На лидерите на студентските организации в петербургския филиал на един от най-реномираните руски университети - Висшето училище по икономика, беше забранено да използват някои думи в женски род. Става дума за съществителни, свързани с професии и длъжности, съобщават „Медуза“ и The Moscow Times.
Повод за забраната е публикация в затворена студентска група, където авторите използвали думата "кураторка". Няколко дни по-късно те били извикани в офиса на декана и публикацията им била "коригирана".
След това ръководителят на отдела за извънаудиторна и възпитателна работа във Висшето училище по икономика Александър Угрюмов разпратил съобщение в студентските чатове, в което предупредил студентите да не използват такива думи в женски род.
"В допълнение към факта, че тези публикации, съдържащи невярна информация, могат да представляват риск за Висшето училище по икономика, вие самите можете да пострадате от действията си“, се казва в съобщението.
Служителят на университета се позовава на решение на Върховния съд на Руската федерация, което според него "приравнява" използването на такива съществителни в женски род към участие "в международното ЛГБТ движение“, обявено от съда за екстремистко и забранено. Във връзка с това той напомня на студентите, че могат да носят отговорност за "ЛГБТ пропаганда“.
Угрюмов уверява, че за авторите на публикацията "неприятностите са приключили“. "Сигурен съм, че студентите не са имали намерение да нарушават закона. Но непознаването на закона не ви освобождава от отговорност. Бъдете внимателни, следете промените в законодателството, не „шумете“ по чувствителни теми“, пише той.
В края на ноември 2023 г. Върховният съд на Руската федерация обяви, "международното обществено движение ЛГБТ", каквото въобще не съществува, за екстремистка организация и забрани дейността му в Русия. Заседанието на съда се проведе при закрити врата, а подробностите за решението му станаха известни едва през януари 2024 г., когато журналисти от саратовското издание "Свободни новини“ получиха копие от този документ.
Съдебното решение подчертава някои общи черти на участниците в движението: според съда те "са обединени от наличието на определени нрави, обичаи и традиции (например гей паради), начин на живот (по-специално, особеностите при избора на сексуални партньори), интереси и нужди, специфичен език (използване на думи от женски род като ръководителка, директорка, авторка, психоложка)."