Броят на американците, подали заявления за безработица, леко е спаднал през миналата седмица – до 793 000, което е доказателство, че нивата на съкращения на работни места.
Все пак се отчита лек спад спрямо седмица по-рано, когато заявленията са били 812 000 (данните бяха промени в последствие, въпреки че първоначално бе съобщена по-ниска цифра от 779 000).
Преди избухването на пандемията в САЩ през март, седмичните заявления за помощ никога не са надхвърляли 700 000, дори по време на Голямата рецесия.
Подобряването на пазара на труда се забави през есента и през последните два месеца по същество спря.
През последните два месеца, работодателите са съкратили 178 000 работни места.
Близо 10 милиона работни места са закрити по време на пандемията.
Въпреки че равнището на безработица е спаднало през януари до 6,3% от 6,7%, това е главно защото много хора, загубили работа, са спрели да търсят.
Правителството не смята хората за безработни, освен ако не търсят активно работа.
Като цяло 20,4 милиона души са получавали обезщетения за безработица през седмицата, приключила на 23 януари, последният период, за който са налични данни.
Това е повече от 17,8 милиона от предходната седмица.
Данните идват на фона на усилията на президента Джо Байдън да прокара спасителния си план за 1,9 трилиона долара. Предложението на Байдън ще продължи до август две федерални програми за обезщетения за безработица. Предходните трябва да изтекат в средата на март.
Предложението му ще повиши и федералното обезщетение за безработица до 400 долара на седмица спрямо сегашните 300 долара.
Някои икономисти, включително бившият министър на финансите Лари Съмърс, изразиха опасения, че такъв огромен разходен пакет рискува да разпали инфлацията.
И все пак в сряда председателят на Федералния резерв Джером Пауъл подчерта затруднения пазар на труда и заяви, че смята, че е малко вероятно да има някакъв обезпокоителен скок на инфлацията.
Ако това се случи, каза Пауъл, правителството разполага с финансовите инструменти, необходими за потушаване на инфлацията.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.