Кристиян Стефанов

През последните години смартфон индустрията започва да добива много предвидима форма. На всеки няколко месеца големите компании пускат хитовите си телефони или така наречените флагмански модели. Очакването в повечето случаи е те да налагат новите тенденции на пазара и да се изкупуват като топъл хляб. Реалността обаче е, че през последните години с всеки следващ модел цените се покачват, иновациите не са значителни, а качеството невинаги ги оправдава. Почти всяка компания на пазара движи цените си спрямо наличната продуктова гама. С всеки нов флагман "остаряващите" модели от предходната година поевтиняват, което пък ги прави по-атрактивни, защото имат почти същите характеристики. В същото време китайските производители все по-агресивно навлизат на западните пазари, което допълнително усилва конкуренцията. А и високият клас смартфони става по-хомогенен, понеже технологиите се разпространяват все по-бързо.

По-рано тази година данните за глобалните продажби на смартфони за последното тримесечие на 2017 г. показаха, че те са намалели за първи път, откакто се води такава статистика. Номер две в сектора - Apple, регистрира спад от 5%, или 400 хил. смартфона, спрямо същия период на 2016 г. От лидера Samsung пък отчетоха спад от 3.6%. Ръст бележат единствено китайските производители - Xiaomi със 79% и номер три в индустрията Huawei със 7.6%. Причината за възхода на китайските производители са много, не на последно място - и огромният пазар. Но има и много други, тъй като популярността им в цял свят расте. Една от тях е мащабът на производството. Например китайските зони със специални икономически условия предлагат свободна търговия и ниска регулация над патентовани продукти. Една такава зона е Шънджън, където се правят Huawei, Xiaomi, Tencent и много други. Стотици стартъпи се възползват от технологичната екосистема, което превръща града в една от хардуерните столици на света.

В Шънджън са базирани и повечето китайски доставчици за части, което допълнително улеснява бързото проектиране на смартфони. Като добавим и безплатната операционна система Android и подобренията в 3D принтерите, китайските дизайнери и производители не отстъпват на лидерите на пазара.

А и заради „демократизацията" и достъпността на новите технологии въвеждането на всяко ново мобилно решение не би трябвало да води до масивен ръст в цената на устройствата. Разчитане на отпечатъци и разпознаване на лица стават все по-широко използвани технологии дори и в смартфоните от средния и ниския клас. В комбинация с падащите цени на материалите и компонентите стойността на производство на едно качествено устройство е по-ниска в сравнение с няколко години по-рано. Ето защо лидерите на пазара са принудени или да продължават да иновират, за да пуснат нещо невиждано досега на пазара, или да се замислят върху цените си.

За около 60 долара в момента всеки може да си поръча от Китай смартфон с Android 7, осемядрен процесор, 32GB оперативна памет и 4GB RAM. Разбира се, тази цена не означава качество (точно обратното), нито гаранция, ъпдейти, както и номер за техническа поддръжка. Присъствието на подобни телефони надали би накарало някого да смени своя iPhone, но показва надценката, която е плащана за хитовите модели. Според данни от сектора частите в един iPhone X не надхвърлят 370 долара (около 620 лв.), но в момента той се продава за около 1800 лв. в България. Сходна е и ситуацията с най-новите модели Huawei P20 Pro (1600 лв.) и Samsung S9 (1400 лв.). Допреди пет години цената на хитовите телефони рядко надвишаваше 1000 лв., но напоследък не спира да расте. По този начин ценовият пояс около 600-700 лв. вече е за средния клас смартфони.

Не бива да се забравя и делото между Apple и лидера на пазара за мобилни процесори Qualcomm, който произвежда за малки и големи в индустрията. Чиповете на Qualcomm са считани за стандарт за качество в индустрията. Разследване от европейски регулатори разкри, че Qualcomm са плащали на Apple да използва техните чипове. Последва глоба от 1.2 млрд. долара за производителя, което доведе до големи промени в бизнес модела им. Преди 2018 г. Qualcomm образуваше цената на чиповете спрямо крайната цена на смартфона. Така компанията си позволяваше да взема много повече пари от производителите на телефони от висок клас. След глобата от ЕС Qualcomm обяви, че ще намали тавана с 20% до 400 долара. Което означава, че крайната цена на продуктите може да бъде свалена, стига лидерите в сектора да го искат.

В момента флагманските модели се появяват на практика на всеки шест месеца. Проблемът е, че това е много кратък период за смяна на апарати с подобна цена. Заради желанието си да не спират растежа производителите показват постоянно нови и нови модели, които трябва да убедят потребителите, че наистина са "най-добрите" на пазара. Но в повечето случаи подобренията са прекалено малки, че да накарат някого да захвърли телефона си, купен преди половин или една година, и да купи нов. На още по-висока цена.

През миналата година беше първата на спад в продажбите на смартфони. Ако големите играчи искат това да остане аномалия, а не закономерност, трябва да променят начина, по който работят. Единствено Apple продължава да прави по едно представяне на година, но дори и компанията от Купертино отдавна няма само един телефон в портфолиото си, а предоставя много по-широко разнообразие. На практика днешните най-скъпи телефони са в свой собствен, нов клас, който се появи през последните години. А някогашните "флагмани" в момента са среден клас. За момента керванът продължава да върви, въпросът е само докога. В крайна сметка от гледна точка на Apple, ако един телефон продължава да бъде успешен дори с начална цена от 1000 долара, защо да си губиш времето с промяна на стратегии?