Германия ограничава преминаването през границата на хора, идващи от Франция, след като обяви департамента Мозел за район с висок риск от заразяване с COVID-19, но се отказва от намерението си почти да затвори границите си с Чехия и Австрия. "Френският департамент Мозел от 00:00 ч. на 2 март ще бъдат смятан за район, засегнат от мутациите" на коронавируса. Това е най-високорисковата категория в класификацията на Германия за коронавируса, в която има три категории, заяви в неделя министерството на здравеопазването. Вследствие на това от тази дата хората, които влизат в Германия, "ще трябва да представят отрицателен PCR или антигенен тест", се казва още в изявлението на министерството.
Без систематични проверки
Едно нещо поне бе постигнато: Германия няма намерение да въвежда на границата си с Мозел постоянни проверки, обратно на решението, взето за границата с Франция през пролетта на миналата година в началото на пандемията, което създаде напрежение с Париж и с жителите на граничните райони. Обратно и на въведените миналия месец от Берлин мерки за границите с Чехия и с австрийски Тирол. "Границата няма да бъде затваряна", заяви в неделя пред Франс прес говорител на вътрешното министерство, най-вече защото граничещите с Мозел германски провинции Райнланд-Пфалц и Саар не са го поискали, но и защото регионалните власти и от двете страни на границата "са в тясно сътрудничество" по този въпрос. Полицейските проверки ще бъдат спорадични и ще се извършват на германска територия в граничната зона, уточни говорителят.
"Не искаме това"
"Не искаме това" за 16-те хиляди гранични работници в Мозел, каза вчера Клеман Бон. Граничният контрол, въведен от Германия по отношение на Чехия и на австрийската провинция Тирол, бе въведен по същата причина като този с Мозел: страхът от нова вълна на заразяване с британския или южноафриканския щам на COVID-19. Това доведе до критики от Австрия, а също така и от Европейския съюз. Европейската комисия изрази удивлението си от това, че свободата на придвижване в ЕС е поставена под въпрос и оттогава се опитва да насърчи приемането на общ подход между страните. На границата с Мозел "трябва да бъде даден пример и да се възприеме по-умерен подход", заяви Клеман Бон, който изтъкна, че "духът на сътрудничество между Франция и Германия" трябва да допринесе за "избягване на повторението на болезнените преживявания" от началото на пандемията.