ВЪПРОС: Здравей, Ангел! Бих искал да разбера дали мога да внасям пари към моя пенсионен акаунт TRADITIONAL IRA след навършване на 73-годишна възраст, ако все още работя и имам заработен доход през годината? Причината за този въпрос е това, че в годината, в която навърша 73 години, съм задължен от държавата да започна да взимам пари от моя пенсионен акаунт TRADITIONAL IRA и не знам дали все още имам право да внасям в него след тази възраст. 

ОТГОВОРЪТ НА АНГЕЛ: Здравейте и благодаря за точния и много уместен въпрос, който ми задавате. Това е една сравнително често срещана ситуация в последно време и се радвам да можем да поговорим по нея открито. 
Наистина има закон, който влезе в сила преди около година, който задължава всеки собственик на пенсионен акаунт TRADITIONAL IRA / 401K, навършил 73-годишна възраст, да започне да получава определен доход от този акаунт в годините напред.

Обикновено този годишен доход е около 4%

от стойността на акаунта на 31 декември от изминалата година и обикновено се калкулира с точност от финансовата институция, която е администратор на пенсионния акаунт. 

Причината за този закон е следната – възможността правителството да може да обложи с данъци определен процент от сумите, инвестирани в пенсионни акаунти през годините, които са били приспадани от доходите на инвеститорите под формата на TRADITIONAL / SEP / SIMPLE IRA или така популярните 401К / 403B. Правейки това, определен процент от парите в тези акаунти ще бъдат потенциално данъчно обложени и няма да имат възможност спокойно да си отлежават до дълбока старост, дори и човек да има други доходи и може да си позволи да не използва тези пари в момента.

Интересен е обаче въпросът дали човек, който е навършил 73-годишна възраст и продължава да работи, все още може да внася към своя 401К или TRADITIONAL IRA, въпреки че в същото време се налага да взима от него?

Отговорът е категорично ДА!

И това е страхотно, защото ако някой не се нуждае от тези пари, които се налага да взима от пенсионния си акаунт днес и има все още заработен доход за годината, този човек потенциално може да си вкарва взетите пари от акаунта обратно в този същия акаунт и да избегне данъчно облагане на взетите суми. 
Но това е възможно само ако човек все още има заработен доход – при хората, които вече нямат заработени доходи, те няма да имат възможност да инвестират обратно в пенсионния си акаунт за годините, в които нямат такъв тип доход. При такава ситуация сумите, които трябва да вземат задължително от необложените си пенсионни акаунти могат да се окажат облагаеми и да увеличат данъците им за годината, защото тези суми се водят като облагаеми доходи. 

Нека не забравяме, че всяка ситуация е много специфична и трябва да се погледне от хора, които имат опит и знания в сферата на пенсионното осигуряване и от данъчни специалисти. 

Мога с благодарност към моите клиенти да кажа, че през годините съм имал стотици различни ситуации, свързани с изграждане на пенсионни стратегии и бих се радвал да помогна с каквото съм научил на всеки, който смята, че има нужда от съвет или второ мнение относно темите, свързани с успешното пенсиониране. 

Надявам се информацията, която представих днес, да е била полезна и интересна за всички читатели и ако смятате, че може да помогне на хора, които познавате и бихте искали да информирате по темата, моля, споделете я с тях, за да може да помогне на възможно повече хора с интерес по тези въпроси. 
Ако имате въпроси или желаете да насрочите лична консултация с мен, можете да се свържете директно на телефон 224.522.2413 или чрез e-mail: [email protected]