Мексиканските медии съобщават за 10 нови смъртни случая в северозападния щат Синалоа, където през последните дни съперничещи си картелни фракции са в открит конфликт помежду си и с властите.

Нарастването на насилието идва след изненадващия арест на американска земя на съоснователя на картела Синалоа Исмаел „Ел Майо“ Замбада в края на юли, което се смята, че е отприщило вътрешна борба за власт в групировката.

По официални данни и данни на пресата от 9 септември насам в щата са убити около 70 души, предимно в столицата Кулиакан. Три инцидента станаха в събота в централния район Трес Риос на Кулиакан. Първият е престрелка между полицията и предполагаеми наемни убийци, след което неизвестни лица блокират с коли и мотоциклети пътя на около 200 метра от прокуратурата.

Отделно от това агенти по сигурността са били нападнати от въоръжени лица, които след това са избягали в жилищна сграда. В резултат на последвалата престрелка трима предполагаеми престъпници са убити, един е арестуван, а двама войници са ранени, пише губернаторът Рубен Роча Моя в X.

„Силите за сигурност успяха да евакуират шестима възрастни и едно непълнолетно лице от имота, където се бяха укрили агресорите“, заяви Роча, който в събота пътува до Мексико сити, за да се срещне с новоизбрания президент Клаудия Шейнбаум.

Федералното правителство изпрати и 600 войници, които да засилят сигурността в Синалоа.

Местните медии съобщават и за още седем смъртни случая. Телата на петима души бяха оставени на улицата, полуголи и с шапки, което се предполага, че е послание за сплашване между враждуващите фракции.

Властите все още не са коментирали смъртните случаи.

76-годишният Замбада беше арестуван на 25 юли, след като прелетя през границата със САЩ. Той твърди, че е бил отвлечен в Мексико и предаден в американски арест против волята му.

Задържан е заедно с Хоакин Гусман Лопес, син на съоснователя на картела Синалоа Хоакин „Ел Чапо“ Гусман, който излежава доживотна присъда в САЩ.

Смята се, че вълната от насилие противопоставя членове на банди, верни на Ел Чапо и синовете му, на други, свързани със Замбада. По време на неотдавнашното си явяване пред съда в Ню Йорк той пледира невинен по редица обвинения.

Президентът Андрес Мануел Лопес Обрадор, който напуска поста си в края на месеца, хвърли част от вината върху Съединените щати, като заяви, че те едностранно са планирали залавянето на Замбада. Това твърдение беше отхвърлено от посланика на САЩ Кен Салазар.