ВЪПРОС: Здравей, Ангел! Бих искал да те попитам как да намаля данъчната облагаемост на моите инвестиционни акаунти, които не са под формата на Traditional / Roth IRA. Т.е. за парите, които съм инвестирал извън пенсионните ми акаунти, аз всяка година плащам данъци върху печалбите, които съм реализирал при продаване на акции и на дивидентите от фондовете ми. Има ли алтернативни инвестиционни стратегии, които могат да ми помогнат да избегна поне част от тези данъци, наложени върху останалия ми заработен доход? 

ОТГОВОРЪТ НА АНГЕЛ: Здравейте. Това е един по-нетипичен въпрос, който навлиза леко и в данъчната сфера, но определено съм помагал на много хора във Вашата ситуация и смятам, че съм компетентен да Ви отговоря. 

Първото нещо, което трябва да се стремите да направите е да се опитате

да задържите инвестициите си 

за повече от година и да не правите продажби в по-кратък от този срок. Нека да уточним, че всеки път, когато продавате инвестиция на по-висока цена от тази, на която сте я закупили, Вие дължите данъци на печалбата. Данъчният процент, който ще платите обаче след продажба над 1 година и 1 ден е по-малък от този, който ще платите, ако сте я купили и продали за по-кратък срок. 

Това се нарича данък на капиталовата печалба и както казах процентът му е по-нисък, ако сте продали актива след най-малко година и един ден от датата на закупуването му. При краткосрочна капитална печалба (short-term capital gains), тя се таксува със същия процент като Вашият заработен доход и по-точно се налага върху него, т.е. може дори да бъде още по-висок процент от това, което ще платите до момента на останалите Ви доходи. 

При дългосрочна капитална печалба (long-term capital gains), всичко купено и продадено в срок над една година и един ден, най-високият данъчен процент би бил 20%, но повечето хора плащат между 0% – 15%. Разликата между двете ситуации може да се окаже голяма, според останалите Ви доходи, а печалбата от спестените данъци остава за Вас. Това е важно правило, което трябва да се помни и спазва от всеки инвеститор. 

Вторият похват, който може драстично да намали данъците Ви при инвестиране извън пенсионните фондове са 
инвестициите

в общинските фондове,

така наречените municipal bond funds. Дивидентите или по-лесно разбираемо за повечето хора – лихвата на такъв вид фондове са често спасени от федерални и щатски данъци, което си е чиста печалба, независимо дали са реализирани (продадени) в срок по-малък от година. При растежа на цените на акциите на такъв вид фондове, ще трябва да платим данъци на печалбата, но лихвата под формата на дивиденти идва като печалба без да се облага с данъци и може да бъде събирана всеки месец като доход. Това е един от похватите, които често използвам с клиенти, които са на висок данъчен процент с останалите им доходи и това ни дава предимство от гледна точка на данъчни облекчения. 

Третият начин, по който можем да намалим данъците си чрез инвестиционни стратегии е продажбата на губещи инвестиции, за да намалим данъчната си облагаемост за годината. Например, ако имаме реализирана загуба от $2,000 на дадена инвестиция и печалба от $2,000 на друг актив или заработен доход, загубата на инвестицията (която вече сме продали, това означава да я реализираме) ще ни помогне да не платим данък на $2,000 печалба дошла от друго място. Лимитът, който можем да изпишем като загуба, за да заличим печалба, е до $3,000 на година, а ако тази загуба е по-голяма от дадената цифра, разликата, която остава неизползвана може да се приложи за следващата данъчна година.  

Знам, че за повечето от нас продажбата на даден актив на загуба би била лоша идея, но в някои ситуации може да се окаже печеливш ход, когато ни спестява определена сума от данъци на други активи или доходи. Тази стратегия трябва да се използва много внимателно и винаги под наблюдението на квалифициран и опитен данъчен експерт. 

Както много пъти съм казвал и преди, ние, българите, сме щастливци да имаме достъп до много добри счетоводители и данъчни експерти, моят съвет е да използваме знанията и експертизата им във всички ситуации, които засягат тънкостите в данъчното законодателство. 

Това е от мен за днес. Ако и Вие имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, Вие можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон - (224) 522-2413 или на електронната ми поща – [email protected]. Въпросите, които четете, са зададени по време на консултации при работата ми с клиенти в моя офис.