Министърът на финансите Джанет Йелън предупреди в понеделник, че САЩ са заплашени от безпрецедентен фалит по дълга си. В писмо до Конгреса тя написа, че е малко вероятно да успее да изпълни всички задължения по плащания на правителството „потенциално още на 1 юни“ без действия от Конгреса.

След достигане на тавана за заеми от 31.4 трилиона долара на 19 януари, Йелън каза пред Конгреса, че Министерството на финансите ще продължи плащанията по дълга, федералните помощи и ще направи други разходи, като използва извънредни мерки за управление на паричните средства.

Последиците

Оценката повиши риска Съединените щати да се насочат към безпрецедентен фалит по дълга, който би разтърсил глобалната икономика.
Ако Вашингтон се окаже в невъзможност да плаща дълговете си, това неминуемо ще доведе до спад на работните места, обезщетенията и финансовата сигурност на милиони американци. 

Експертите предупредиха за потенциална криза от мащаба на финансовия срив от 2008 г., със заплахата да не бъдат изплатени обезщетения на ветерани и пенсионери и спиране на военно финансиране и жизненоважни правителствени програми.

Неизбежно ли е?

Пропастта между Републиканци и Демократи за това как да бъде решен проблемът с дълга, остава огромна. Докато Републиканците, които контролират Камарата на представителите в Конгреса, настояват правителството на Байдън да направи огромни съкращения на разходите, то Демократите, контролиращи Сената, искат увеличаване на тавана на дълга.

Най-отрезвяващата реалност е, че ако САЩ изпаднат в дефолт по дълга, това ще бъде самопричинена катастрофа, която ще разбие репутацията на Америка като убежище на финансова стабилност, което е от решаващо значение за циментирането на глобалното лидерство на Вашингтон.

Трябва ли да бъде повишен таванът на дълга

Към момента американското правителство получава по-малко пари като приходи, отколкото харчи. То е в състояние да заема пари при отлични лихвени проценти, защото има репутацията на винаги плащащо сметките си.

Демократите посочват, че правомощията за държавно вземане на заеми трябва да бъдат увеличени, тъй като Конгресът е длъжен да плаща за разходите, които вече е одобрил. Те също така изтъкват факта, че републиканците не са имали проблеми да направят това, когато бившият президент Доналд Тръмп беше на поста. 

Републиканците в Камарата на представителите вече приеха законопроект за повишаване лимита на дълга миналата седмица, който включва драстични съкращения на разходите от здравеопазване за бедните до ръководители на въздушно движение. Законопроектът от 26 април, предвижда още намаляване на данъчните стимули за слънчева енергия и прилагане на съкращения на разходите с 4.5 трилиона долара, или около 22%, в замяна на увеличение с 1.5 трилиона долара на лимита на дълга на САЩ. Сенатът и президентът отказаха да одобрят това предложение. Байдън заяви, че няма да преговаря за увеличаване тавана на дълга, но ще обсъди бюджетни съкращения след приемането на нов лимит. Срещата между него и председателя на Камарата на представителите Кевин Маккарти е насрочена за 9 май.

Прогнозите

Ако Министерството на финансите успее да издържи плащанията на обезщетения в началото на юни, то може да получи значителни парични средства от прогнозните тримесечни данъчни плащания, дължими до 15 юни, казват анализатори. След това Министерството на финансите може да издържи до 30 юни, когато ще може да вземе 143 милиарда долара заеми чрез спиране на реинвестирането на падежиращи ценни книжа, държани от държавните пенсионни фондове.

Заедно с данъчните постъпления, този заем ще му позволи да плаща сметките до юли.

През 2011 г. подобна битка за тавана на дълга доведе страната до ръба на фалита и до понижаване на най-високия кредитен рейтинг на страната. Този път преговорите може да са още по-трудни, казват ветерани от двубоя през 2011 г.