COVID-19 ваксините са безопасни и ваксинирането ще ви помогне да се предпазите от развитие на тежка коронавирусна болест и смърт от нея. Толкова. Това е официалната декларация на производителите на ваксини. С нея и нито дума повече се ангажира и Световната здравна организация. Никой никога не е давал гаранция, че всеки ваксиниран е застрахован от разболяване. Не защото ваксините са лоши, а защото поради уникалността на хората 100% успех не се случва при нито една ваксина, съобщава "24 часа". Макар и малък процент от ваксинираните не развиват имунитет поради особености на своя организъм или нетипично взаимодействие между ваксината и тялото. При ваксините, които се използват от десетилетия, животът сочи средно 5% нон-респондери – хора, които не развиват защита срещу причинителя на даденото заболяване. Вероятно с натрупването на опит от милиарди случаи това ще бъде процентът и при COVID ваксинациите. Колкото повече дози бъдат поставени, толкова по-голяма е вероятността сред получателите да има хора с “грешен” отговор. Но засега проучванията върху сравнително малко хора и за период от едва няколко месеца показват под 1% при завършен курс ваксиниране.
В редки случаи процесът се затруднява от други фактори
- В реалния живот ваксината може да се компрометира от неправилно прилагане. Случва се рядко – светът се радва на ваксините и медицинските лица ценят всяка капка, но стават и гафове. Например добиха известност случаи на поставяне на частични дози в Калифорния, САЩ, и обратното – на петорно количество на служители в старчески дом в Германия. За сериозни последици обаче не се съобщава.
Други пробойни може да се създадат, ако флаконите не се държат на необходимата температура или ако инжекцията се направи на неправилно място на ръката.
- Новите варианти и очакваните следващи щамове също може да се окажат фактор за провал. Засега няма данни някоя от мутациите на вируса да разоръжава напълно ваксините, но теоретично е очаквано. В отговор биотехнологичните лаборатории вече надграждат продуктите си да са ефективни към последните версии на патогена. “Модерна” вече съобщи, че ще пусне нова подобрена ваксина още наесен. Останалите производители също работят по промени, за да осигурят по-добра защита срещу вариантите. В момента се хвърлят титанични сили за разчитане на възможно най-голям брой геноми, за да се установят масовите мутации и колко са агресивни. Според това ваксините ще бъдат надградени, за да могат да неутрализират нововъзникващите щамове толкова добре, колкото и оригиналния.
- COVID ваксините имат слаб, а в редки случаи нулев резултат и при хората с потиснат в някакава степен имунен отговор. Такива по презумпция са възрастните – теоретично имунната система се “изтощава” с годините, хроничи заболявания допълнително подриват капацитета и. На този фон изглеждат прекрасни съобщенията, че клиничните изпитвания за ваксините срещу коронавируса показват висока степен на ефикасност и след 65 г. Липсва подобен оптимизъм за хората с вроден имунен дефицит. Както и за подложените на химиотерапия за рак или лекувани с други медикаменти, чиято цел е да потискат имунната система – например след трансплантация.
Трите групи фактори плюс "прозоречния период" между поставянето на ваксините и изработването на имунитет създават пул от неизвестен брой уязвими за вируса хора, част от тях дори не знаят, че са с повишен риск. Защитата им може да бъде единствено социална – резултат от човешкото в човека. Казано просто: силният да пази слабия. В конкретния случай означава, докато се създаде масов имунитет, да се спазват мерките за ограничаване на разпространението - правилно използване на маски, хигиена на ръцете и помещенията.