Украйна се бори с демографска криза още преди 2022 г. Но от началото на руската инвазия ситуацията се влошава. Очакванията са населението да намалее със 17 млн. за 25 години. Едно от възможните решения е войниците да замразят спермата си, пише Свободна Европа.

Когато преди дни токът в инвитро клиниката на Стефан Хмил спира, той веднага започва да уверява хората, че съдовете с течен азот, в които се пазят сперма, яйцеклетки и ембриони, не са засегнати. Непрекъснатото захранване се поддържа от няколко електрогенератора.

Тази новина е много важна за Ирина Артиш и съпруга и Васил. Той служи във военновъздушните сили на Украйна и е един от 600-те войници, които държат своя замразена сперма в тази клиника след началото на руската инвазия през февруари 2022 г.

Васил се включва в армията веднага и остава на фронта цяла година. Сега той е разпределен в региона на Лвов, Западна Украйна, но продължава да не се появява често вкъщи. Затова двойката решава да опита изкуствено осеменяване.

Ирина, която е на 35 години, си мечтае за дъщеря. Дори вече ѝ е избрала име – Виктория.

„Вярвам, че победа за Украйна ще дойде и всичко ще се върне на мястото си“, казва тя.

През пролетта Русия за пореден път засили атаките си срещу енергийната инфраструктура на Украйна, което доведе до спирания на електричеството в различни части на страната, включително и в Лвов, който се намира на 1000 км. от фронта.

Заради относителната безопасност Лвов се превърна в притегателен център за бизнеса, а населението му за пръв път в историята прехвърли 1 млн. души.

„Това е меката на възпроизводството“, казва д-р Хмил.

В града действат няколко клиники. Неговата предлага безплатно замразяване на семенна течност за войници и изкуствено осеменяване, когато семействата им го поискат. Броят на тези процедури нараства, защото войната продължава и увеличава притесненията за ражданията в страната.

„Хората ще се завърнат“

През април правителството в Киев публикува стратегия за демографско развитие. Преди това президентът на Украйна Володимир Зеленски се изказа с оптимизъм за преодоляването на всички предизвикателства.

„Разбирам, че когато тази война приключи, ще има взрив. Уверен съм в това: Хората ще се върнат, ще са уверени за бъдещето, уверени в бъдещето на Украйна“, каза той по време на среща със студенти през март.

Още преди началото на войната обаче експерти предупреждават за предстояща демографска криза. Според съавтора на правителствения доклад за демографията Володимир Ланда сега, след смъртта на десетки хиляди украинци и милиони, избягали в чужбина или поставени под руска окупация, ситуацията е още по-сериозна.

С началото на руската инвазия много инвитро клиники започнаха да предлагат отстъпки за войниците и техните семейства. През ноември 2023 г. украинският парламент прие закон, с който запазването и съхранението на семенната течност от войниците стана безплатно. За това обаче не бяха отделени средства в бюджета за 2024 г. и се очаква мярката да заработи едва през 2025 г.

По думи на доктор Хмил войниците обикновено избират да замразят сперма, която да се използва за изкуствено осеменяване на техните съпруги или партньорки. В някои случаи те просто искат да запазят възможността да станат бащи в случай, че загинат или че получат травма, която да предизвика стерилитет.

38-годишната банкерка Наталия Фабян се запознава с 42-годишния Дмитро, който е снайперист от специалните сили. Откриват се онлайн, срещат се малко след началото на войната. Двамата вече са женени и искат да имат деца, но почти не се виждат. 

„Той беше ранен в Соледар. Частично загуби слуха си, има постравматичен стрес, но се върна в армията“, казва пред Радио Свободна Европа Наталия.

Баща и след смъртта

Според доктор Хмил около 10% от тежкоранените войници остават стерилни. Стресът, напрежението, хипотермията и лошото хранене допринасят за проблема, казва той.

Наталия и Дмитро не говорят открито за възможността той да бъде убит, разказва тя. Въпреки това една от причините да замразят спермата му е именно възможната смърт. Понякога се шегуват, че тя може да забременее дори той да умре.

„Той казва, че така част от него може да продължи да живее“, споделя Наталия.

Възможността за осеменяване след смъртта се превърна в сериозен въпрос, след като Олена Бабич, която е специалист по здраво право, отправи критики към приетите през ноември законови текстове. Според тях семенната течност на загиналите войници трябва да бъде унищожавана.

Заради публичната реакция обаче парламентът промени това и вече предвижда финансиране на запазването на семенната течност на войниците до 3 години след смъртта им. Украйна е една от 12-те държави в света, които са узаконили възпроизводството след смъртта.

По думи на Хмил, въпреки че изкуственото осеменяване е станало много по-популярно, отколкото преди, то все пак остава много тясна практика, за да успее да повлияе на демографията в Украйна.

През април социалната министърка на страната Оксана Жолнович каза, че украинското население може да намалее с 10 млн. до 2050 г. и да достигне едва 25,2 млн. души.

По данни на ООН населението в страната е паднало от 51,5 до 42 млн. в 30-те години, в който Украйна става независима от Съветския съюз (СССР). Спадът идва основно заради малкото раждания и високият процент миграция след разпадането на СССР.

Последното преброяване в страната датира от 2001 г. Към днешна дата 31 млн. украинци живеят на територия, контролирана от Киев, а сред тях 4,9 млн. са мигрирали в рамките на страната заради войната. 4,9 млн. са избягали от Украйна от началото на руската инвазия, а 5 млн. са в окупираните от Москва територии.

Бум или срив

През април Оксана Жолнович каза още, че за 2023 г. в страната е имало едва 187 хил. раждания, което означава, че раждаемостта е паднала до 1 дете на жена. Преди пандемията от COVID-19, раждаемостта е била 1,2 на жена, а през 2012 – 1,5 . И двете числа са под 2,2 - границата, която би означавала, че населението не намалява.

Демографските проблеми са и една от причините, заради които Украйна изпитва затруднения да мобилизира повече войници за фронта.

През април, след месеци отлагане, Володимир Зеленски подписа непопулярен закон, с който намали възрастта за войници в армията от 27 на 25 години. В парламента се стигна дори до отчаяни предложения за въвеждане на данък за липса на деца.

Стратегията на правителството предвижда предоставяне на повече помощ за семейства, стимулиране на бежанците и мигрантите да се върнат, интеграция на разпръснатите хора в рамките на страната, подобряване на здравеопазването и образованието.