Броени дни остават до финала на изборния маратон за Белия дом. Камала Харис и Доналд Тръмп изпращат коренно различни послания към избирателите, целейки се точно в тези малцина от тях, които не са решили за кого да гласуват и които може да обърнат резултата в оспорваните щати. Визията на Харис е за „нова страница“, различа от управлението на Джо Байдън с фокус върху икономиката и равния старт за всички. Доналд Тръмп ескалира реториката си от 2016 г. и описва Америка с мрачни краски и поставя на прицел имигрантите като обещава най-голямата масова депортация в историята. Икономическият му план се основава на по-ниски данъци за богатите и големите корпорации и мита върху вносните стоки, които експертите казват, че ще струват над 4 000 долара на година на средностатистическото семейство в САЩ.

Над 50 милиона американски граждани вече са подали бюлетина – лично в ранното гласуване или по пощата. Данните от тези първи гласове обаче не могат да дадат ясна картина дали някой от двамата кандидати за президент трупа преднина преди изборния ден на 5 ноември. В щаба на Камала Харис виждат като добри новини, че повече жени гласуват отколкото мъже (с около 10% в седемте оспорваните щати) и че рано своя вот да сали повече избиратели, които не гласуват редовно или пък им е за първи път. 

Екипът на Доналд Тръмп пък сочи, че повече републиканци гласуват рано сега спрямо 2020 г. когато републиканецът внуши на своите поддръжници, че има нещо нередно в това. Те са обнадеждени и от последните проучвания, които показват изключително затягане на разликите между двамата в седемте оспорвани щати и в национален мащаб. Според осреднените стойности от на модела на FiveThirtyEight шест дни преди изборите Харис води пред Тръвп едва с 1,4%.

Според анализ на на социологическата агенция „Импакт Соушъл" (Impact Social) за "Нюзуик" Харис изглежда губи инерция сред колебаещите се избиратели, изоставайки с 9% от нивото на подкрепа за президента Джо Байдън в същия момент на предизборната кампания през 2020 година. Това отчасти се дължи на несигурността сред избирателите относно политиките на Харис, се казва в анализа. По думите на Фил Снейп от „Импакт Соушъл" избирателите все още я свързват прекалено тясно с настоящото управление на страната. Анализаторът казва, че посланието на Харис, че кандидатурата й представлява ново начало в голяма степен не е успяло да убеди независимите гласоподаватели, които смятат евентуална нейна администрация за продължение на тази на Байдън.
„Разбира се все още е възможно подкрепата за нея рязко да се засили в последния момент. Настоящите опити на Харис да представи Тръмп като опасен фашист може да проработят, особено ако тя напомни на колебаещите се избиратели защо са гласували срещу Тръмп миналия път", коментира Снейп.

Фашизмът се превърна в център на кампанията

през последните десетина дни след като бившият шеф на кабината на Тръмп – генерал Джон Кели каза в интервю, че той отговаря на дефиницията за фашист и е склонен да управлява като диктатор. Харис също каза, че за нея той е фашист. А бившият президент проведе голямо събитие в сърцето на синия Ню Йорк – легендарната арена „Медисън Скуеър Гардън“. Това предизвика сравнения с известния нацистки митинг, проведен в същата арена през 1939 година. На 20 февруари 1939 г., само седем месеца преди Германия да нахлуе в Полша, прохитлеристкият Германско-американски бунд (съюз) организира масов нацистки митинг точно в същата зала.

За финал: Харис обещава нова страница, мрачен и заплашващ Тръмп

Гневът и омразата заеха централно място в нюйоркската зала, а речите на Тръмп и неговите гости бяха белязани от расистки коментари, груби обиди и опасни заплахи по адрес на мигрантите.

По време на митинга със сигурност цареше мрачна атмосфера: един от ораторите, комендиантът с псевдоним Кил Тони, описа Пуерто Рико, където живеят 3,2 млн. граждани на САЩ, като „остров на боклука"; Тъкър Карлсън се подигра с расовата идентичност на Харис; радиоводещ описа Хилъри Клинтън като "болна нещастница"; а приятел на Тръмп от детството заяви, че Харис е "антихрист", добавя изданието.

Тръмп продължи с изказвания за миграцията и заяви, че „дива венецуелска затворническа банда" е „превзела Таймс Скуеър", което би изненадало всеки, който наскоро е посетил нюйоркската забележителност.

Обидите към пуерториканците може да костват скъпо на Тръмп. Макар че те са граждани на САЩ, жителите на острова нямат право да гласуват на избори. Въпреки това милиони пуерториканци, които са се преместили в континенталната част на САЩ, могат да участват пълноценно в изборите, а около 480 000 са се установили в оспорвания щат Пенсилвания.

Ден по-късно Доналд Тръмп  заяви, че митингът му в „Медисън Скуеър Гардън"е бил „празник на любовта". Това е термин, който бившият президент е използвал и за безредиците пред Капитолия в САЩ от 6 януари 2021 година.

Точно началното място на щурма срещу Конгреса избра Камала Харис за нейното заключително послание в тази кампания. С осветените в нощта колони на Белия дом зад гърба й, като метафора за новото бъдеще, което тя олицетворява, Камала Харис обеща във вторник вечер да напише „нова глава“, като същевременно повдигна тежко обвинение срещу Доналд Тръмп. Тя описа бившия президент като „нестабилен, обсебен от отмъщението, погълнат от негодувание и в търсене на безгранична власт.

Над 75 000 привърженици на Харис се събраха във Вашингтон –

точно на мястото където Тръмп подтикна своите поддръжници на 6 януари 2021 г., преди да нахлуят в Капитолия, за да се опитат да попречат на сертифицирането на изборната победа на Джо Байдън. Бившият президент е знаел тогава, че много от тях са въоръжени, разкриха разследванията на Конгреса.

Всичко в тази дългоочаквана реч беше построено на основата на контраста. Камала Харис нарисува оптимистична и мирна визия за САЩ - „достатъчно голяма, за да побере всичките ни мечти, достатъчно силна, за да устои на разриви и разделения, достатъчно безстрашна, за да си представи бъдеще, пълно с надежда.“

Когато Доналд Тръмп проектира мрачна визия за страна в упадък, според него превзета от мигранти, вицепрезидентът започна: „Нека се борим за тази красива страна и след седем дни ще имаме властта. Всеки от вас има силата да обърне страницата и да напише следващата глава от най-необикновената история, разказвана някога." Тя обеща да бъде президент за всички и каза, че няма да хвърли в затвора своите политически опоненти и несъгласни с нея, както Тръмп обещава да направи. „Аз ще им дам място на масата.“, обяви тя и обеща, че ще търси всички мнения.

За поддръжниците на вицепрезидента тази среща във Вашингтон е „начин за очистване на случилото се на 6 януари“ 2021 г., споделя 69-годишната Мици Максуел, която идва от Флорида с майка си в търсене на „любов, страст и ентусиазъм“.

Камала Харис увери, че ще следва различна политика, фокусирана върху разходите за живот, по-специално с помощи за жилища и достъп до здравеопазване. Тя също обеща да възстанови федералната защита на правото на аборт, взривено през 2022 г. от Върховния съд, който стана много консервативен след назначенията на съдии от Доналд Тръмп.

В заключителните дни фокусът на щабовете ще е да накарат своите избиратели да подадат своя глас – те са изчислили всичко с математическа точност и при малки разлики т.нар. „ground game” ще има решаващо значение за победата.