарации за щети, свързани с войната, и създаване на специален трибунал за преследване на руски военни престъпления, план, който Москва категорично отхвърли.

Западните санкции, каза президентът, оказват влияние върху отбранителната индустрия на Русия, споменавайки изчерпаните ракетни запаси и недостига на артилерия.

"Все още имат много в складовете си, но... вече виждаме, че са намалили обстрела на ден в някои райони", каза той пред медиите.

Москва обаче е намерила начини да заобиколи някои от мерките, твърди той и призова страните да се насочат към онези, които помагат на Русия да заобиколи забраните.

ЕС вече обсъжда нови санкции, които включват търговски забрани за трети страни, които препродават на Русия купени от тях от ЕС стоки, които са в санкционните списъци на съюза.