САЩ взеха решение да изпратят касетъчни боеприпаси в Украйна, за да помогнат за отблъскването на руските сили, окопани по фронтовите линии. Това стана въпреки изявлението на бившият прессекретар на Белия дом миналата година, че използването на същите бомби от Русия е „военно престъпление“.
Администрацията на Байдън обмисля решение за изпращане на боеприпасите още от декември и се очаква да обяви в петък, че ще даде хиляди от тях като част от нов пакет за военна помощ на стойност 800 милиона долара.
Касетъчните боеприпаси експлодират и разпръскват поредица от по-малки бомби в широк район, често убивайки цивилни. Повече от 120 държави са подписали 15-годишен договор, забраняващ използването им, но Украйна и Русия не са сред тях.
Когато пет дни след началото на войната Джен Псаки, тогава прессекретар на Белия дом, беше попитана за руската употреба на касетъчни боеприпаси, тя каза: „Видяхме докладите. Ако това е вярно, потенциално би било военно престъпление."
Сега Белият дом промени позицията си и отменя закон, който забранява трансфера на касетъчни боеприпаси.
Решението беше взето на среща на висши служители по националната сигурност миналата седмица, съобщи The New York Times.
Държавният секретар Антъни Блинкен беше сред последните противници на идеята
но и той неохотно се съгласи, че оръжията са от съществено значение, за да помогнат на Украйна да спечели войната.
Белият дом до последно се надяваше, че лятната офанзива на Украйна ще бъде толкова успешна, че те вече няма да са необходими. Но украинският президент Володимир Зеленски твърди, че касетъчните боеприпаси са най-добрият начин да се унищожат руските окопи, които блокират контранастъплението на Украйна за отвоюване на територия.
Решението вероятно ще бъде подложено на остра критика от съюзниците на САЩ, които са против използването им.
Касетъчните боеприпаси са забранени в почти цяла Западна Европа; всяка страна от Централна Америка; и по-голямата част от Субсахарска Африка.
През 80-те години руснаците използваха интензивно касетъчни бомби по време на 10-годишната си инвазия в Афганистан. В резултат на десетилетия на война афганистанската провинция остава една от най-силно минираните страни в света.
Съединените щати са използвали касетъчни боеприпаси във всяка голяма война след Корея, но се смята, че от години не са произвеждани нови. За последен път те ги използваха касетъчните си боеприпаси в битка в Ирак през 2003 г. и решиха да не продължат да ги използват, тъй като конфликтът се измести в по-градски среди с по-гъсто цивилно население.
Около 4,7 милиона касетъчни снаряди, ракети, ракети и бомби, съдържащи повече от 500 милиона подбоеприпаси или бомби, остават във военните запаси, според оценки на Human Rights Watch, извлечени от доклади на Министерството на отбраната.