„Гранична полиция“ е обявила конкурс за заварчици, шофьори и общи работници, които трябва да помогнат, за да се пази браздата или по-точно да възстановяват така или иначе изпокъсната ограда по границата на България. Конкурсът е обявен на 23-и август, само няколко дни преди да стане тежката катастрофа, при която двама граничари загинаха, пометени от автобус с мигранти, научи BG VOICE. Според условията на конкурса, работниците ще получават между 700 и 1050 лева, плюс 5% към заплатата, които се полагат на хора, работещи в системата на МВР. Желаещи обаче няма. „Цялата ограда по границата, особено тази с Турция, е компрометирана. Бежанците влизат като в разграден двор. Когато нямат стълби, слагат клони, за да преминат през бодливата тел. На места пък оградата напълно липсва“, обясниха служители от „Гранична полиция“ пред BG VOICE. Заварчиците и общите работници трябва да се командироват по браздата, за да възстановяват пробивите.
Парите, които вътрешното ведомство предлага са прекалено малко за подобен труд.
Подобна е и ситуацията с униформените служители, които дори спят по колите си, тъй като нямат друг избор.
Бившият шеф на „Гранична полиция“ Светлан Кичиков също потвърди за ужасните условия на служителите по границата. Началникът от времето на управлението на Бойко Борисов обясни, че се чувствал неудобно като гледал клипчета в интернет как с лекота се преминава през българската граница.
Едно от редовните места, което в продължение на години се използва от бежанците е пограничното село Бръшлян, което е близо до Малко Търново.
За 50-те му жители е почти ежедневие да попаднат на бежанци в гората или пред портите на къщите им. Местните казват, че от години се е засилил миграционният натиск край границата с Турция. Служебният вътрешен министър Иван Демерджиев пък казва, че само за тази година до момента той е двоен.
В рамките на месец юли са задържани общо 997 бежанци, като 653 са установени в незаконен престой във вътрешността на страната, а на държавната граница са хванати 115 на влизане и 229 - на излизане, сочи статистиката на МВР за миграционната обстановка.
През юни общият брой на задържаните е 961.
За тази година 7630 граждани на трети страни са задържани през периода януари - юли. От тях на вход на държавната граница – 834, на изход без регистрация – 1053 и установени в незаконен престой във вътрешността на страната – 5743 души. Спрямо общия брой на задържаните през същия период на 2021 г. - 3673, се отчита 2,1 пъти увеличение.
Жителите на Бръшлян не са изключение.
На близо 4 км. от селото, до скъсаната телена ограда на кльона се намира основният канал за бежанци. Костадин Янков от с. Бръшлян ни води по пътя на бежанците. Те преминават в България под моста, който се намира до кльона и от там тръгват по дерето на пресъхналата река Панталеймонска или Свети Георги, както я наричат местните. „В Бръшлян има 4-5 канала за бежанци. Един от най- важните е край река „Аи дере”. Другият канал е тук - при реката Св. Панталеймон, другият канал е „Чурка река” при стария портал на кльона, третият, още един канал, е през река Катун . Част от бежанците по пътеките стигат до селото, други се объркват и излизат направо на пътя за Малко Търново”, разказва още през 2015-а година Костадин. Ситуацията до момента не се е променила. Пътеката по дерето е трудно проходима, а по пътя се вижда детско чорапче и изхвърлени бутилки с минерална вода с надпис на турски. В дерето личат и стотици стъпки и на бежанци и на гранични полицаи, които често обикалят местностите, където най-често задържат мигранти. Така по пътя се стига до село Бръшлян.
Там почти всеки местен има своя история, свързана с бежанците.
Петър Жечев никога няма да забрави мразовитата зима, когато спасява бременна сирийка.
Първо до селото ги водеха направо, но сега ги оставят до кльона и те се лутат, лутат.”
В селото лоша дума за бежанец няма да чуеш. Странджанци са толерантни и са готови да помогнат на всеки мигрант. За тях те не са нито напаст, нито врагове, а просто хора в беда, които бягат от смъртта. „За да тръгнеш по тези пътеки, през гората, бременни, с деца, понякога без храна и вода, трябва да бягат от нещо много лошо”, разсъждават местните. Последният случай на заловени бежанци в с. Бръшлян е от преди два дни, когато бяха задържани 16 души, натъпкани в миниван. Подобна е ситуацията до село Стоилово, което отново се намира близо до Малко Търново. 47-те мигранти, които са били в автобуса, убил полицаите, са влезли от там.
Местните разказват, че са свикнали да ги виждат.
Група от няколко души е заловена в петък. Те са престояли в гората на Странджа 12 дни. Всичките са от Сирия и Ирак. Сред тях е имало две жени във видимо тежко здравословно състояние, както и дете на около 6 години. "Тръгнахме от Истанбул в Турция за България, а от България ще отидем в Германия и оттам не знам накъде?! През целия път минавахме планини, изморени сме, искаме вода, храна, гладни сме, студено е", разказва пред bTV Йони, от Сирия. Мястото е близо до село Стоилово, откъдето е извозена и групата от злополучния автобус.