Един от най-активните вулкани в света - Килауеа на Хаваи, отново изригна и изхвърли лава. В основата на кратера на вулкана, който редовно оживява, са се отворили пукнатини, а вулканолозите нарекоха изригването "динамично".
Учени от Геологическата служба на САЩ съобщиха, че са започнали да засичат активност рано сутринта, като всичко това е било в границите на Националния парк "Хавайски вулкани" и далеч от населените места.
"Високите нива на вулканичен газ са основната опасност, която предизвиква безпокойство, тъй като може да има дългосрочни последици по посока на вятъра", заявиха от USGS.
"Тъй като (серният диоксид) се освобождава от върха, той реагира в атмосферата и създава мъгла, известна като вог (вулканичен смог), която се наблюдава около Килауеа. "
Тази мъгла може да причини затруднения в дишането при хора и животни, както и да засегне реколтата, казва агенцията.
Изригването може да доведе и до феномен, наречен "косата на Пеле" - малки парченца вулканично стъкло, които могат да раздразнят откритата кожа и да причинят проблеми с очите. Пеле е хавайската богиня на огъня и вулканите.
Изригването се случва месеци след като по-големият съсед на Килауеа - Мауна Лоа, поднесе на наблюдателите на вулкани зрелищно шоу.
В края на миналата година най-големият вулкан в света Мауна Лоа изригна за първи път от четири десетилетия, като изхвърли 60-метрови фонтани от лава, които изпратиха реки от разтопена скала по склоновете.
Килауеа е много по-малък от Мауна Лоа, но е много по-активен и редовно предизвиква възхищението на туристите, които кацат с хеликоптер и идват да видят неговите горещи представления на Големия остров на Хаваите.
Килауеа е един от шестте активни вулкана на Хавайските острови.
Той изригва почти непрекъснато между 1983 и 2019 г.