Банкерите на Wall Street отправиха послание към задлъжнелите компании в САЩ - наберете кеш сега или нещата може да се влошат, пише Bloomberg. Постепенното отваряне на икономиката след месеците блокада и ръстът в производителната активност дадоха на инвеститорите повод за оптимизъм през последните седмици. Експертите, които се грижат за силно задлъжнелите компании, междувременно предлагат на клиентите си мрачни прогнози за това, което може би предстои. Разбира се, продажбите на облигации на компаниите е част от длъжностната характеристика на банкерите, а призивите им са донякъде очаквани, тъй като бонусите им са обвързани с броя сделки, които сключват. Въпреки това предупрежденията за запасяване с кеш отразяват възможността ралито на кредитните пазари, което започна след мерките на Федералния резерв, да утежни икономическата картина, все още изпълнена с рискове.
„Трудната зима“
Банкерите се опасяват, че дори компаниите да отворят и потребителите да възстановят търсенето, американската икономика може да се изправи пред няколко трудни тримесечия и да не оправдае очакванията на инвеститорите. „Ако имаме тежка зима и компанията ви не е в добра позиция до пролетта на следващата година, сега е подходящото време да се погрижите за това“, смята представител на Citigroup. Миналия месец Uber продаде облигации за 1 милиард долара, въпреки че завърши първото тримесечие с над 8 милиарда долара в кеш и близо 1 милиард долара в краткосрочни инвестиции. Компанията заяви на инвеститорите, че очаква да приключи годината с над 4 милиарда долара в брой при най-тежкия си сценарий, въпреки че дейността й е сред най-силно засегнатите от пандемията. Изпълнителните директори на дружеството продължиха с емитирането на дълг през миналия месец отчасти заради опасенията, че след като държавите започнат да се отварят отново за бизнеса, инвеститорите могат да бъдат разочаровани от слабата икономическа активност, заяви запознат източник. Представител на Uber отказа да коментира темата. За много компании фокусът остава върху осигуряването на достатъчно пари в кеш, за да могат да оцелеят при евентуален продължителен спад на приходите. Банкерите призовават и компаниите, които вече са се погрижили за непосредствената си ликвидност, да рефинансират дълга и в някои случаи да натрупат средства за инвестиции или малки придобивания.
Вносът и износът в САЩ с рекордни спадове
Вносът и износът в САЩ отбелязват рекордни месечни спадове заради мерките срещу коронавирусната инфекция, съобщава The Wall Street Journal.
Вносът в страната се свива с 13.7% през април на месечна база, а износът се понижава с 20.5% - най-големият спад от началото на водене на статистиката през 1992 г., съобщиха от търговското министерство на САЩ. Междувременно търговският дефицит се увеличава с 16.7% до сезонно изгладените 49.41 милиарда долара. Износът на самолети и автомобили от страната се понижи, след като пандемията удари производители като Boeing и Ford и доведе до замразяване на пътуванията в почти целия свят. Голяма част от заводите на компаниите останаха затворени заради мерките срещу разпространението на коронавируса. Глобалните търговски обеми може да започнат да се повишават отново на фона на отварянето на икономиките и облекчаването на мерките за социална дистанция, което подновява търсенето. Обемите на износа на стоки от САЩ са най-ниските от април 2009 г., когато страната се възстановяваше от голямата рецесия. Вносът на стоки е на най-ниските нива от 2010 г. Въпреки че САЩ обикновено отчитат дефицит при стоките, те обикновено имат излишък в услугите. Този излишък обаче намалява с 1.3 милиарда долара през април до 22.4 милиарда долара, което е най-ниското му ниво от декември 2016 г. Дефицитът на САЩ при търговия със стоки с Китай нараства до 25.96 милиарда долара спрямо 16.99 милиарда долара предишния месец. Досега дефицитът с Китай възлиза на 87.60 милиарда долара, като за същия период на миналата година е бил 123.68 милиарда долара. Междувременно броят на новите заявления за безработица в САЩ продължава устойчиво да намалява след достигнатите исторически върхове в разгара на пандемията. За миналата седмица броят на заявленията беше 1.9 милиона, като това е първото им понижение под 2 милиона от 14 март насам.