Герои в мирно време: шведите Томас и Хана показват една от “бомбите”, които са изсипали над Беларус

Последната истинска война в Европа се разигра в края на 90-те години на миналия век, когато НАТО нападна Югославия. Тя бе бомбардирана с истински бомби. Оттогава континентът е що-годе мирен. До това лято. На 4 юли Беларус - последната диктатура в Европа, честваше Деня на независимостта. В същото време малък самолет, управляван от двама служители в шведска агенция за връзки с обществеността, навлезе във въздушното пространство на страната и съвсем необезпокояван я бомбардира с 897 плюшени мечета. Вярно, "бомбардировката" е била извършена само в един град - Ивенец, но самият факт, че чужд самолет е пробил зорко пазеното небе на диктаторската държава, вече бе достатъчен, за да предизвика фурор в цяла Европа. Към всяко животинче бе прикрепено послание, което подканваше беларуския диктатор Александър Лукашенко да показва повече уважение към човешките права. Веднага след като самолетът се прибра обратно в Швеция, местната национална телевизия излъчи филм, в който разказа за успешния полет.

Първоначално

от Минск обявиха филма за фалшификат

Представител на беларуските гранични войски обяви пред западни агенции, че държавата е толкова мощна и така здраво охранява границите си, че е невъзможно който и да било да ги наруши. Особено пък някакъв си вражески самолет, който разпространява антипрезидентски листовки и мечета. Той заяви, че репортажът по шведската телевизия е сниман в самата Швеция, а авторите му лъжат най-безцеремонно, че са бомбардирали Беларус с играчки и позиви. Беларуската телевизия почти седмица след инцидента запазваше гробно мълчание. Но изведнъж в няколко интернет сайта, поддържани от беларуската опозиция, се появиха снимки на мечетата, от които явно се виждаше, че са правени точно в Ивенец. Това извади извън нервите диктатора Лукашенко и той бе принуден да свика събрание, на което смъмри позволилите да се случи такава „провокация". Той нарече инцидента „терористичен акт" и нареди на шведския посланик в Минск незабавно да напусне страната му. В отговор пък Швеция изгони беларуския дипломат. Лукашенко уволни командващите военновъздушните сили и гранични войски. Заедно с тях жертва на мечетата станаха и още няколко високопоставени военни.

Пилоти на този самолет-герой всъщност са шведите Томас Мазети и Хана Фрей. Те пък добиха популярността на смели хора, които е

можело да загубят и живота си

ако противовъздушната отбрана на Беларус бе засякла самолета им и го бе свалила. Според Мазети и Фрей целите на "атаката" им били две: 1) да демонстрират подкрепа за хората, борещи се за човешките права, и 2) да посрамят военните сили на държавата, които крепят Лукашенко на власт. „Надяваме се, че повече хора  ще обърнат внимание на този проблем и ще помогнат на беларуския народ", каза Фрей.

Подготовката на нападението е отнела повече от година. През това време шведските "терористи" купуват триместен самолет „Джодел" и се научават как да го пилотират . Проектът им е струвал 150,000 евро, които те са платили от заплатите си в малката рекламна агенция. Заподозрените признават, че са били вдъхновени от подобни протести, проведени от беларуски активисти. В своите кампании те подреждат плюшени животни пред административните сгради така, сякаш са излезли на протест срещу правителството.

За отправна база на "бомбардировката" е избрано летище Поцюнай в Южна Литва. С тях е било и времето -

в деня на "атаката" имало гръмотевични бури

и това най-вероятно е помогнало на самолетчето им да се укрие от беларуските военновъздушни сили.

„Летяхме на 50 метра височина в продължение на час и половина в Беларус. Разбира се, че знаехме рисковете. Но бяхме преценили, че само ние можем да се справим със задачата - не можеше просто да наемем някого", казва Томас Мазети. И все пак допълва: „Не бихме го направили отново."

Обезумели от гняв, властите в Беларус претърсиха цялата държава, за да намерят автора на снимките, които доказват, че самолетът наистина е летял над страната. В крайна сметка стигнаха до студента по журналистика Антон Суряпин, който призна, че е качил снимки на плюшените терористи на личната си уебстраница. Арестуван е също и служител в агенция за недвижими имоти, който е имал неблагоразумието да напише в интернет, че на драго сърце би предложил без пари апартамента си на двамата шведи, за да му гостуват безплатно. Двамата са обвинени в съучастничество в гранични нарушения и са заплашени да прекарат до седем години в затвора.

Александър Лукашенко управлява Беларус от 1994 г. насам, държейки железен контрол над десетмилионната страна. Сред постиженията му е създаването на система за въздушна отбрана заедно с Русия, която по думите му „е сигурен щит срещу всяка заплаха от страна на НАТО".

Борислав Михайлов [email protected]