Доналд Тръмп води срещу Камала Харис в резултатите от президентските избори.

Републиканецът досега събира 214 електорални гласа срещу 179 за представителя на демократите. За победа са необходими 270 електорални гласа. В последния час Харис скъси дистаницията с очаквани победи в Калифорния и Вашингтон.

Тръмп печели изборите във Флорида, Тексас, Охайо, Индиана, Уайоминг, Монтана, Юта, Луизиана, Кентъки, Небраска, Западна Вирджиния, Мисури, Оклахома, Тенеси, Алабама, Арканзас, Южна Дакота, Северна Дакота, Айдахо и Южна Каролина, а Камала Харис във Вермонт, Колорадо, Калифорния, Мериленд, Делауеър, Ню Йорк, Окръг Колумбия, Масачузетс, Илинойс, Вашингтон, Делауер, Ню Джърси, прогнозират американските медии.

Близки са резултите във Вирджиния, Аризона, Канзас и Уисконзин. Тръмп поведе в Джорджия, Северна Каролина и Пенсилвания. Харис се надява се надява на успех в Ню Хемпшир.

83 милиона американци гласуваха предварително и по пощата в историческия президентски вот.

Харис се включи късно и драматично в надпреварата, когато президентът Джо Байдън се отказа от изборите през юли, докато Тръмп преживя два опита за убийство.

Резултатът, който може да стане известен за една нощ или след няколко дни - ще има сериозни последици. Харис може да стане първата жена в историята на може би най-могъщия пост в света. Властта може да се върне при Тръмп и неговата програма „Америка на първо място“. Двамата кандидати дадоха всичко от себе си, за да се опитат да повлияят на колебаещите се гласоподаватели. Победителят ще встъпи в длъжност през януари 2025 г. за 4-годишен мандат.

Харис наблюдава броенето на гласовете от Вашингтон, а Тръмп от своя клуб "Мар-а-Лаго" във Флорида.

Състоянието на демокрацията и икономиката са двата най-важни въпроса за американците, сочи национално проучване на CNN, проведено пред избирателните секции.

Повече от една трета определят състоянието на демокрацията като основен проблем, а 3 от 10 - икономиката. Следват абортите и имиграцията, а по-малко от 5% от хората определят външната политика за основен въпрос.

В изборния ден бяха образувани дълги опашки в цялата страна, а в много избирателни секции бяха регистрирани фалшиви бомбени заплахи. Полицията в Капитолия на САЩ , който бе щурмуван от поддръжниците на Тръмп след поражението му през 2020 г. - арестува мъж, който е носил сигнален пистолет.

Както ФБР, така и държавният секретар на Джорджия Брад Рафенспергер заявиха, че бомбените заплахи, макар и да не са достоверни, изглежда са с произход от Русия