Очаквано, Русия обвини украинските спецслужби и тяхната агентура сред руските опозиционери зад граница, за зрелищното ликвидиране на популярния военен блогър Владлен Татарски в Санкт Петербург. Това обяви руската Федерална служба за сигурност, цитирана от ТАСС.
А екипът на лишения от свобода руски опозиционер Алексей Навални категорично отхвърли обвиненията на руските власти, че заподозряната в убийството на проруския блогър е свързана с Навални, и заяви, че зад това стои руската ФСС, предаде ДПА.
Опозиционните активисти Иван Жданов и Леонид Волков, които живеят в изгнание в чужбина, заявиха в деня след атентата, че агенти на ФСС са отговорни за убийството. Агентите "се тровят и убиват един друг, разделят си териториите. Просто не всеки такъв случай става обществено достояние", каза Жданов.
Сега агентите на разузнаването просто са искали да свържат антикорупционния фонд на Навални със случая, допълва той.
"Те се нуждаят не само от външен абсолютен враг в лицето на Украйна, но и от вътрешен враг в лицето на екипа на Навални".
От години властите се опитват да припишат терора на опозицията, изтъкна още Жданов.
Татарски, с истинско име Максим Фомин, загина на 2 април при взрив на гипсова статуетка на войник с каска. Подарява му я жена от публиката на „творческа вечер“ в заведение, собственост на Евгений Пригожин.
Блогърът беше представител на радикалното крило на подкрепящи войната руски пропагандисти и активисти, защитаващи инвазията на Москва, но често и яростни критици на недостатъците в представянето на руската армия, коментира в. "Ню Йорк таймс“.
Руските военни блогъри са разнородна група от кореспонденти на бойното поле и коментатори на свободна практика с армейски опит, които се радват на обществена платформа и широка свобода. Кремъл им я предоставя и те публикуват остро критични гледни точки за реалния ход на войната, отбелязва Ройтерс и допълва, че миналата година президентът на Русия Владимир Путин дори е назначил един от тях в своя съвет по правата на човека.
Като цяло тези онлайн автори и авторитети твърдо подкрепят войната на Русия в Украйна и често изпращат кореспонденции от фронтовата линия, в които личат техните подчертано антиукраински и антизападни възгледи, отбелязва BBC.
Степента на тяхната близост с властимащите в Москва е различна – някои работят за контролирани от Кремъл медии, а други списват блогове, без да са свързани с някакво средства за масова информация.
Една от причините да са толкова популярни сред руските потребители, посочва BBC, е, че те често предоставят повече информация от официалните източници и освен това си позволяват да са по-критични и да представят различна гледна точка, без обаче, въобще да поставят под съмнение т. нар. „специална военна операция“.
Военните кореспонденти са част от руския медиен пейзаж още от 2014 г. – след първата руска инвазия в Украйна,
и това ознаменува появата на нова глава в начина на списване на военни кореспонденции в Русия. За мнозина подкрепата за сегашната война не означава непременно, че подкрепят властите в Москва или по-конкретно – военните командири начело на инвазията. Президентът обаче обикновено остава извън обсега на критиките.
Публикации в социалните мрежи, свързани с частната военна компания „Вагнер“, са особено остри към руското военно ръководство. Именно тази критичност към армейското командване разграничава военните кореспонденти от всепроникващата, контролирана от Кремъл пропаганда, която обичайно разкрасява постиженията в хода на войната в съседна Украйна. Има коментатори, които дори твърдят, че руският генералитет се чувства заплашен от настъпателните военни блогъри и са налице опити те да бъдат заглушавани, коментира BBC.
Военни кореспонденти, които работят за традиционни прокремълски медии, обикновено са доста по-сдържани към официалната линия. Един от най-изявените, според BBC, е Александър Коц – пратеник на таблоида „Комсомолская правда“.
Веднага след убийството на Татарски, Коц заяви, че той е станал жертва на Украйна, точно както заявиха и руските власти.
Коц написа, че земята под краката на всички киевски функционери трябва да гори и че никой от тези нечовеци, които водят война с Русия, не трябва да се чувства в безопасност.
Много от популярните руски акаунти в социалните медии, подкрепящи войната срещу Украйна, са ръководени анонимно и материалите, които публикуват, често са ужасяващи. Един от примерите за подобна пропаганда и агитация е „Сива зона“ – канал в „Телеграм“ свързан с „Вагнер“. В него през ноември беше публикуван видеоклипът с очевидното убийство на „предател“ с каменарски чук.
Същевременно, тези военни репортери играят ключова роля в изграждането на кремълския наратив в руските медии, изтъква BBC. Военният кореспондент Евгений Подубни, който работи за най-гледаната руска телевизия „Россия 1“, наруши официалното мълчание за участието на наемниците от „Вагнер“ в Украйна. През юли 2022 г., предавайки от развалините на електроцентрала в Донбас, той неочаквано каза, че обектът е бил „освободен“ от „Вагнер“. Така в държавните медии се появи и темата за участието на наемническата компания в бойните действия, след като дотогава съществуването на „Вагнер“ се омаловажаваше или дори отричаше.
Показателно е, че и на Коц, и на Подубни са наложени западни санкции за ролята им в прокремълската пропаганда срещу Украйна.
Руски военни кореспонденти често призовават за унищожение на Украйна. Юрий Котенок например, се обяви за заличаване на всякаква украинска идентичност, припомня BBC.
Дори ракът може да се лекува, но украинизмът – никога!, написа Котенок в „Телегам“. Това е вид сатанизъм, който може да бъде унищожен само едно нещо – огън! Всепоглъщащ огън, който да изчисти тази мръсотия. Котенок има 400 000 последователи в „Телеграм“.
Последователите на Татарски бяха 560 000. Александър Дугин – философ националист и политически теоретик, който пламенно подкрепя инвазията, възхвали Татарски като „безсмъртен“ герой, умрял, за да спаси руския народ. През август 2022 г. дъщерята на Дугин – журналистката Даря Дугина, също беше взривена. Тя загина от поставена под колата й бомба с дистанционно управление в околностите на Москва.
Наблюдатели посочват, че убийствата на Дугина и Татарски са част от обща поредица.
Откакто на 24 февруари м.г. Русия нахлу в Украйна, украинските власти се въздържат от поемане на отговорност за пожари, експлозии и убийства в Русия, коментира Асошиейтед прес. Властите в Киев обаче с ликуване приветстват подобни събития и изтъкват правото на Украйна да извършва ответни атаки в Русия.
Както посочва на сайта си американската телевизия CNN, Дугина и Татарски са се движили в едни и същи кръгове и многократно са били снимани заедно.
През май 2022 г. Татарски казва за американската медия, че не критикува „специалната военна операция“ като цяло, а по-скоро отделни епизоди, и продължава да вярва, че Русия може да постигне целите си в Украйна. Татарски нашумя най-вече, след като миналата есен присъства на церемонията в Кремъл по незаконното анексиране на четири украински области. След церемонията той публикува видеоматериал, в който се зарече: „Това е. Ще победим всички, ще убием всички, ще ограбим всички, ако трябва. Всичко ще стане както ние искаме. Бог да е с вас“.
Говорителката на руското външно министерство заяви по повод убийството на Татарски, че руските журналисти постоянно получават заплахи за отмъщение от киевския режим и неговите вдъхновители и тези заплахи все по-често се реализират.
Говорителката Мария Захарова посочи, че професионалната дейност на Татарски, неговата служба в полза на родината са възбудили омраза у режима в Киев. Той беше опасен за тях, но смело отиде докрай, изпълнявайки дълга си, изтъкна Захарова.
Освен това, Русия протестира срещу изказване на канадски дипломат във връзка с убийството.
Москва официално изрази несъгласие пред Отава, след като постоянният представител на Канада в ООН Боб Рей описа убития блогър като "язвителен пропагандатор" и подстрекател към омраза, съобщи Ройтерс. Рей направи своя коментар, след като руската мисия в ООН се оплака, че западните медии и международни организации не са реагирали на убийството на Татарски, когото определи като журналист.
"Той не беше "журналист". Той беше язвителен пропагандист, разпространител на омраза и дезинформация с криминално досие. Руските журналисти са или в изгнание, или в затвора", написа Рей в "Туитър". А руското външно ведомство определи коментарите на Рей като "поредната проява на русофобия, подклаждана от Канада".
Интересно е, че 40-годишният Татарски, смятан, според Ройтерс, за ентусиазиран глашатай на войната, без да напада пряко Путин, беше сред тези, които публично настояваха Русия да води войната още по-агресивно. И когато през ноември украинският президент Володимир Зеленски посети Херсон след отстъпването на руските войски от града, Татарски зададе въпроса защо Москва не е използвала тази възможност да го убие с дрон.
Както посочва Ройтерс, убийството на Татарски е нападение срещу твърдолинейния лагер на подкрепящите войната пропагандисти в Русия и изпраща предупреждение до други членове на тази група, че и те могат да бъдат взети на прицел, където и да се намират. Татарски оцеля при изключително опасни пътувания по фронтовата линия, но беше застигнат на стотици километри от нея, в сърцето на втория по големина руски град.
След взривяването на Татарски назначеният от Москва лидер на окупираната от Русия т.нар. Донецка народна република каза, че режимът в Киев е терористичен. Той трябва да бъде унищожен, няма друг начин да бъде спрян, заяви Денис Пушилин.
За момента Кремъл продължава да проявява забележителна търпимост към военните блогъри, смятат експерти, цитирани от британския в. „Гардиън, Особено като се имат предвид новите закони, според които критикуването на войната може да донесе до 15 години затвор.
Силен глас сред военните блогъри, с 430 000 последователи, е и Игор Гиркин – крайнодесен националист, бивш полковник от разузнаването, който през 2014 г. става командир на проруските сепаратистки сили.
Гиркин многократно е призовавал за отстраняване на руския министър на обраната и близък съюзник на Путин – Сергей Шойгу. В свой пост Гиркин дори се обяви за това Шойгу да бъде екзекутиран от наказателен взвод.
Според експерта по въпросите на руската сигурност Марк Галеоти, цитиран от „Гардиън“, военните блогъри – често ветерани с контакти на фронтовата линия, осветяват в текстовете си реалното представяне на руските сили на бойното поле, независимо че някои от източниците им може да са съмнителни. Но хора като Гиркин, казва Гелеоти, знаят за какво говорят и наистина са в контакт с военни на първа линия или с други източници, които са наясно какво се случва.
Павел Лужин – независим руски военен експерт, смята, цитиран от „Гардиън“, че Кремъл не закача блогърите, защото те осигуряват „отдушник“ за част от руското население, така че то да може да излее гнева си от несполуките в Украйна.
„Кремъл е прекалено уплашен и не може просто да пренебрегне националистически настроената част от населението“, смята Лужин. Той е на мнение, че някои от военните блогъри действат с негласното одобрение на силите за сигурност.
Галеоти също смята, че „много“ от блогърите "са свързани или са защитавани“ от лица от службите за сигурност и от военните.
През септември блогърът Гиркин заяви във видеообръщение, че, както изглежда, войната в Украйна ще продължи до пълния разгром на Русия. Той каза още, че ако „нашите старейшини в Кремъл не променят тактиката си, ще станем свидетели на катастрофални поражения“.
Гиркин отказал да коментира тази своя позиция пред британското издание, защото смятал „западните медии за свои врагове“.
Друг военен блогър – Андрей Морозов, смята, че мобилизацията, „да си го кажем направо, е единствената ни възможност да избегнем смазващо поражение“, цитира го „Гардиън“.
Много хора може да са искали да убият Татарски, резюмира „Гардиън“ и припомня, че блогърът е започнал като миньор, станал бизнесмен, провалил се, ограбил банка, осъдили го, лежал в затвор в Източна Украйна, избягал и се присъединил към проруските сили. Накрая станал блогър и преди няколко години се преместил в Москва.
Всъщност еволюцията на Максим Фомин, нарекъл се Владлен Татарски, е сходна с тази на затворниците, които воюват по договор за „Вагнер“.
Татарски твърди, че след започване на войната се е включил в доброволчески батальон и се е сражавал в Мариупол. Други блогъри обаче, се отнасят снизходително към личния му военен опит.
Блогърът агресивно критикува висшите военни и ги обвинява, че са мързеливи, неефективни и нехаят за живота на войниците, изпратени в битка.
Татарски настояваше генерали да бъдат изправени пред съда заради отстъпления като това от Херсон и за това, че новомобилизираните не са добре екипирани и подготвени.
Коментатор на „Гардиън“ изтъква, че всъщност Татарски е бил класическа „уязвима публична фигура“ – човек, който е видимото лице на войната, но не се ползва със защитата на правителството и армията.
Събитията показаха колко незащитени са тези активни поддръжници на войната, написа Татяна Становая – създателка и ръководителка на аналитическата компания „Real Politik“. „Не мисля, че ще има масирана реакция от страна на правителството, както показва опитът, Кремъл ще се опита да превърне тези ситуации в рутинни“. Според Становая, сме изправени пред превръщането на терористичните атаки в нещо рутинно, което, без съмнение, ще стане един от факторите, водещи до вътрешна политическа дестабилизация.
Подобна е и тезата на съветника на украинския президент Михайло Подоляк. Той написа в „Туитър“, че е само въпрос на време Русия да бъде погълната от вътрешен тероризъм. За Подоляк взривяването на Татарски е знак за вътрешни разломи в руското общество, цитира го „Ню Йорк таймс“. Президентският съветник написа още, че „паяците в буркана се изяждат един друг“.