Британското кралско семейство, приемната на „Даунинг стрийт“ 10 в Лондон, внучката на Чърчил, кралица Беатрикс от Холандия, легендарният Мик Джагър, Хари Потър, херцози, графове и богати фамилии стъпват по уникални български килими. Над 30 тъкачки от родопския град Костандово, малък град в община Ракитово, разполагат с най-големия стан в Европа, на който могат да се тъкат килими с площ до 140 кв.м, и с невероятното си майсторство налагат българското качество на европейския пазар.
Едни от най-престижните сгради в Европа също са постлани с български килими.
Но това не е масово производство. Фините вълнени килими ръчна изработка, с втъкани картини, старинни орнаменти, фамилни гербове и невероятни цветове, приличат на гоблени.
ки килими са тъкани ръчно от 100% истински материали и багрила. Направата на всеки един от тях отнема няколко месеца и уменията на дузина сръчни ръце, изпод които излизат чудни творения. Големият успех на килимарите предизвиква интереса на принц Чарлз и през 2011 г. той ги кани на лична среща на негова територия в Уелс.
Престолонаследникът на британския трон и вече крал е готов да подпомогне финансово килимарите от Костандово
чрез фондацията си с единственото условие българска държавна институция да се ангажира с проекта. Никой обаче от българските управници тогава не се сеща да му изпрати официална покана за посещение в България.
Роклегендата Мик Джагър си поръчал преди няколко години 16 малки гладко тъкани котленски килима, решени в синьо-бялата гама.
Два големи уникални килима красят дома на внучката на култовия английски премиер Уинстън Чърчил – Джейн.
Дори моделът на поръчката носи нейното име.
Майсторките от Костандово са реставрирали античен килим, тъкан през далечната 1775 г., заминал за САЩ. Покоите на испанската кралица също са постлани с български уникати. Килимарките от малкото родопско градче правят и самостоятелна изложба в Лондон, в която показват изтъкани копия на картини от модерни художници. Всички модели са изкупени.
Британското кралско семейство всяка година си поръчва по един килим от Костандово. Най-отговорната поръчка идва за прочутата библиотека в бившата лятна резиденция на кралица Виктория. Част от тази резиденция се отваря за посетители, но в приемната няма и помен от знаменития френски килим „Обюсон” от 1937 г. „Получихме поръчка да изтъчем копие на оригинала, и то само по рисунка. Цели 8 месеца 26 жени на две смени тъкаха 105 кв. м на три части. Имаше голям риск при зашиването частите да не си паснат“, спомня си собственикът на тъкачницата Нино Парпулов.
Килимарките влагат 48 цвята. Това, което правят, е два пъти по-добро от оригинала, защото родопският килим е двулицев. При откриването никой не вярва, че е правен в България. Три и половина милиона посетители са минали по него досега и няма рекламация.
До крал Чарлс III също се стига по български килими.
„Той си поръча за имението в Уелс два килима в два цвята – традиционното уелско одеяло в зелено и червено. За Камила също изработихме два килима, но в слонова кост и кафяво, синьо и екрю“, разказва с видима гордост собственикът на тъкачната фабрика.
Сред уникалните произведения на екипа от Костандово е и специална поръчка от Версай за отдавна изгубен през вековете килим на Луи XV, чийто дизайн изследователи опитвали да възстановят с години.
Сръчните български ръце са възстановили и килим на Наполеон с неговия монограм в средата. За качеството на българските уникати се носят легенди. Стига се до там, че министърът на екологията на Афганистан кани нашите килимари официално в Кабул, за да разкажат по каква технология работят, та не се налага килимите да се третират с химикали.
„Много просто, традиционните производства в тези страни работят с максимум 15 цвята, а ако е необходимо дизайнерско разнообразие, използват силни химикали за разреждане на боята“, обяснява тънкостите на занаята Нино Парпулов.