Докато много фактори на индустриализирания свят се свързват в настоящата ситуация около изменението на климата, няма съмнение, че експанзията на въздушния транспорт през последните няколко десетилетия е сред основните. 
Реактивното гориво, което използват самолетите, е източник на емисии на CO2 и според скорошно проучване на Оксфордския университет е

допринесло за 4% от глобалното затопляне

в света, причинено от човека до момента. 

Едно от по-екстремните решения, които по-рано се предлагаха от активисти за изменението на климата, е „въглеродният паспорт“ – запис на това колко човек лети за една година и налагане на лимит, след който потенциално може да се попречи на полетите му за определен период от време.

„Очаквайте ограничения“ до 2040 г.,

предупреждава нов доклад за пътуванията. Той е публикуван от базираната в Австралия туристическа компания Intrepid Travel и прогнозира, че подобни „лични въглеродни квоти“ са вероятен сценарий с влошаването на климатичната катастрофа. 

„Тези ограничения ще се проявят като паспорти, които ще принуждават хората да разпределят своя въглероден отпечатък в съответствие с глобалния въглероден бюджет, който е 750 милиарда тона до 2050 г.“, се казва в доклада, публикуван в партньорство с компанията за прогнозни анализи The Future Laboratory. „До 2040 г. можем да очакваме да видим ограничения, наложени на количеството пътувания, които са разрешени всяка година.“

Отделни прогнози за глобалното затопляне показват, че до същата година глобалната температура ще се повиши с поне 1,5 градуса по Целзий. Според Intrepid Report това ще направи популярни туристически дестинации като Гърция и Майорка в Испания

твърде горещи за посещение

през летните месеци и ще доведе до увеличаване на туристите в традиционно по-хладните европейски страни като Белгия, Словения и Полша – ситуация, която ще предизвика големи катаклизми не само в дестинациите, изложени на най-голям риск от въздействието върху изменението на климата, но и в глобалните тенденции в туризма. 

Докато докладът е изцяло спекулативен и не е ясно как такъв „въглероден паспорт“ ще измерва изминатите километри или коя юрисдикция би могла да го наложи, туристическата индустрия настоява, че това, което в момента се разглежда като крайна мярка, може скоро да стане масова. Това, от своя страна, може да причини удар на туристическите агенции, които може да не са в състояние да разчитат на резервации за пътувания до далечни дестинации. 

Според Intrepid следващото десетилетие вероятно ще донесе със себе си експлозия на „регенеративни пътувания“. Това вече се забелязва, тъй като някои пътници обмислят въздействието на пътуването си върху околната среда и избират пътувания с влак или избират по-скъпо, но екологично настаняване, когато посещават места, които са най-засегнати от изменението на климата. 


Но правителствата също могат да играят роля в предоставянето на

стимули за избор на по-устойчиво пътуване

– в азиатската островна държава Малдиви таксата за международно пристигане от 6 долара се намалява на 3 долара, ако посетителите отседнат в екологична къща за гости. 

„Туризмът трябва да се развие и да се възстанови, тъй като сегашният модел е неустойчив“, каза Даръл Уейд, съоснователят зад Intrepid, в изявление. „Трябва да признаем, че бъдещето трябва да е различно от обичайния бизнес и че климатичната криза не е конкурентно предимство.“