Boeing имаше репутация на несравнима безопасност и качество на своите пътнически самолети. След няколко инцидента това вече не е така, коментира CNN. 

Ужасяващият инцидент на борда на самолет 737 Max 9 на Alaska Airlines на 5 януари вечерта беше последният от дълга поредица, които повдигнаха въпроси за безопасността и контрола на качеството на самолетите на Boeing. За късмет, никой не загина и не беше сериозно ранен, при откъсването на панел от фюзелажа над Онтарио, Калифорния, само няколко минути след излитането от Портланд, Орегон. 

Следователите продължават да преглеждат данни и да изслушват разкази на очевидци, както и да изследват самата машина. Ранните подробности от проучването на Националния съвет по безопасност на транспорта (NTSB) са ужасяващи. Председателят на NTSB Дженифър Хоменди каза, че облегалките за глава от седалка 26A, която е непосредствено до 

отвора с размер на хладилник 

в лявата страна на самолета, както и седалка 25A пред нея, липсват. Самите конструкции са усукани, кислородните маски висят, а част от дрехи, които завихрянето съблече от дете, са се захванали в отвора на липсващата тапа на вратата. 

Причината за инцидента все още не е установена. Индикаторът за повреда на автоматичното херметизиране на самолета обаче е светвал три пъти през последния месец, казаха разследващите, отбелязвайки, че не е ясно дали има някаква връзка между предупредителните светлини и инцидента в петък. От Alaska Airlines тогава са взели решение самолетите им от тази серия да не извършват полети над вода, за да са близо до летище, ако се наложи аварийно приземяване. 

След инцидента United Airlines, които разполагат с най-големия флот от този модел машини – 79 самолета, заявиха, че по време на проверките са открили разхлабени болтове на същата част от неразкрит брой от своите машини. 

Самолетът на Alaska Airlines е бил въведен в експлоатация едва преди 10 седмици, през октомври. Фактът, че машината по същество е чисто нова, предполага, че вероятно проблемът е възникнал по вина на Boeing, а не на екипа по поддръжката на авиокомпанията, каза Ричард Абулафия, управляващ директор в AeroDynamic Advisory, консултантска компания за управление на авиокосмическата промишленост и отбраната, базирана в Мичиган. Единствената добра новина за Boeing е, че „почти сигурно не става въпрос за проблем с дизайна“, заяви той. Но това не оневинява производителя на самолети, каза още Абулафия. 

Boeing изрази съгласие с решението на FAA да спре полетите на всички самолети 737 Max 9, докато се проверяват. Но компанията в продължение на пет години се сблъсква с 

повтарящи се проблеми с качеството и безопасността на своите самолети, 

което доведе до дългосрочно спиране на някои модели и доставките на други. Най-явните проблеми с качеството за Boeing дойдоха с дизайна на 737 Max, които бяха оценени като отговорни за две фатални катастрофи: едната в Индонезия през октомври 2018 г. и другата в Етиопия през март 2019 г. При двата инцидента загинаха всичките общо 346 души, а най-продаваните самолети на компанията бяха приземени за 20-месеца. 

Недостатъците в разработката бяха отстранени, но те извадиха наяве въпроси относно процеса на вземане на решения в Boeing. Вътрешни комуникации, публикувани по времето, когато 737 Max не летяха, показаха, че един служител описва самолета като „проектиран от клоуни, които от своя страна са контролирани от маймуни“. Други двама служители се съгласиха, че няма да позволят на членовете на семейството си да летят със самолета. 

Проблемите с качеството надхвърлят модела 737 Max 

Boeing трябваше два пъти да спре доставките на своя 787 Dreamliner, за около една година, започвайки през 2021 г. и отново през 2023 г., поради опасения за качеството, цитирани от FAA. А самолетите от серия 777 също претърпяха приземяване след повреда на двигател по време на полет на United, разпръснала отломки по земята под тях. Някои от тези проблеми, като например проблемите с двигателя на 777, бяха приписани на доставчиците на Boeing. Компанията работи за намаляване на разходите, които плаща на доставчици през последните години за производството на фюзелажите и двигателите.

Проблемът с полета 737 Max на Alaska Airlines не е и първият, откакто самолетът беше върнат в експлоатация преди три години след приземяването. Дни по-рано Boeing нареди на авиокомпаниите да проверят всичките си самолети от серията за потенциално разхлабен болт в системата на руля, след като авиокомпания откри потенциален проблем с ключовата част на два самолета. 

Всеки път, когато възникне нов проблем, Boeing настоява, че безопасността и качеството са приоритет номер едно за компанията. „Безопасността е наш основен приоритет и ние дълбоко съжаляваме за въздействието, което това събитие оказа върху нашите клиенти и техните пътници“, заявиха те в изявление след инцидента с Alaska Airlines. 

И до неотдавна компанията имаше несравнима репутация в това отношение. „Ако не е Boeing, няма да летя“, беше изразът, който изразяваше доверието на пътниците и екипажите на авиокомпаниите в качеството на производителя на самолети. Boeing все още продава тениски и чаши за кафе с този израз, който вече не звучи вярно за много пътници. 

Не е лесно да се каже кога нещата в компанията започнаха да се променят. Някои експерти от авиационната индустрия посочват сливането през 1997 г. с McDonnnell Douglas, което в крайна сметка доведе в ръководството топмениджъри, които не бяха бивши инженери, както предишното управление на Boeing. Други посочват решението да се премести корпоративната централа далеч от корените й в тихоокеанския северозапад, първо в Чикаго през 2001 г. и след това в Арлингтън, Вирджиния, през 2022 г., близо до Пентагона и през Потомак от Вашингтон, окръг Колумбия. 

Сега компанията изостава значително от конкурента си Airbus. Някои проблеми са извън техния контрол, като например търговското напрежение между Китай и САЩ, което спря търсенето на самолети на ключовия китайски пазар. Но много от проблемите с качеството ядосаха клиентите, които се разочароваха от закъсненията в доставките и приземяванията на закупените самолети, засягащи собствените им планове за разширяване. През 2022 г. Майкъл О'Лиъри, главен изпълнителен директор на Ryanair, най-големият дискаунт превозвач в Европа и ключов клиент на Boeing, пусна публична ругатня по адрес на ръководството на Boeing. 

Забавянията с доставките и производството доведоха до това, че компанията отчете само едно печелившо тримесечие от 2019 г. насам и не е ясно кога отново ще отчете годишна печалба. 

Проблемите на Boeing с контрола на качеството пък не се ограничават до отдела за търговски самолети. Много от нейните военни самолети също са имали такива. Това включва два нови самолета 747, които се преконфигурират, за да бъдат следващите президентски самолети Air Force One. От тях компанията е загубила над 2 милиарда долара. 

Boeing трябваше да отложи и плановете за своя реактивен самолет от следващо поколение, известен като Boeing 797, който трябваше да предложи на авиокомпаниите средна по размер машина за дълги разстояния, който да се конкурира с Airbus A321XLR. Отложени бяха и плановете за започване на производството на следващата версия на 777, 777X, която първоначално трябваше да започне да се доставя на клиентите до края на миналата година. Сега Boeing няма да достави първия 777X поне до 2025 г.

Космическите й усилия пък изостават от SpaceX на Илон Мъск, след като проектираният от Boeing космически кораб Starliner, предназначен да превозва астронавти до и от Международната космическа станция, все още не е имал полет с екипаж поради поредица от грешки, забавяния и повреди. Първият му полет с екипаж сега е планиран за по-късно тази година, но това ще се случи четири години след като SpaceX за първи път превози астронавти до космическата станция.