Съд в Тексас нареди временна пауза на новата програма, обявена от президента Джо Байдън, който позволяна получаването на легален статут на имигранти, женени за американски граждани, които може да не са влезли в страната по легален начин. Решението на съда е след иска на републикански главни прокурори от 16 щата.  Това е удар по една от най-големите политики на президента Байдън в областта на имиграционна реформа.

През юни той обяви новата политика, която оптимизира пътя към гражданство за приблизително половин милион имигранти плюс 50 000 техни деца, които са скючили брак с американски граждани.

Новата политиката предлага на съпрузите на американски граждани без законен статут, които отговарят на определени критерии, да получат гражданство, като кандидатстват за зелена карта и останат в САЩ, докато тече процесът. Традиционно процесът може да включва дългогодишно чакане извън САЩ, което адвокати определят като „разделяне на семейства“.

За да могат да се включат в програмата, имигрантите трябва да са живели без прекъсване в САЩ в продължение на поне 10 години, да не представляват заплаха за сигурността или да нямат дисквалифициращо криминално минало и да са сключили брак с гражданин до 17 юни - денят преди обявяването на програмата.

Те трябва да платят такса от 580 долара за кандидатстване и да попълнят дълго заявление, включващо обяснение защо заслужават хуманитарно предсрочно освобождаване и дълъг списък с подкрепящи документи, доказващи колко време са в страната. Ако бъдат одобрени, кандидатите разполагат с три години, за да поискат зелена карта. През този период те могат да получат разрешително за работа.

16-те щати, завели делото, обаче твърдят, че политиката им струва милиони долари в публични услуги, включително здравеопазване, образование и правоприлагане, които биват използвани от имигрантите.
„Твърденията са съществени и заслужават по-задълбочено разглеждане от това, което съдът можеше да си позволи до сега“, пише съдия Баркър в решението си.
„Това е само първата стъпка. Ще продължим да се борим за Тексас, нашата страна и върховенството на закона“, заяви главният прокурор на Тексас Кен Пакстън, чийто щат е страна по делото.

Съдия Баркър е назначен на поста през 2019 г. от Доналд Тръмп. Той даде срок до 10 октомври на двете страни да пуснат своите детайлни отговори по делото. Въпреки, че временната му забрана за влизане в сила на новата политика е за 14 дни, тя може да бъде удължена.

Демократическата партия върви по тънка линия между стремежа към по-строго отношение към нелегалните мигранти и въвеждането на реформи в неефективната имиграционна система на страната.
Кампанията на Тръмп за Белия дом се фокусира върху представянето на САЩ като обект на нападение от страна на това, което той нарича мигрантско „нашествие“.