Рекорден ръст на масовите убийства се регистрира в САЩ от началото на 2023 г., като подобно събитие се случва приблизително веднъж седмично.
Нападенията са станали причина за смъртта на 88 души в 17 масови убийства за 111 дни. Всеки път убийците са използвали огнестрелно оръжие.
Деца в начално училище в Нешвил, застреляни в един обикновен понеделник. Земеделски работници в Северна Калифорния бяха обсипани с куршуми заради недоволство на работното място. Танцьори в бална зала в Лос Анджелис, избити, докато празнуват лунната Нова година. Това е само част от черната статистика.
Само през последната седмица четирима души бяха убити, а 32-ма ранени на парти в Дадевил, Алабама.
Мъж, току-що освободен от затвора, пък застреля смъртоносно четирима души, включително родителите си, в Боудойн, Мейн, преди да открие огън по шофьори, пътуващи по натоварена междущатска магистрала.
„Никой не трябва да бъде шокиран“, каза Фред Гутенберг, чиято 14-годишна дъщеря Хайме беше една от 17-те жертви на стрелба в гимназия в Паркланд, Флорида през 2018 г. „Посещавам дъщеря си на гробището. Не мога да опиша как се чувствам."
Жертвите от Паркланд са сред 2842 души, загинали при масови убийства в САЩ от 2006 г. насам, показва справка в база данни, поддържана от Асошиейтед прес и USA Today в партньорство със Североизточния университет.
Регистърът вписва убийствата, включващи
четири или повече смъртни случая, без да включва извършителя,
същият стандарт като ФБР, и проследява редица променливи за всяко от тях.
Масовите стрелби представляват само малка част от насилието, завършващо със смърт, което се случва в САЩ годишно. И все пак масовите убийства се регистрират със зашеметяваща честота тази година: средно веднъж на всеки 6,53 дни, според анализ на данните на The AP/USA Today.
Само 2009 г. е белязана с толкова много подобни трагедии за същия период от време.
От Източния до Западния бряг насилието е предизвикано от различни мотиви. Убийства, самоубийства и домашно насилие; групово отмъщение; училищни стрелби и вендети на работното място.
Въпреки това бариерите пред законодателните промени остават.
Вероятността Конгресът да възстанови забраната за полуавтоматични пушки изглежда далечна, а Върховният съд миналата година постави нови стандарти за преразглеждане на националните закони за оръжията, поставяйки под въпрос ограниченията за огнестрелни оръжия в цялата страна.
Темпът на масовите стрелби досега тази година не предвещава непременно нов годишен рекорд. През 2009 г. кръвопролитията се забавиха и годината завърши с окончателен брой от 32 масови убийства и 172 смъртни случая. Тези числа едва надвишават средните стойности от 31,1 масови убийства и 162 жертви годишно, според анализ на данни от 2006 г.
През последното десетилетие обаче бяха поставени ужасяващи рекорди.
Данните показват рекордните 45 масови убийства през 2019 г. и 230 души, убити при подобни трагедии през 2017 г.
През същата година 60 души загинаха, когато въоръжен мъж откри огън на фестивал за кънтри музика на открито на Лас Вегас Стрип. Нападението все още е най-смъртоносното при масова стрелба в съвременна Америка.
„Ето каква е реалността: ако някой е решен да извърши масово насилие, той ще го направи“, каза Жаклин Шилдкраут, изпълнителен директор на Регионалния консорциум за изследване на насилието с оръжие към правителствения институт Рокфелер. „И нашата роля като общество е да се опитаме да поставим пречки и бариери, за да направим това по-трудно.“
Но има малко индикации и на щатско, и на федерално ниво, че на хоризонта се задават големи промени в политиката.
Някои щати се опитаха да наложат повече контрол върху оръжията.
Миналата седмица губернаторът на Мичиган Гретхен Уитмър подписа нов закон, който задължава проверките на криминалното минало при закупуване на пушки, докато преди това щатските власти ги изискваха само за хора, които купуват пистолети.
В сряда забраната за десетки видове огнестрелни оръжия беше гласувана от законодателния орган на щата Вашингтон и изпратена към бюрото на губернатора.
В консервативния щат Тенеси протестиращи се събраха пред Капитолия на щата, за да поискат повече регулиране на оръжията, след като шестима души бяха убити в частното начално училище в Нешвил миналия месец.
На федерално ниво президентът Джо Байдън подписа миналата година важен законопроект за насилието с оръжие, като засили проверките на миналото за най-младите купувачи на оръжие, забранява огнестрелните оръжия за извършители на домашно насилие и помага на щатите да използват закони, които позволяват на полицията да иска от съдилищата да отнемат оръжия от хора, които показват признаци, че могат да станат насилници.