Изследователски екип от САЩ и Обединеното кралство съобщава, че е създал първите в света синтетични човешки ембриоподобни структури от стволови клетки, заобикаляйки нуждата от яйцеклетки и сперма. Тези ембриоподобни структури са в най-ранните етапи на човешкото развитие: те нямат биещо сърце или мозък, например. Според учените обаче един ден те биха могли да помогнат за напредъка в разбирането на генетичните заболявания или причините за спонтанните аборти.

Изследването повдига важни правни и етични въпроси и много страни, включително САЩ, нямат закони, регулиращи създаването или лечението на синтетични ембриони. Скоростта на откритията в тази област и нарастващата сложност на тези модели разтревожиха експертите по биоетика, тъй като те се приближават все по-близо до ръба на живота.

Д-р Магдалена Зерницка-Гьоц, професор по биология и биологично инженерство в CalTech и университета в Кеймбридж, описа работата в презентация в сряда на годишната среща на Международното дружество за изследване на стволови клетки в Бостън. Тя каза, че изследването е прието в уважавано научно списание, но не е публикувано. За него беше съобщено за първи път от The Guardian.

Подобните на ембриони структури, които Зерницка-Гьоц казва, че нейната лаборатория е създала, са били отгледани от единични човешки ембрионални стволови клетки, които са били насочени да се развият в три отделни тъканни слоя. Те включват клетки, които обикновено развиват жълтъчна торбичка, плацента и самия ембрион. Тези ембриоподобни структури, създадени от нейната лаборатория, също така са първите, които имат зародишни клетки, които ще продължат да се развиват в яйцеклетка и сперма, каза тя пред Си Ен Ен.

"Просто искам да подчертая, че те не са човешки ембриони", каза Зерницка-Гьоц, "Те са модели на ембриони, но са много вълнуващи, защото изглеждат много подобни на човешките ембриони и са много важен път към откриването защо толкова много бременности се провалят, тъй като по-голямата част от бременностите се провалят около времето на развитие, в което изграждаме тези подобни на ембриони структури."

Тя добави, че доколкото й е известно, за първи път е създаден човешки модел на ембрион с три тъканни слоя, но подчерта, че макар да имитира някои от характеристиките на естествения ембрион, той не притежава всички.

Изследователите се надяват, че тези моделни ембриони ще хвърлят светлина върху "черната кутия" на човешкото развитие, периода, следващ от 14-ия ден след оплождането, което е договорената граница за учените да отглеждат и изучават ембриони в лаборатория.

В момента синтетичните модели на човешки ембриони са ограничени в епруветки. Би било незаконно да се имплантира такъв в утробата, а изследвания върху животни със стволови клетки от мишки и маймуни показаха, че дори когато учените са се опитали да ги имплантират, те не оцеляват – вероятно защото изследователите не са разбрали как да ги имплантират при пълно възпроизвеждане на условията на бременност.

Зерницка-Гьоц каза, че целта на нейното изследване не е да създаде живот, а да предотврати загубата му, разбирайки защо ембрионите понякога не успяват да се развият след оплождане и имплантиране.