Петте гола на Ерлинг Холанд помогнаха на Манчестър Сити да победи Лайпциг и да стигне до четвъртфиналите на Шампионската лига, където Манчестър Сити и Интер станаха следващите четвъртфиналисти.

Това се случи, след като защитаващият титлата си английски шампион разгроми германския Лайпциг със 7:0 в ответния мач благодарение на петте гола на норвежкия нападател Ерлинг Холан, а италианският клуб направи нулево равенство при гостуването си на Порто.

Нямаше изненади в съотношението на силите преди ответния мач между втория отбор на Англия и третия отбор на Германия. "Манчестър Сити" беше явен фаворит за спечелването на тази среща още при жребия и след като преди три седмици направи равенство 1:1 като гост на "Лайпциг", шансовете му да продължи към четвъртфиналите станаха още по-големи. "Лайпциг" е добър германски клуб. Но в същото време те се изправиха срещу отбор от звезди.

Домакините, както се очакваше, започнаха с летящ старт и се възползваха от първия си шанс за атака още в третата минута. Кевин де Бройне пресече от десния фланг и Илкай Гюндоган заложи на удара си с глава, но той прелетя над вратата. "Лайпциг" пък се опита да загрее Едерсон с центриране от левия фланг на Давид Раум, но това беше само епизод, тъй като скоро след поредния корнер в другата половина на терена стана много горещо.

В 22-ата минута словенският национал Славко Винчич отсъди изключително спорна VAR дузпа за Сити: топката падна върху ръката на Бенямин Хенрикс, който случайно беше застанал с гръб към нападателя. Холанд реализира без пробелм отсъдената дузпа.

След няколко минути обаче гостите можеха да винят само себе си. Те не успяха да осмислят натиска, започнаха лошо атаката и пропуснаха светкавична контраатака. Изстрел на Де Бройн извън наказателното поле се удари в напречната греда, след което Холанд насочи топката в почти празната врата. Беше ясно, че интригата, която вече изглеждаше хипотетична, окончателно се е изпарила.

По-нататъшните събития бяха приятни само за феновете на Манчестър Сити и личните почитатели на Холанд. Логиката на събитията подсказваше за хеттрик, а той дойде още преди почивката след корнер на Джак Грийлиш, удар на Рубен Диас в гредата и злополучно спасяване на полузащитника на Лайпциг Амаду Айдара, който се удари в крака на норвежеца.

По-късно красивият точен удар на Гюндоган бе последван от още два гола на Холан, който като хокеист улови целта и до 57-ата минута стана едва третият играч, вкарал пет гола в един мач от Шампионската лига. (Преди това Лионел Меси направи това през 2012 г. срещу Леверкузен в мач на Барселона, а през 2014 г. нападателят на Шахтьор Луис Адриано го направи срещу беларуския БАТЕ Борисов).

Не последва още продължение от страна на Холанд, тъй като старши треньорът Пеп Гуардиола го извади, но най-красивият гол на вечерта тепърва предстоеше. Де Бройне го вкара в продължението на мача с брилянтен удар от линията на наказателното поле. В резултат на това резултатът беше 7:0.

Във втората среща за вечерта между Порто и Интер, португалските шампиони не успяха да отбележат гол у дома и миланският тим, който преди това бе спечелил на свой терен с 1:0, продължи напред.