МВР е било много по-активно срещу купувачите на гласове и е постигнало по-добри резултати, отколкото на предишните избори. Освен това веднага след края на вота има ефективна присъда за купувач на гласове.
Това отчете в петък вътрешният министър Атанас Илков. Докладът му дойде на фона на многобройни твърдения за купуване на гласове. Последните съмнения дойдоха от най-високо ниво – ден по-рано президентът Румен Радев попита как е възможно институциите да не виждат подозренията за купен и контролиран вот.
Илков обаче отрече подобно нещо. Според него няма данни държавни институции да са ползвани "като бухалки", за да се гласува в една или друга посока. Той заяви, че МВР е осигурило "изключителен обществен ред" за по време на изборите, пише Медиапул.
Присъда и разследване
Присъдата, с която се похвали вътрешният министър, е постановена от районния съд в Плевен. Тя е за шест месеца затвор за купувач на гласове. Илков не даде повече подробности. Обичайно тези решения не са окончателни, освен ако не става дума за споразумение с прокуратурата. По правило ефективни присъди за такива престъпления се налагат само на хора с предишни осъждания.
Отделно от това МВР води разследване, по което има данни, че може да е замесен действащ депутат, каза още Илков. Той е бил кандидат и на предишните избори. Делото отново е в Плевен. Кой е депутатът не се разбра. Министърът само заяви, че материалите са пратени на градската прокуратура в София, която е компетентна да работи срещу лица с имунитет.
Нищо по-различно
За пореден път министърът положи усилия да омаловажи списъците с заподозрени купувачи на гласове, за които бе подаден сигнал от ПП-ДБ. Част от имената са на починали, повтори Илков. Други са били в чужбина, а 15 души все още се установяват. За един от хората е подаван сигнал и при предишни избори, даже бланката не била с актуални данни, обясни вътрешният министър.
"Нали разбирате, че тези лица перманентно се изпращат", заяви той и подчерта, че в сигналите на ПП-ДБ нямало никакви данни за конкретни факти и обстоятелства за купуване на гласове. Въпреки това всички лица били проверени.
"От анализите, които правим, ние не намираме нищо по-различно от предходните избори. Ние проявихме по-голяма активност и имаме по-добри разултати. Няма сигнал, който да е пренебрегнат, няма факт, който да не е изследван в неговата пълнота", заяви министърът.
Статистика
И на тези избори основният инструмент за борба с купения вот са били предупредителните протоколи, стана ясно от отчета на Илков. Съставени са близо 2 такива документа.
Отделно от това са образувани 128 досъдебни производства при по-малко от на предходния вот. Арестувани са били 73 души. При предишните избори задържаните са били 67. С 58% е ръстът на сигналите за купен вот.
Съмнения
Според част от политическите сили обаче на тези избори е имало поголовно купуване на гласове. От ПП-ДБ подадоха до полицията списък със стотици имена на потенциални търговци на вот.
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов пък заяви, че повишената избирателна активност се дължи основно на купения вот. Той прогнозира, че ще се състави правителство, защото парите за купуване на гласове са свършили.
Преди ден президентът Румен Радев попита как е възможно институциите да не виждат всички примери за купен и корпоративен вот. Той заяви още, че вместо да успокоят обстановката отминалите избори са внесли допълнително напрежение в обществото.
Часове по-късно лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски призова МВР да каже дали е имало купуване на гласове.