Администрацията на Тръмп провежда съгласувана кампания за натиск срещу имигрантите без документи, както и срещу стотици хиляди законно пребиваващи тук, чийто статут се опитва да отнеме. Мерките заплашват да направят ежедневието на милиони хора още по-трудно, тъй като президентът Доналд Тръмп се стреми да осъществи прочистването от имигранти, което обеща по време на кампанията си.

Тръмп ескалира репресиите си срещу имигрантите отвъд това, което беше направено по време на първия му президентски мандат, което включваше разделяне на деца от родителите им на границата, работа за изграждане на гранична стена между САЩ и Мексико и ограничаване на законната имиграция чрез по-малко визи и прием на бежанци.

Този път, освен имиграционните набези и арести, администрацията причинява трудности на имигрантите, като използва множество лостове на правителството, за да подкопае ежедневния им живот.

Администрацията заплашва с наказателни обвинения имигрантите без легален статут, които не се регистрират. Тя даде на имиграционните и митническите служби достъп до поверителна досега информация за данъкоплатците, за да откриват имигрантите, и анулира номерата на социалните осигуровки на хиляди имигранти, като отбелязва „нелегалните имигранти“ като мъртви. Длъжностните лица отмениха предсрочното освобождаване, което администрацията на Байдън беше предоставила на някои групи. Федерален съдия блокира временно отмяната.

„Това, което виждаме сега, е пълната преса на правителството по отношение на имиграцията“, каза Майкъл Лукенс, изпълнителен директор на Центъра за правата на имигрантите „Амика“ - организация с нестопанска цел за защита на правата на имигрантите, чието финансиране за предоставяне на правна помощ на непридружени деца имигранти Тръмп намали.

Всички тези многобройни действия са част от стратегията на администрацията да извади от Съединените щати възможно най-много имигранти, без да се налага да преминават през по-тромави процеси на депортиране. Действията на Тръмп се основават на стратегията за „изтощаване чрез прилагане“, изпробвана през 2010 г. с щатски антиимиграционни закони - стратегия, прокарвана от Крис Кобач, бивш главен прокурор на Канзас, който е защитник на консервативни каузи.

Данните, получени от NBC News, показват, че депортациите на администрацията на Тръмп изостават малко от депортациите при президента Джо Байдън по същото време на миналата година, въпреки че Тръмп превърна масовите депортации в един от основните си приоритети откакто встъпи в длъжност. 

Министърът на вътрешната сигурност Кристи Ноем наскоро даде ясно да се разбере какво ниво на депортации иска да види администрацията. На неотдавнашно заседание на кабинета тя заяви: „Имаме 20, 21 милиона души, които трябва да се приберат у дома“. Републиканците и консерваторите отдавна използват 20 милиона като брой на хората без документи в страната, въпреки че дългогодишните анализи сочат, че броят им е по-близо до 11-12 милиона.

Както става ясно от случая на Килмар Абрего Гарсия - мъж от Мериленд, който според служител на Министерството на правосъдието е бил погрешно депортиран в затвор в Салвадор - администрацията е готова да прекрачи границата на законовите възможности, за да постигне целта си за масова депортация. По време на оспорвано изслушване във вторник окръжен съдия на САЩ нареди на администрацията да представи доказателства за всички стъпки, които е предприела, за да улесни връщането на Абрего Гарсия.

„Над 77 милиона души дадоха в изборния ден през ноември категоричен мандат за защита на нашите граници, масово депортиране на нелегални мигранти и прилагане на имиграционните закони“, заяви в изявление за NBC News говорителят на Белия дом Куш Десаи. „Администрацията на Тръмп е съгласувана с подхода на цялото правителство, за да изпълни този мандат и отново да постави американците и Америка на първо място.“

Той не отговори на въпроси за критиките към действията на администрацията или за евентуални странични ефекти върху американските граждани.

Отнемане на законния статут на хората

Прессекретарят на Белия дом Каролин Ливит съобщи във вторник, че Тръмп ще подпише заповед, с която ще попречи на имигрантите без документи да получават социални помощи.

Но на имигрантите без документи, както и на много хора, които работят законно, вече е забранено да получават обезщетения за социално осигуряване или Medicare, казва Мариелена Хинкапие, изтъкнат имиграционен сътрудник и гостуващ учен в Cornell Law School.

Тя заяви, че последната заповед на Тръмп е „продължаващо всяване на страх и дезинформация, защото всъщност имигрантите без документи плащат в социалното осигуряване, но никога нямат право да получават тези обезщетения“.

„От една страна, реториката на Тръмп беше за фокусиране върху имигрантите без документи и най-лошите „престъпници“ и т.н., но това, което всъщност видяхме от гледна точка на изготвянето на политики, е, че те всъщност отнемат законния статут на хората“, каза Хинкапие.

В Съединените щати има имигранти с различни форми на правен статут, като например статут на временно защитени лица или разрешение за работа, което им е било предоставено, докато са очаквали резултатите от молбата за убежище, което им дава право да кандидатстват за социалноосигурителни номера. Но получаването на социалноосигурителен номер не означава, че те имат право на обезщетения, казва Хинкапие.

В Съединените щати има имигранти с различни форми на правен статут, като например статут на временно защитени лица или разрешение за работа, което им е било предоставено, докато са очаквали резултатите от молбата за убежище, което им дава право да кандидатстват за социалноосигурителни номера. Но получаването на социалноосигурителен номер не означава, че те имат право на обезщетения - казва Хинкапие.

„Съществуват отделни закони, датиращи чак до закона за реформата на социалната система от 1996 г., които посочват кой има право на каква програма, а за повечето хора е необходимо да са били законни постоянни жители - притежатели на зелена карта - в продължение на поне пет години, за да бъдат квалифицирани законни имигранти, които имат право на определени обезщетения“, каза тя.

Администрацията заплаши със санкции имигрантите без документи на възраст 14 и повече години, които не се регистрират и не носят със себе си доказателство, че са се регистрирали.

За да се регистрират, те трябва да попълнят формуляр, който ги пита не само за всички престъпления, за които може да са били арестувани или обвинени но и за такива, които са извършили, но за които не са били преследвани, каза Бил Хинг, основател на Центъра за правни ресурси на имигрантите.

Законът за регистрация съществува от десетилетия, но досега не е бил прилаган.

Хинг постави под въпрос как Тръмп ще наложи задължителната регистрация, защото, според него, опитът да се повдигне обвинение срещу някого за това, че не носи документи за регистрация, би усложнил и удължил процеса на депортиране. Той призна, че администрацията може да се опита да даде пример за един или два случая. Но изискването „е механизъм за подтикване на хората, за принуждаване на хората да се излагат“, каза той.

Освен това, каза Хинг, ако представляваше хора, арестувани за това, че не са се регистрирали, той щеше да твърди, че те имат право на петата поправка срещу саморазправа, тъй като от тях се иска да признаят за извършени престъпления, когато попълват формулярите.

„Не знам за вас, но на мен ми се е случвало да пресичам на пешеходна пътека. Аз съм карал с превишена скорост“, казва той. „Мисля, че някой, който е преследван, има много добър аргумент по Петата поправка да не се регистрира.“

Въпреки че действията за ограничаване на имиграцията са насочени към имигрантите, те засягат и гражданите.

В началото на април министърът на жилищното строителство и градоустройството Скот Търнър публикува в социалните мрежи съобщение, че е наредил на службите на HUD да гарантират, че програмите на HUD не се ползват от имигранти без документи. Хората, които са тук незаконно, не могат да получат федерално субсидирано жилище. Но според Националния проект за жилищно право, организация с нестопанска цел за правна защита, около 25 000 семейства в общински жилища включват поне един американски гражданин и поне едно лице без легален имиграционен статут. Гражданинът би имал право да получи жилище.

Мари Клер Тран-Леунг, адвокат на Националния проект за жилищно право, заяви, че Тръмп и Търнър се опитват да използват HUD, „за да сплашат имигрантските семейства и да ги накарат да се самоотлъчат“.

Не е известно дали мерките на администрацията ще изтласкат достатъчно имигранти, за да удовлетворят Тръмп и неговата база.

Но Хинкапие каза, че при положение, че администрацията се движи „толкова бързо“ и по „хаотичен начин“, някои американски граждани може да попаднат в имиграционната мрежа. Например някои от тях може да се окажат погрешно класифицирани като мъртви и номерата на социалните им осигуровки да бъдат вкарани в досието за смърт на агенцията, каза тя.

„Дали ще направят същото, което правят с Килмар [Абрего Гарсия], като кажат: „Упс, съжаляваме, направихме грешка и сега не можем да направим нищо по въпроса“?“