Германия ограничава преминаването през границата на хора, идващи от Франция, след като обяви департамента Мозел за район с висок риск от заразяване с COVID-19, но се отказва от намерението си почти да затвори границите си с Чехия и Австрия. "Френският департамент Мозел от 00:00 ч. на 2 март ще бъдат смятан за район, засегнат от мутациите" на коронавируса. Това е най-високорисковата категория в класификацията на Германия за коронавируса, в която има три категории, заяви в неделя министерството на здравеопазването. Вследствие на това от тази дата хората, които влизат в Германия, "ще трябва да представят отрицателен PCR или антигенен тест", се казва още в изявлението на министерството.

Тест, направен не по-отдавна от 48 часа, и електронна декларация ще се изискват от всички без изключение при влизане в Германия, заявиха няколко часа по-късно в комюнике местни представители на френските власти. "Прекъснати" ще бъдат и съвместните трансгранични транспортни линии. "Съжалявам за това решение на Германия, защото то предполага забавяне и трудности на границата и то не за пътуващи туристи, а за пътуващи работници", заяви по радио "Франс ентер" френският държавен секретар по европейските въпроси Клеман Бон.

Без систематични проверки

Едно нещо поне бе постигнато: Германия няма намерение да въвежда на границата си с Мозел постоянни проверки, обратно на решението, взето за границата с Франция през пролетта на миналата година в началото на пандемията, което създаде напрежение с Париж и с жителите на граничните райони. Обратно и на въведените миналия месец от Берлин мерки за границите с Чехия и с австрийски Тирол. "Границата няма да бъде затваряна", заяви в неделя пред Франс прес говорител на вътрешното министерство, най-вече защото граничещите с Мозел германски провинции Райнланд-Пфалц и Саар не са го поискали, но и защото регионалните власти и от двете страни на границата "са в тясно сътрудничество" по този въпрос. Полицейските проверки ще бъдат спорадични и ще се извършват на германска територия в граничната зона, уточни говорителят.

Франция, следователно, ще се ползва с благоприятен режим, защото преминаването на границата от регион, в който има висок риск от заразяване с мутиралите форми на вируса, обикновено предполага почти затваряне на границите.

"Не искаме това"

"Не искаме това" за 16-те хиляди гранични работници в Мозел, каза вчера Клеман Бон. Граничният контрол, въведен от Германия по отношение на Чехия и на австрийската провинция Тирол, бе въведен по същата причина като този с Мозел: страхът от нова вълна на заразяване с британския или южноафриканския щам на COVID-19. Това доведе до критики от Австрия, а също така и от Европейския съюз. Европейската комисия изрази удивлението си от това, че свободата на придвижване в ЕС е поставена под въпрос и оттогава се опитва да насърчи приемането на общ подход между страните. На границата с Мозел "трябва да бъде даден пример и да се възприеме по-умерен подход", заяви Клеман Бон, който изтъкна, че "духът на сътрудничество между Франция и Германия" трябва да допринесе за "избягване на повторението на болезнените преживявания" от началото на пандемията.

Този привилегирован режим обаче провокира язвителна критика от страна на австрийския канцлер Себастиан Курц. "В Германия, по силата на географските посоки, има разлики в строгостта на граничните правила. Напълно нормално е в период на пандемия да има мерки сигурност като тестове и маски. Според мен обаче положението не е същото, когато става дума за мерки, които излагат на опасност вътрешния пазар (на ЕС), които довеждат до невъзможност за хората да ходят на работа и заради които семейства остават разделени", заяви през уикенда Курц в интервю за германския всекидневник "Меркур".