Върховният съд излезе с тълкувание дали бившият президент Доналд Тръмп може да се ползва с имунитет по делото, свързано с щурма на Капитолия през 2021 г.
Според решението Тръмп може да се ползва с ограничен имунитет само в рамките на изпълнение на служебните си задължения.
Така например, Тръм няма да има имунитет, ако обсъжда с вицепрезидента си сертифицирането на изборните резултати, но има когото обсъждат как да гласува като председател на Сената. Вицепрезидентът е част от Сената и понякога гласува, когато гласовете са 50 на 50.
В становището за мнозинството съдия Робъртс пише, че всичко, което долната инстанция определя като „официално действие“, не може да се използва като доказателство в наказателен процес – което означава, че е напълно забранено за прокурорите да го използват, дори ако това би потвърдило престъпление по действия, считани за неофициални.
„Президентите не могат да бъдат обвинени въз основа на поведение, за което имат имунитет срещу наказателно преследване. При обвинения Окръжният съд трябва внимателно да анализира останалите твърдения в обвинителния акт, за да определи дали те също включват поведение, за което президентът има имунитет срещу наказателно преследване“, пише Робъртс.
„И страните и Окръжният съд трябва да гарантират, че достатъчно твърдения подкрепят обвиненията в обвинителния акт без такова поведение. Свидетелски показания или лични записи на президента или неговите съветници, изследващи подобно поведение, не могат да бъдат допуснати като доказателства в процеса.“
С това тълкувание Върховният съд върна въпроса към по-долна инстанция, което означава забавяне старта на процеса за щурма на Капитолия. Тръмп беше обвинен във връзка с опитите му да преобърне изхода от изборите през 2020 година.
В обвинителния акт се твърди, че Тръмп се е опитал да окаже натиск върху Министерството на правосъдието да разследва необосновани твърдения за широко разпространени изборни измами като част от план да го задържи на власт въпреки изборната победа на президента Джо Байдън. Тръмп също така е искал Пенс да откаже да удостовери резултатите от изборите като част от церемониалната си роля на съвместното заседание на Конгреса на 6 януари.
"Президентът не е над закона", пише Робъртс. "Но Конгресът не може да криминализира поведението на президента при изпълнение на отговорностите на изпълнителната власт съгласно Конституцията".
Процесът беше насрочен за 4 март, но беше отложен. С решението на Върховния съд е сигурно, че делото няма да започне преди президентските избори на 5 ноември.
В остро несъгласие съдията Соня Сотомайор разкритикува решението на мнозинството на съда по делото Тръмп срещу САЩ, като написа, че становището променя трайно естеството на американското президентство.
„Днешното решение за предоставяне на имунитет от наказателни дела на бивши президенти променя институцията на президентството“, пише Сотомайор.
„То се подиграва с принципа, основополагащ за нашата Конституция и система на управление, че никой човек не е над закона.
Разчитайки на малко повече от собствената си заблудена мъдрост относно необходимостта от „смели и безколебни действия“ от страна на президента, Съдът дава на бившия президент Тръмп целия имунитет, който поиска, и повече."
„Тъй като нашата конституция не предпазва бивш президент от отговорност за престъпни и предателски действия, аз изразявам несъгласие.“, добави Сотомайор. Тя добави в мнението си: „Обвинителният акт срещу Тръмп рисува ярък портрет на президент, който отчаяно иска да остане на власт.“