снимки „Дойче веле”
Независимо от това какво се случва в Америка, никой не се страхува, че доларът би могъл да рухне. За разлика от еврото, което се оказа доста болнаво. Означава ли това, че доларът е по-добър от еврото? И ако да, защо?
В Съединените щати демократи и републиканци водят ожесточен спор за държавния бюджет. Ако до края на годината не се споразумеят, ще се наложат бюджетни съкращения и данъчни повишения в размер на $600 милиарда. А при това положение американската икономика неминуемо ще изпадне в рецесия. Поради тази опасност стойността на долара продължава да пада в сравнение с еврото. И въпреки това никой не изразява и най-плахо подозрение, че доларът би могъл да рухне. Еврото може само да завижда на тази непоклатима вяра в американската валута. Макар непосредствената опасност от срив на европейския валутен съюз междувременно да е овладяна, еврото продължава да минава за не особено стабилно. Според Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) съществуването на еврозоната продължава да е застрашено.
Ахилесовата пета на еврото
Дали наистина доларът има предимства, каквито еврото не притежава? Да, казва Ахим Вамбах, директор на Института за икономическа политика към университета в Кьолн. Доларът може да разчита преди всичко на силна централна власт. „Голяма част от фискалния бюджет се разпределя от Вашингтон, а не от отделните щати", уточнява Вамбах. За разлика от САЩ, европейският валутен съюз не е политически съюз. Бюджетът на целия ЕС съответства на 1 процент от икономическата мощ на страните членки. А еврозоната дори си няма собствен бюджет. Ахилесова пета на еврото е и голямата зависимост между банките от еврозоната и националните държави. Примерите с Ирландия и Испания показват, че банките и държавите могат взаимно да се доведат до срив. Според финансовия експерт Клеменс Фюст най-голямата грешка при създаването на еврото е това, че финансовата система не е пригодена към валутния съюз. „Трябваше да се предвиди, че в един валутен съюз отделни държави могат да изпаднат в неплатежоспособност, вследствие на което опрощаването на дълговете става неизбежно", казва Фюст.
В САЩ банките не са зависими от отделните щати, изтъква на свой ред Ахим Вамбах. „Ако Калифорния изпадне в неплатежоспособност, калифорнийците няма защо да се притесняват, че спестяванията им са застрашени, защото тези спестявания са вложени в американска, а не в калифорнийска банка", обяснява експертът. Това показва и защо в САЩ заплахата от верижна реакция е незначителна.
Най-важната разлика
В еврозоната обаче всяко кризисно огнище може да доведе до пожар в целия валутен съюз. Ако Гърция напусне еврозоната, това неминуемо ще повлече и други държави. От което излиза, че отделните страни носят всъщност минимална отговорност за собствената си фискална политика, защото знаят, че ако загазят, другите ще ги спасят. Но нали все пак съществува Европейската централна банка, която с всички сили щяла да спасява еврото? Поне така обеща шефът й Марио Драги. Само че за разлика от американския Федерален резерв, който твърдо стои зад долара, ЕЦБ не е в състояние да взима бързи решения. В това се състои и последната, може би най-важна разлика между долара и еврото. ЕЦБ е федерална институция - „носят" я цели 17 емисионни банки. Тя не е самостоятелно действаща емисионна банка. И поради това еврото си остава болнаво без никакви изгледи въобще да се закрепи.
Ж. Данхон, „Дойче веле"