Индексът Dow Jones Industrial Average премина през падане с повече от 1 000 пункта през деня, тъй като финансовите пазари са в напрегнато очакване на мерките на Федералния резерв за борба с инфлацията и заради напрежението между Русия и Украйна. На затваряне обаче той все пак качи малко стойността си - плюс 99,13 пункта, или 0,29 Продължава триседмичната тенденция на спад на борсите на "Уол Стрийт" и бенчмаркът S&P 500 е напът да затвори с 10% спад в сравнение с най-скорошния си връх. Рано следобед Dow Jones беше спаднал с 2,9%, а S&P 500 - с 3,6%. Индексът Russell 2000 за малките компании, който е най-тясно свързан с вътрешния пазар, вече е с 20% по-ниско от последната си върхова стойност. Сривът на пазарите е продължение на тенденцията на загуби, която причини спадът през месец януари. Dow Jones Industrial Average падна със 712 пункта, или 2.1%, до 33,544, а  Nasdaq падна с 3%.

Затваряне на зелено

След напрегнатия ден все пак на затваряне бе отбелязано подобрение - освен покачването на Dow Jones, Russell 2000 се покачи с 45,59 (2,29%); NASDAQ Composite Index - 86,21 (0,63%); S&P 500 - 12,19 (0,29%)

Инвеститорите са притеснени най-вече от това колко агресивни ще са мерките на Федералния резерв, който тази седмица има среща по темата за сваляне на надигналата се инфлация. "Уол стрийт" очаква повишение на лихвите още през март и инвеститорите се опасяват, че на Фед може да се наложи да повишава стойностите по-често, отколкото бе прогнозирано. Сега бенчмаркът на Фед за краткосрочни лихвени проценти е между 0 и 0,25%. Инвеститорите виждат шанс от 70 на сто до крея на годината той да бъде повишен с поне един процентен пункт.

Кой претърпя най-големи щети

Най-голям спад в понеделник бележат секторите на енергетиката и на добиването на суровини. Минният концерн Freeport McMoRan загуби 4,6% от стойността си, а General motors - 4%. Потърпевши от спада са и технологичните гиганти, защото при повишение на лихвите акциите им губят атрактивност, защото са скъпи и купувачите са по-склонни да се въздържат. Apple е надолу с 1,7%, а Microsoft - с 1,8%.

В момента е сезонът на отчетите, но данните досега са объркващи – над 74% от компаниите в S&P 500 надминаха очакванията на пазара, но някои водещи фирми разочароваха инвеститорите, включително Goldman Sachs и Netflix. Инвеститорите разпродават по-рисковите активи, докато се подготвят за затягането на паричната политика на Фед. Bitcoin поевтиня с над 8% през уикенда, изтривайки почти половината от рекордната си стойност, достигната през ноември. В понеделник цената на криптовалутата намалява с 3,01%. Инфлацията оказва натиск върху бизнесите и потребителите, тъй като търсенето на стоки все още превишава доставките. Компаниите алармират, че проблемите с веригите за доставки и покачващите се цени не суровините натоварват финансите им. Продавачите на дребно и производителите на храна повишават цените, за да редуцират влиянието на тази фактори.