Нахлуването на Русия в Украйна, започнало през февруари миналата година, е причина за около 150 млн. тона емисии на въглероден диоксид, заяви заместник-министър на Украйна, цитиран от експерти.
"Войната има опустошително въздействие върху околната среда. Въздухът, почвата и водата са замърсени в резултат на бойните действия", заяви Виктория Киреева, заместник-министър на Украйна по въпросите на опазването на околната среда и природните ресурси, в Дубай, предаде АФП, "Общото количество на емисиите след 18-месечната война се оценява на 150 млн. тона CO2, което е повече от годишните емисии на високоразвита държава като Белгия."
Киреева изнесе данните на конференция в рамките на конференцията за климата COP28. Оценката е направена от Инициативата за отчитане на парниковите газове от войната - група от експерти, които проучват въздействието на войната в Украйна върху климата.
"Самите военни действия са 25 % от тези емисии", най-вече поради потреблението на изкопаеми горива от руската и украинската армия, заяви на конференцията един от експертите, Ленард де Клерк.
Многобройните пожари, които са особено чести по фронтовата линия заради бойните действия, представляват 15 %. Експертите взеха предвид и емисиите, дължащи се на движението на бежанците и обходните маршрути на самолетите, които избягват Украйна.
Но най-големият дял от прогнозните емисии - 54,7 милиона тона, или около една трета от общия брой - е прогноза за климатичните разходи за възстановяване на градовете, останали в руини от войната. По данни на ООН строителният сектор е отговорен за поне 37% от световните емисии на въглероден диоксид.
Киреева заяви, че Украйна "ще се възстанови, но това допълнително ще струва значително количество емисии", като добави, че Русия трябва да бъде държана "отговорна" за това.