Тъй като всичко става все по-скъпо в днешно време, естествено е да се притеснявате как нарастващите разходи могат да повлияят на жилищния пазар. Много хора са загрижени, че високите цени и по-строгите семейни бюджети могат да накарат повече собственици на жилища да изостанат с ипотечните си плащания, което да доведе до вълна от иззети от банката жилища.

Но преди да започнете да се тревожите за срив на жилищния пазар, ето вижте какво наистина се случва. И добрата новина е, че последните данни показват, че на хоризонта няма причина за притеснение отностно това да има „наводнение” от имоти на пазара и падане на цените им, както бе между 2007г-2010г.

Как днешният пазар е различен от 2008 г.

Нека облекчим тези страхове, като погледнем голямата картина. Графиката по-долу използва проучване на ATTOM, доставчик на данни за собственост, за да покаже, че броят на собствениците на жилища, при които е започнат процеса на изземане (foreclosure), не е близо до това, което видяхме от 2008 г. Тогава скокът бе голям в броя им. Днес числото е много по-ниско – дори е спаднало в последния доклад. Има голяма разлика между това, което се случва сега, и това, което се случи, когато жилищният пазар се срина (вижте графиката по-долу):

Защо броя на имотите в несъстоятелност няма да предизвика срив на пазара?

Само в случай, че се чудите защо броят на такива жилища леко се е повишил от 2020 г. и 2021 г., ето какво трябва да знаете. През тези години имаше мораториум (показан в бяло), предназначен да помогне на милиони собственици на жилища да избегнат възбрана в трудни времена. Ето защо числата само преди няколко години бяха толкова невероятно ниски. Ако погледнете по-назад, става ясно, че общите броя са намалели значително.

И ако се чудите: как днес има по-малко иззети жилища, дори когато разходите за живот са станали толкова по-големи? Ето отговорът. Една от основните причини е, че собствениците на жилища днес имат много повече собствен капитал, натрупан в домовете си, отколкото през 2008 г. Както се обяснява в статия от Bankrate:

„В годините след жилищния срив милиони жилища наводниха пазара, поттискайки цените. Сега не е така. Повечето собственици на жилища имат удобна „възглавница” за дялово участие в домовете си (equity cushion).“
Този капитал действа като предпазна мрежа и позволява на много собственици на жилища да избегнат проблеми с банката си, ако са изправени пред финансови затруднения. Дори ако на някой стане трудно да прави месечните си плащания, то той/тя може да успее да продаде дома си и да избегне напълно присвочването на дома от неговата банкова инситуция. Това е далеч от условията по време на катастрофата, когато собствениците на жилища дължаха по ипотеките си повече, отколкото струваха домовете им.

Какво предстои за пазара на жилища в бъдеще

В заключение, вярно е, че днешните по-високи разходи за живот са предизвикателство за много хора, но това не означава, че се насочваме към скок на иззети домове.

Данните показват, че пазарът е доста далеч от това да се случи. Собствениците на жилища днес са в много по-силна финансова позиция, отколкото по време на имотната рецесия през 2008 г., благодарение на значителния собствен капитал, който са натрупали в годините.

Като агент на недвижими имоти аз не само помагам на своите клиенти със закупуване, продажба и отдаване под наем, но и непрестанно да ги уведомявам относно всеки възможен аспект, който би повлял на тяхната дългосрочна инвестиция, която всъщност за повечето хора е най-важната и най-голямата, която те са направили или ще направят някога в живота си. Ако имате въпроси свързани с тази или други мои статии до сега, или въобще с всичко свързано с пазара на недвижимите имоти, ще се радвам да ме потърсите, а за мен ще е удоволствие да мога да помогна. Моят директен номер е: 773-827-7827, или ми пишете на емайл: [email protected]. Също уебсайт, за повече информация: GerganaTodorova.BairdWarner.com Консултацията е винаги безплатна и не ви ангажира по никакъв начин.”