Всяка седмица по един български гражданин влиза в затвор в чужбина. Това сочат данните на Националния статистически институт. Според последната отчетна година, която е била 2019-а, в чуждестранни зандани са били изпратени 68 души. Повечето от тях са с по-леки присъди, основно за източване на банкомати, кражби и грабежи. Има обаче и такива, осъдени за убийства, изнасилвания и трафик на наркотици. Подобен е случаят с Иван, който е осъден на доживотен затвор в полския град Гожув. Той бил подсъдим за убийство на наш сънародник заедно с двамата си синове. Те ще лежат по 25 години, а
баща им - до края на дните си
Тримата нападнали 32-годишния Красимир и 26-годишната проститутка с български паспорт Айра. Красимир бил намушкан многократно в слабините, а Айра в стомаха. Мъжът издъхнал на място. След това мъжете избягали, стигнали до Франция, откъдето искали да се прехвърлят във Великобритания. Били обаче арестувани и осъдени.
Прависти твърдят, че е почти невъзможно те да бъдат върнати в България, където да излежат присъдите си. Подобен късмет обаче са имали 122-ма българи, които са били осъдени в чужбина и върнати в страната през последните две години и половина. Данните са на Главна дирекция „Охрана“. Сред тях са и трима българи, излежаващи присъди в затвор в Индонезия, които дори били освободени по-рано от предвиденото. Присъдите на българите бяха намалени с четири месеца през август и това позволи те да бъдат пуснати незабавно от затвора на остров Ломбок. Тримата бяха арестувани през септември 2017 г.
за скимиране на банкови карти
в курорта Джили Траванган. През 2018 г. са трансферирани 56 български граждани, като най-голям брой са върнатите от Чехия, Австрия и Белгия, съобщава „Монитор“. През 2019 г. са върнати 44-ма, като най-много са от Австрия, Чехия и Испания. През 2020 г. са трансферирани 22-ма български граждани, най-много от Германия и Швеция – поради обявеното извънредно положение на територията на България, с което бяха определени и мерки за превенция и ограничаване на разпространението на COVID-19 от 13 март т.г. до момента. Това е
ограничило изпълнението на трансфери
през този период. Трансферите се осъществяват на основание Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест (ЗЕЕЗА), Закона за признаване, изпращане и изпълнение на съдебни актове за налагане на наказание лишаване от свобода или на мерки, включващи лишаване от свобода. Страните, от които са осъществени най-много трансфери през последните 2,5 г., са Чехия, Австрия, Белгия, Испания, Германия и Швеция. Екзотичните страни, от които през периода са били върнати осъдени българи, са Китай, Виетнам и Куба. България е страна по редица международни актове, които предвиждат задължение за екстрадиция на лица, издирвани за провеждане на наказателно производство или за изпълнение на влязла в сила присъда. Условно те могат да бъдат разделени на 3 групи: многостранни международни договори, двустранни международни договори и актове на Европейския съюз.
МВнР: Ако ви арестуват, веднага се свържете с наша мисия
В случай на арест или лишаване от свобода, необходимо е незабавно да потърсите контакт с българската мисия в страната, за да я информирате за случилото се, пише МВнР на сайта си. При арест мисията следва да бъде изрично уведомена от потърпевшия дали желае или не неговите роднини да бъдат информирани за ареста му. Съгласно Виенската консулска конвенция от 1963 г. дипломатическата мисия се уведомява от приемащата държава за ареста на неин гражданин само при изразено от негова страна желание. Някои държави уведомят дипломатическата мисия във всички случаи. Дипломатическата мисия има право да посещава задържаните съграждани и да кореспондира с тях. Тези права не могат да бъдат ограничени от местни закони в степен, която прави невъзможно мисията да се възползва от тях. Българските посолства и консулства нямат права на участници в процесуално-административни или съдебни производства. Те могат да съдействат на потърпевшия или на неговите роднини при наемането на надежден местен адвокат, като разноските се поемат от роднините или близките на потърпевшия. В хода на съдебния процес, заедно с адвоката дипломатите от българското посолство или консулство в дадената страна следят за спазването на човешките права, основните свободи и минималните международни стандарти (процедурни забавяния, отказ за изслушване на страната по делото), както и за изчерпването на всички правни средства за защита на засегнатия.
Атина прати зад решетките двама братя за убийство на бизнесмен
Атински съд призна за виновни двама братя българи за убийството на 46-годишния гръцко-австралийски бизнесмен Янис Макрис през 2018 г., съобщи вестник „Катимерини“. Единият от братята - на 32 години - беше признат за виновен за предумишленото убийство на Макрис и за нелегално притежание и употреба на оръжие. Другият брат - на 36 години - беше признат за виновен за съучастие в убийството. И двамата отрекоха да са замесени в случая. Според кадри от охранителни камери Макрис е убит малко след като излязъл от дома си в атинското предградие Вула и се качил в черен автомобил. Нападателят изтичал до колата и започнал да стреля. Австралийски следователи разследваха дейността на 46-годишния бизнесмен, за когото има подозрения, че е свързан с трафик на наркотици на стойност 13 милиона долара и опит за убийство на престъпен бос в Сидни. Смята се, че Макрис е притежавал фирма, предлагаща охранителни услуги в гръцкия град Калитеа, както и че е инвестирал значителни суми в нощни клубове на остров Миконос, пише вестник „Катимерини“.
Франция си иска наш сънародник, за да излежи доживотна присъда
Франция е изпратила молба за правно сътрудничество до България, в която иска да й бъде изпратен 32-годишният Олег от Пещера, който трябва да излежи доживотна присъда за убийство, изнасилване и опит за убийство. В момента престъпникът се намира в затвор в Бобов дол по друго престъпление в България, по което е осъден на 9 години. Франция обаче иска той да получи справедливо наказание за престъпления на нейна територия. Олег разбил къща, а вътре се оказали съпруг и съпруга. Той убил мъжа и изнасилил жената. Опитал се да убие и нея. След това избягал. До влизането в сила на присъдата му, се укрил в България.