Кризата с пушенето на електронни цигари от тийнейджърите може да бъде пресечена в зародиш, ако ароматите с плодове и ментол бъдат забранени, показва проучване.
Седемдесет процента от настоящите вейпъри на възраст от 14 до 21 години казаха, че биха се отказали от навика, ако устройствата имат вкус на нормални цигари. Забраната на ментола обаче би била критична.
На въпроса дали биха се отказали изцяло от вейпове, ако само плодовите вкусове бяха забранени, само 40 процента казаха „да“.
Америка и Обединеното кралство са в разгара на това, което някои нарекоха детска епидемия от пушене на електронни цигари, с нарастващи съобщения за класни стаи и детски площадки, обгърнати от облаци дим поради толкова много млади хора, които се пристрастяват.
В САЩ около едно на всеки пет деца - 2,55 милиона, признават, че използват устройствата поне веднъж месечно. Повече от 2,6 милиона деца вече са пристрастени към електронните цигари.
Все повече се появяват доказателства, че електронните цигари не нанасят по-малко вреди обикновените папироси и могат да изложат хората на риск от белодробни заболявания и рак.
Изследователи от Държавния университет на Охайо са анкетирали 1400 вейпъри на възраст от 14 до 21 години от САЩ, които са пушили поне веднъж през предходните 30 дни – дефинирано като редовна употреба.
Участниците съобщават, че любимите им вкусове са плодове
(45 процента), които включват ананас, къпини и плодов лед (30,5 процента), или плодове и ментол.
За сравнение, само един на всеки десет казва, че ментолът е негов любим, докато три процента обясняват, че предпочитат тютюна.
На всички е зададен хипотетичен въпрос: „Бихте ли използвали своята електронна цигара, ако се предлагаше само с аромати на тютюн и ментол?“ И: „Бихте ли използвали своята електронна цигара, ако се предлагаше само с аромат на тютюн?“
Резултатите показват, че 549 тийнейджъри (38,8 процента) са казали, че биха се отказали при забрана за ароматизирани електронни цигари. Но ако това се разшири и за ментолови цигари, тогава 1001 (70,8 процента) вече няма да използват вейпове.
Изследователите отбелязаха в проучването си, че това е хипотетично и не може да докаже, че младежите наистина ще се откажат от цигарите, ако ароматите бъдат забранени. Но те добавиха, че ароматите очевидно са „важни за техния интерес към“ и „продължаващото използване“ на електронни цигари.
Ограниченията на проучването включват, че повечето участници са бели и женски пол, което означава, че резултатите не могат да бъдат обобщени за цялата детска популация в САЩ.
Четири американски щата - Масачузетс, Ню Джърси, Ню Йорк и Роуд Айлънд - вече забраниха ароматизираните електронни цигари, докато Калифорния ограничи продажбата им в магазините.
Проучванията обаче предполагат, че когато са въведени забрани, те са повишили риска младежите да преминат към пушене вместо към цигари.
Някога вейповете бяха рекламирани като здравословна алтернатива на пушенето и отличен начин да се помогне на хората да се откажат от никотина.
Но нарастват доказателствата, че те представляват подобен риск за здравето като тютюнопушенето и може да привлекат изцяло ново поколение потребители на никотин, които обикновено не биха пушили цигари.