Докато различни компании се опитват да експериментират с четиридневната работна седмица, един мегаполис залага на това, че гъвкавото работно време може да помогне не само на претоварените служители.

Местните власти в Токио планират да разрешат на служителите си да работят четири дни в седмицата от април следващата година, съобщава Fortune. Това е особено важно с оглед на факта, че тази администрация е един от най-големите работодатели в страната.

Управляващите обмислят и повишение на обезщетенията за майчинство, като на някои служители ще бъде позволено да работят по-малко часове на ден, за да могат да балансират по-добре домакинските си задължения.

„Ще продължим да преразглеждаме гъвкаво стиловете на работа, за да гарантираме, че на жените не се налага да жертват кариерата си заради житейски събития като раждане или отглеждане на дете“, заяви губернаторът на Токио Юрико Коике, цитиран от Japan Times.

Подобно на някои други страни, Япония също регистрира ниска раждаемост.

Осем поредни години на спад допринесоха за опасенията от намаляване на населението, което може да се отрази на икономиката. Правителството се опитва да намери различни начини за решаване на проблема, но същността на дилемата вероятно се крие в комбинацията от култура на трудолюбие и голяма разлика между половете.

Според доклад на Международния валутен фонд за 2024 г. японските жени извършват пет пъти повече неплатен труд от мъжете, което включва грижи за деца и възрастни хора.