Умопомрачителният ръст на изкуствения интелект поставя много въпроси, на които все още няма отговори, призна ООН на срещата си на върха за изкуствения интелект, на която присъстваха някои изключително подобни на хора роботи, предаде АФП.
ООН е наясно, че технологията на изкуствения интелект изпреварва възможностите за определяне на границите и посоките му, и затова събра някои от най-добрите умове по темата - независимо дали са създадени от хора или от човека.
Глобалната среща на върха "ИИ за добро", която се провежда в Женева в четвъртък и петък, се свиква от технологичната агенция на ООН ITU - и много от неосведомените участници бяха изненадани от хуманоидните роботи, които внезапно се обръщаха, за да ги погледнат, докато минаваха покрай тях.
"Когато генеративният изкуствен интелект шокира света само преди няколко месеца, никога не бяхме виждали нещо подобно. Нищо, което дори да се доближава до него. Дори най-големите имена в областта на технологиите намериха преживяването за умопомрачително", заяви ръководителят на ITU Дорин Богдан-Мартин по време на срещата на върха.
"И точно по този начин възможността тази форма на интелигентност да стане по-умна от нас се приближи много повече, отколкото някога сме предполагали - включително и тези, които стоят зад технологията."
Срещата на върха събира около 3 000 експерти от компании като Microsoft и Amazon, както и от университети и международни организации, за да се опитат да изработят рамки, които да гарантират, че изкуственият интелект се използва за положителни цели.
Богдан-Мартин обрисува алтернативен кошмарен сценарий, в който ИИ излага на риск милиони работни места, дезинформацията се разпространява широко, а неконтролираният напредък на ИИ води до "социални вълнения, геополитическа нестабилност и икономическо неравенство в мащаби, каквито не сме виждали досега".
"Много от въпросите, които си задаваме по отношение на ИИ, все още нямат отговори. Трябва ли да поставим на пауза гигантските експерименти с ИИ? Ще контролираме ли ИИ повече, отколкото той контролира нас? И дали ИИ ще помогне на човечеството, или ще го унищожи?", попита тя.
Роботите, събрали се в Женева, бяха под различни форми: кучета, селскостопански машини, но също и изключително реалистични аватари, певци, художници и работници в старчески домове.
С камери в очите си много от тях активно следяха случващото се около тях: проследяваха движението, отговаряха на въпроси, усмихваха се, мръщеха се и дори въртяха очи.
Групата Jam Galaxy Band участва с хуманоидния робот Дездемона - Деси за нейните приятели - на вокалите.
Създадена от роботиста Дейвид Хансън, тя хвърля джазови текстове на всякакви теми -- любов, кредитни карти, срещи в градинки -- а групата си взаимодейства и върви с нея.
"Това е доста невероятно. Човек би си помислил, че е странно, но е наистина готино, защото нейните текстове, генерирани от изкуствен интелект, са наистина нестандартни", казва сопрано саксофонистката Даян Круз.
"Аз просто импровизирам около това и правя интерпретативни саксофони към това, което тя пее."