„За мен като педиатър най-голямо удоволствие и удовлетворение са доставяли не наградите, а бързите и точни диагнози, за възможно най-бързото вдъхновяване на малките ми пациенти. Това е моята най-голяма страст и мисията ми в живота“, казва Даниела.
„Този период около коледните и новогодишните празници е най-тежкият и емоционалният в живота ми“, споделя една от най-силните жени, които съм срещала. Доктор Даниела Атанасова-Линева преодолява най-голямата трагедия за една майка. Тялото на дъщеря й, красивата и талантлива 20-годишна тенисистка Стефани Линева, е намерено премазано от кола в нощта на 3 декември 2016-а, със съмнение, че е убита на друго място и хвърлена на шосето – тема, по която Даниела не желае да говори.
Тогава тя осъзнава, че е длъжна да се изправи, за да не превръща по-малкия си син Даниел в жертва на трагедията, а и 2 години след това той губи и баща си. Даниела признава, че я връща към живота желанието да се посвети на сина си и на лечението и спасението на децата на Ню Йорк.
Овладяла е дори тона на гласа си, когато говори за Стефани. Само е леко изморена, защото много дечица са минали през кабинета й от сутринта, но разказва с любов и страст за работата си с тях.
Доктор Даниела Атанасова-Линева е сред най-титулованите и успешни български педиатри зад граница. Международната асоциация на топпрофесионалистите (IAOTP) я отличава като
„Топпедиатър на годината за 2022 г.“
На наградите International Business Excellence Awards през 2023 г. д-р Атанасова-Линева е отличена с приза Lifetime Achievement in Pediatric Medical Care Award („За цялостен принос в педиатричната медицина“). За 2024-а отново е номинирана от топпрофесионалистите – за наградата Woman in Power – за жени, които притежават силата да вдъхновяват.
Родена е в село Щръклево, до Русе, в семейството на агроном и детска учителка. С брат си, 6 години по-малък от нея, живее заедно с родителите, баба си и дядо си в къща с голям двор, който е като ферма – с всякакви животни и растения.
В рода й има много лекари. Втората й братовчедка е педиатър във Варна, чичо й, проф. д-р Иван Митев, е включен в
енциклопедията като откривател на 6-я тон на сърцето,
има и негов паметник в София. Синът му акад. Ваньо Митев дълги години е ректор на Медицинския университет.
Откакто се помни, от 3-годишна, Даниела иска да стане лекар. „Сигурно съм го наследила от баща си, който „лекуваше растенията“, а от майка си – любовта към децата“, казва тя. Две години живее с родителите си в Кенитра, Мароко, където баща й е агроном, а Даниела учи във френски лицей. Когато се връща, завършва френската гимназия в Русе.
Тя е приета да учи медицина с максимален бал във Варненския университет и се подготвя за изпити по френски език, за да отиде да работи във Франция. „Никога не съм мислила, желаела или смятала да оставам в България“, споделя Даниела. Но вместо за Франция, заминава за Америка, заедно със съпруга си, известния талантлив диригент Стефан Линев, който специализира в университета „Йейл“ в Кънектикът.
Стефан Линев получава специална Зелена карта, в категорията Outstanding Abilities – за хора с изключителни способности и талант. Пристигат в Ню Йорк година след като тя завършва медицина, в края на 1997-а.
Предстоят й две големи предизвикателства – да научи английски, защото е с френски, и да държи приравнителни изпити по медицина – задължителни за всички лекари емигранти. Специализира педиатрия в Медицинското училище „Маунт Синай“ в Манхатън, свързано с болница „Елмхърст“ в Куинс, Ню Йорк.
След „Маунт Синай” работи 15 години като педиатър в детското отделение на болницата в Куинс, където води обучението и на специализанти по педиатрия. Междувременно открива и частна практика и своя клиника Peds 4 Kids („Педиатри за деца“) също в Куинс, в Рего Парк, Ню Йорк.
Миналата 2023-а година тя издава книгата си The Prescription for a Happy and Healthy Child
(„Рецепта за щастливо и здраво дете“). Предназначена е за родители на деца от 0 до 5-годишна възраст. „Книгата е написана на много достъпен език. Постарах се да обхвана и да отговоря на най-важните и най-често задавани 113 въпроса от майките“, казва Даниела. Книгата е в топкласацията на Amazon в нейния раздел, с киндъл версия.
Д-р Атанасова има отговор, какво я прави любим, предпочитан лекар на деца и родители. Куинс и Рего Парк е най-разнообразният, мултинационален район в света. Там живеят над 100 националности, като 90% от пациентите й са от Латинска Америка.
Затова, когато усъвършенства английския, тя научава и испански и днес е полиглот с 5 езика. „Да говориш с пациентчетата на техния майчин език е най-голямото предимство в този мултинационален район. Така е по-лесно да ти се доверят, ставаш част от тяхното семейство“, казва тя.
За много от най-малките си пациенти и родителите, а и за тийнейджърите, тя е просто Доктор Ди, или само Даниела. Скъсява напълно дистанцията между нея и децата. Разсмива ги, забавлява ги, а по празниците може да се появи с нос на клоун и изрисувано лице, или дегизирана като някой герой на Хелоуин. В нейната клиника вместо детски плач се чува детски смях. „Искам да изключа напълно синдрома на страха от бялата престилка, затова с екипа сме най-често в много цветни дрехи“, казва Даниела.
Когато в началото се обръщат към нея само с „Даниела“, е леко шокирана. „В Латинска Америка да ти кажат само „Даниела“ означава, че те смятат за изключително близък човек, че ти се доверяват напълно. Свеждам се до нивото на абсолютно всеки пациент, дали ще е дете на 2, 3 или 4 години, или тийнейджър. С тийнейджърите пък имам друг подход“, споделя тя.
Другата й сила според нея е, че е много добър диагностик. Притежава силна интуиция, подплатена със стабилни знания по специалността, които успява много бързо да приложи за всеки пациент.
„Здрави родители означава здрави и щастливи деца“, казва тя, защото 90% от работата й е с родителите. В Америка, където 70% от хората са с наднормено тегло, водещо до много болести, тя учи родителите как да живеят здравословно.
Даниела е много артистичен и креативен човек,
което също има значение при работата й, защото „медицината е изкуство“.
„Две седмици след като загубихме Стефани, аз вече бях на работа“ – така отговаря Даниела на въпроса, как преодолява непоносимата мъка и се връща към живота и работата си. Тя си спомня с вълнение огромната съпричастност и любов на нейните приятели и пациенти, как всеки според традициите на своята култура се опитва да я излекува от болката.
След 15 години работа в спешното отделение, когато губи Стефани, тя решава да се отдаде изцяло на работата в клиниката си. Сътрудник е на секцията по юношеска медицина на Академията по педиатрия и от години е сред най-добрите американски педиатри.
В клиниката си е събрала екип от млади, отдадени на професията медици от Дубай, Бангладеш, Индия, Доминиканска република, Колумбия, Полша и Русия. Обучава и специализанти по педиатрия от няколко университета.
След смъртта на дъщеря си, заедно със сина си Даниел и няколко българи
регистрира фондацията Stefani Forever 20,
защото Стефани загива на 20 години. Преди да си отиде, дъщеря й я придружава в мисионерски доброволчески акции в Никарагуа и Непал.
С фондацията се насочват към подпомагане на деца, които нямат възможност да тренират тенис, в памет на Стефани, която е шампион на Америка по тенис и е приета в университет с тенис. Стимулират развитието на деца в Индия, Хондурас, Панама, Ел Салвадор, Гватемала, Еквадор. Събират дрехи, екипи, тенис ракети за тях, спонсорират развитието на най-добрите.
Миналата 2023 година са помогнали на момиченца да тренират тенис в Гана, Африка, където жените често са лишени от подобни възможности. Тази година Даниела е решила да обучават на тенис деца с аутизъм, защото е установено, че този спорт им помага. Синът й Даниел също тренира тенис, участва в национални и международни турнири. Вече е на 16 години и иска да стане хирург.
Най-силната жена лекар, която съм срещала, успява някак да запази и вкуса си към живота и си остава щур авантюрист и пътешественик. Двамата с приятеля й Андрю Смит, който е посетил над 120 страни, споделят страстта си по пътешествията. Потапят се в бита на местните хора, за да опознаят различните култури. Даниела има много страсти – тенис, гмуркане, ски, йога, скачане с парашут, фитнес.
„Ако не бях станала лекар, сигурно щях да съм професионален спортист, но се радвам, че обединих спорта с медицината“, казва българката.