Докато инфлацията все още е на нива, невиждани от години, все повече американци обявяват, че се чувстват финансово стресирани. А някои дори твърдят, че пропускат хранения, за да се справят с месечните разходи. 

Все по-голям брой проучвания рисуват картината на тези финансови предизвикателства. 

Едно от последните, от Clever Real Estate, показа, че ситуацията с личните финанси на хората е най-често цитираният стресов фактор в живота им, като 61% го отбелязват като проблем. 

Това го поставя като стресов фактор над психичното здраве (цитирано от 57% от анкетираните), физическото здраве (53%) и взаимоотношенията (48%). 

Цели 39% от американците отбелязват, че им се е налагало да пропускат хранения, за да си позволят плащанията за жилище, показва проучването на Clever Real Estate. Сред милениалите тази цифра е нараснала до 44%, докато сред бейби бумърите е 20%.

Мат Бранън, анализатор на данни от Clever Real Estate, обяснява, че проблемите не идват само от инфлацията. Става въпрос и за нарастващите цени на жилищата и това, че заплатите не са в крак с тях. 

Всъщност според един доклад 

цените на жилищата са се увеличили със 160% 

от 2000 г. насам. Междувременно заплатите не винаги са били и в крак с инфлацията през последните години.

Поскъпването на стоките, количествено определено чрез индекса на потребителските цени, в момента възлиза на 6%, според Бюрото по трудова статистика на САЩ. 

Други скорошни проучвания повтарят констатациите на Clever Real Estate, компания, която свързва купувачи на жилища с агенти, но също така проучва финансовите тенденции. 

Даниел Кросби, главен поведенчески директор в Orion, компания, която предоставя услуги за финансови консултанти, обяснява, че финансовата несигурност произтича не само от предизвикателствата да свързваш двата края.

Става въпрос за чувство на нестабилност, предизвикано от всичко – от пандемията до войната в Украйна, както и надвисналата заплаха от рецесия.

„Хората наистина не могат да си поемат дъх през последните няколко години“, казва Кросби.

Според нов доклад на Федералния резерв пък американците в момента имат повече дългове от всякога, след като спестяванията им заради COVID-19 отдавна са изчезнали, а нарастващите лихвени проценти и продължаващата инфлация продължават да изяждат бюджетите на домакинствата.

Потребителският дълг достигна рекордно високо ниво от 4,82 трилиона долара през февруари. В сравнение с нивата си преди година дългът по кредитни карти пък се е увеличил с 5% през втория месец от годината.