От десетилетия притежаването на кола е запазена марка на американския начин на живот. Но през 2024 г. легендарната любовна история на страната с автомобилите изглежда е достигнала решаваща точка, тъй като колите са станали недостъпни за милиони хора, пише Newsweek.
Цените както на новите, така и на употребяваните автомобили се повишиха до рекордно високи нива по време на пандемията, докато автомобилната индустрия изпитваше прекъсвания във веригата на доставки и недостиг на чипове.
От 2020 г. насам цените на новите автомобили са се повишили с 30 процента, показват данни от приложението за пазаруване на автомобили с изкуствен интелект CoPilot. В рамките на същия период от време
цените на употребяваните автомобили са скочили с 38 процента
През 2023 г. – година, през която инфлацията се забави до точката, в която Федералният резерв реши да спре повишаването на лихвите – стойността на новите автомобили нарасна с 1 процент до средно 50,364 долара, докато цените на употребяваните автомобили паднаха само с 2 процента до средно 31,030 долара. Въпреки лекия спад, колите все още са наистина скъпи за много американци.
Само 10 процента от обявите за нови автомобили в момента са на цена под $30,000, според CoPilot. Нещата не са много по-добре и на пазара на употребявани автомобили, където само 28 процента от предлаганите автомобили в момента струват под $20,000.
Според октомврийския доклад на Market Watch хората в САЩ се нуждаят от годишен доход поне $100,000, за да си позволят кола. Това означава, че повече от 60 процента от домакинствата в момента не могат да си позволят да купят нова кола. За хора, които живеят сами, нещата са още по-лоши – доходите на цели 82% процента от тях са под границата от 100,000 долара.
Защо колите станаха толкова скъпи?
„2023 г. беше една от най-предизвикателните години за закупуване на кола, особено за потребителите с по-ниски доходи“, каза изпълнителният директор на CoPilot Пат Райън пред Newsweek. „Цените отбелязаха значително повишение през пролетта, движено от уверени купувачи в горния сегмент на пазара и никога не се възстановиха напълно. За повечето марки коли цените едва се помръднаха от нивата, на които започнаха годината. Когато вземете предвид и многобройните увеличения на лихвените проценти, не е имало много сделки с автомобили.“
„Най-просто казано, колите станаха по-скъпи“, каза пред Newsweek и Джоузеф Юн, анализатор в Edmunds – онлайн ресурс за инвентар и информация за автомобили. „През ноември 2019 г. средната цена на покупка за ново превозно средство беше $38,500. През ноември 2023 г. тази цифра скочи до $47,939.“
Прекъсването на производствените вериги за доставки от пандемията, както и прекомерното потребителско търсене през 2021 г., наистина натовариха пазара на превозните средства и повишиха значително цените, обясни Юн. „Дилърите на практика имаха клиенти на опашка, за да купят превозни средства, които не бяха налични“, каза той пред Newsweek. „Прекъсванията във веригата за доставки също принудиха производителите да дадат приоритет на по-печелившите превозни средства, което означаваше, че предлаганите налични автомобили имаха по-висока цена на етикета.“
Според Карл Брауер, изпълнителен анализатор в iSeeCars, през 2024 г. цените на употребяваните автомобили ще продължат леко да падат. „Изоставането в търсенето на нови и употребявани автомобили, което нарасна по време на пандемията, бавно намалява, но с повече от 2 години ограничено производство на нови автомобили, през 2020 г. до 2022 г., ще отнеме поне толкова време, докато предлагането навакса изоставането“, каза той. „Макроикономически фактори като инфлация и по-високи лихвени проценти също намаляват търсенето на автомобили, но не достатъчно, за да паднат драстично цените в обозримо бъдеще.“
Но има и други причини
освен свързаните с пандемията смущения, заради които автомобилите остават недостъпни за мнозина в САЩ. Сред тях е и това, че производителите на автомобили все повече се фокусират върху производството на скъпи SUV и камиони, като същевременно изоставят по-малки, по-евтини превозни средства, които биха стрували 20,000 долара или по-малко.
„Производителите са разочаровани от продажбите на по-малките, по-достъпни превозни средства от тяхната гама“, обясни Юн. „Но предпочитанията на купувачите на автомобили също се изместиха драстично към по-големи камиони и SUV през последните 10 години и дори повече към високотехнологични и комфортни удобства под формата на камери, сензори, радари и големи екрани за информация и развлечения.“
За съжаление, всички тези функции се предлагат на значително по-висока цена – дори ако тя често е по-висока от средната годишна заплата на милиони американци.