Въпреки, че вече има създадени ваксини, които се борят срещу коронавирусната инфекция, необходимостта от спазване на мерки - като редовно миене на ръце, носене на маски и поддържане на социална дистанция остават най-важни в борбата срещу пандемията. Именно тези мерки са основни за предотвратяване на пренасянате на заразата, категорични са специалисти. Носенето на маска може намали риска от инфекция със 70%. А ваксините на този етап остават като допълнително средство за намаляване на риска от заболяването. Ваксините обаче дават на мнозина усещането за сигурност, че маските вече не са ни нужни. Това обаче не е така.

Ваксината учи тялото как да се бори с вируса без да се разболее. Това е съществената разлика между ваксините и мерките за сигурност, които пък разчитат на намаляването на разпространение на вируса. За ефективното овладяване на пандемията трябва да се продължи спазването на противоепидемичните мерки и подпомагане на ваксинационните кампании, за да продължат те успешно. Това са и причините поради които трябва да продължите да носите предпазна маска по време и след ваксинацията (както и да практикувате други указания за сигурност) :

  • Ваксинацията не осигурява моментален имунитет. Ваксината на Pfizer и BioNTech, както и тази на Moderna изискват прием на две дози, които се прилагат през седмица. Клинични проучвания гласят, че в зависимост от ваксината може да отнеме от четири до шест седмици, за да се постигне имунитет и защита. През това време е напълно възможно да се заразите.
  • Проучванията не са проследили дали участниците носят маски. Въпреки, че клиничните проучвания са стриктни, не е ясно дали участниците са получили насоки за носене на маски.
  • Прагът на имунитет все още е неясен. Стадният имунитет възниква, когато достатъчно хора вече са преболедували вируса. Това и ограничава способността на вируса да се разпространява. Според Центровете за контрол и превенция на заболяванията прагът на стаден имунитет от коронавирус все още не е установен.
  • Продължителността на имунитета все още е неизвестна. Продължителността на обхвата на ваксините тепърва ще бъде определена и наблюдавана по време на ваксинационните кампании.
  • Все още не е ясно дали ваксините предотвратяват пренасянето на заразата. В свои изследвания Pfizer/BioNTech и Moderna не отразяват случаи на асимптоматични инфекции с COVID-19. Това значи, че рискът на предаването на заразата не е намален.