Предсрочното гласуване на президентските избори в САЩ започна в понеделник във Флорида. Започна много активно - въпреки дъжда и вятъра гласоподавателите се наредиха на дълги опашки пред избирателните секции. Жителите на този ключов за изборите щат помнят много добре как през 2000 г. едва 537 гласа във Флорида решиха съдбата на президентската надпревара.
Експерти предсказват, че през тази година резултатът от вота във Флорида също може да се окаже решаващ за определянето на победителя. Този път в цялата страна бяха изпратени над 28 милиона бюлетини по пощата, което е рекорден брой за американските избори. Наистина никога досега изборите не са преминавали в условия на коронавирусна пандемия.
Американски медии съобщават, че регистрираните привърженици на Демократическата партия изпреварват републиканците, като са изпратили над два пъти повече бюлетини. Републиканците обаче твърдят, че въпреки евентуалната победа на демократите в предсрочното гласуване, привържениците на Тръмп ще вземат връх в изборния ден. Някои от тях споделят твърденията на Тръмп, че гласуването по пощата е манна небесна за мошениците, но потвърждение за тези опасения няма. Съгласно изследване на Центъра за правосъдие "Бренън" от 2017 г. нивото на измами при гласуването в САЩ възлиза на 0,00004-0,0009 процента.
Тръмп пътува, а Байдън се готви за дебати
До изборния ден в САЩ останаха малко повече от две седмици и Доналд Тръмп пътува из страната, за да провежда станалите негова визитна картичка митинги на летища в опит да подгрее ентусиазма на своите привърженици. В понеделник той се отправи към Аризона.
В графика на Джо Байдън не личат публични прояви. Той ще прекара следващите няколко дни в подготовка за последните президентски дебати в четвъртък в Нашвил. Подгласничката на Байдън и кандидатка за вицепрезидент Камала Харис води кампания във Флорида, един от ключовите щати в борбата за гласовете на избирателната колегия. През 2016 г. в щата победи Тръмп.
Във вторник Джил, съпругата на Байдън, се кани да произнесе реч в Мичиган, макар че още не са известни подробности за това. А в сряда Барак Обама - една от най-популярните личности в американската политика според анкетите - възнамерява да се изкаже в подкрепа на Байдън в щата Пенсилвания.
Тъй като води убедително в проучванията, Байдън може да си позволи не толкова лудешки график в предизборната си кампания. Републиканците обаче не пропуснаха да го обвинят, че се крие от обществеността и пресата. Все пак в четвъртък вечерта дебатите ще бъдат наблюдавани от десетки милиони американци. И поведението на кандидатите на сцената през тези 90 минути почти със сигурност ще се окаже по-важно от всичко казано и случило се през тази седмица.
Предсрочни фалшификации?
Доналд Тръмп продължава да критикува гласуването по пощата. На митинг в неделя той заяви пред свои привърженици, че в Охайо били "изчезнали безследно" 50 хиляди бюлетини. По-рано президентът каза, че това свидетелства за фалшифицирането на изборите, но не приведе никакви доказателства в подкрепа на твърдението си.
Заради технически проблем в началото на този месец на гласоподавателите в Охайо са били изпратени 50 хиляди бюлетини с неточности, което местната изборна комисия нарече голяма грешка. От комисията обаче твърдят, че всички получили сбъркана бюлетина вече разполагат с правилната му версия.
Във Facebook се появиха снимки с твърдения, че изборни бюлетини в Калифорния уж "се изхвърлят на боклука". От избирателния район Сонома обаче отговориха, че на фотографиите се виждат стари празни пликове от изборите през ноември 2018 г., които са били унищожени съгласно закона.
Европа се опасява, но и надява
В европейските столици следят внимателно и не без тревога изборите от другата страна на Атлантическия океан. Кандидатът на демократите Джо Байдън води в повечето проучвания на общественото мнение. Изборите от 2016 г. обаче показаха, че мнението на избирателите и на електоралната колегия не винаги съвпада. Анализатори твърдят, че на 3 ноември ситуацията може да се повтори.
Тъй като Тръмп се изказва доста двусмислено за перспективата за мирно предаване на властта, в случай че загуби, и намеква, че изходът от изборите ще бъде определен от Върховния съд, съществува немалък риск името на победителя да не стане известно за доста дълъг период. Една британска букмейкърска кантора оценява на 69 на сто вероятността Тръмп да загуби народния вот, но да бъде преизбран. Такъв вариант е възможен в САЩ, защото изходът от изборите се определя не от общия броя гласове в страната, а от избирателна колегия, която се ръководи от резултатите от гласуването в отделните щати. Анкета сред мениджъри на глобални фондове, проведена от Банк ъв Америка, показва, че 60 на сто от тях очакват съдебни битки за резултатите от изборите.
В столиците на големите европейски държави мнозина тайно се надяват, че изборите ще доведат до смяна на президента и промяна на политиката на САЩ по много въпроси - от климата до търговията и от НАТО до ядрената сделка с Иран. "Повечето правителства в ЕС се надяват да победи Байдън, въпреки че никое не признава това открито - каза европейски дипломат пред агенция Ройтерс. - Правителствата разглеждат различни сценарии и планове за действие, макар че засега не е ясно какво ще се прави, ако Тръмп оспори резултата".
"Геополитическа парализа"
Оспорването на резултатите от изборите ще има сериозни последици в Америка, която и без това вече е разделена по много въпроси от вътрешната и външната си политика, а освен това и се сражава с коронавируса. Вашингтон води търговска война с Пекин и се опитва да оказва влияние от Южнокитайско море до Йемен. Спорният резултат може да доведе до политически вакуум, който Пекин, Москва или Пхенян незабавно ще опитат да запълнят. Например анализаторите се опасяват от възможна агресия на Китай срещу Тайван.
Британското министерство на външните работи заяви, че е готово за всякакъв изход. Един спорен изборен резултат обаче не вещае нищо добро за Великобритания. На 1 януари страната може да напусне ЕС без договор и Лондон с всички сили се опитва да сключи възможно най-бързо търговско споразумение с Вашингтон.
За Франция спорният резултат от изборите може да означава или пълно излизане на САЩ от Парижкото споразумение за климата, или възможно повторно присъединяване към него при президент Байдън.
НАТО настоява САЩ да потвърдят ангажиментите си към алианса, независимо от това кой ще спечели Белия дом.
Страните от Източна Европа, които по традиция се отнасят предпазливо към Русия, искат Америка да изпълни задълженията си в областта на сигурността и в частност да увеличи своето военно присъствие в Полша.
Дипломати в Европа се опасяват и от евентуално открито (и възможно въоръжено) противопоставяне между привърженици на Байдън и Тръмп по улиците. Впрочем в Европа се надяват, че ако Тръмп оспори резултатите от изборите, той бързо ще загуби подкрепата на Републиканската партия.
Превод: БТА
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.