Закупуването на имоти изисква много по-голяма част от доходите на хората в момента, отколкото през последните години, което прави жилищния пазар в момента най-недостъпния от 1984 г. насам, съобщи CNN.
И тази смазваща ситуация не се очаква да се подобри много в близко бъдеще.
Само през последните няколко седмици цените на жилищата в САЩ се покачиха за първи път от месеци и 30-годишната фиксирана лихва по ипотечните кредити достигна 22-годишен връх от 7.23%. Това направи още по-лоша картината на вече мрачната реалност на пазара.
При днешните цени закупуването на средно статистическо жилище ще изисква месечно плащане на главница и лихва от $2,440 за тези, които са направили 20% първоначална вноска, изчислява Black Knight, доставчик на ипотечни технологии и данни.
Това е с $1,172 повече на месец
в ипотечни плащания от само преди две години, преди Федералният резерв да повиши референтната си лихва по заемите 11 пъти за 18 месеца, показват проучванията на Black Knight. Увеличението с 92% пък отнема все по-голяма част от бюджетите на домакинствата, които вече са изправени пред инфлация на много фронтове.
Понастоящем 38.6% от средния доход на домакинството е необходим за месечното плащане на средностатистическа покупка на жилище, което прави имотите най-недостъпните от 1984 г. насам, изчислява още Black Knight.
„За да поставим днешните нива на достъпност в перспектива, ще е необходима комбинация от до 28% спад в цените на жилищата, повече от 4% намаление на 30-годишните ипотечни лихви или до 60% ръст на средните доходи на домакинствата, за да върне достъпността за дома до средната стойност за 25 години“, каза Анди Уолдън, вицепрезидент по корпоративни изследвания и стратегия в Black Knight.
Какво е достъпно днес?
Дом, който е „достъпен“, може да означава различни неща за купувачите с различни ресурси.
Но създателите на жилищна политика обикновено се придържат към стандартния праг, че плащането на нещо, което е над 30% от дохода на домакинството е „недостъпно“. Насърчаването на политики, които поддържат жилищните разходи под това ниво, има за цел да гарантира, че домакинствата имат достатъчно пари за всичките си разходи. Семействата, които харчат повече от 30% от доходите си за жилищни разходи, се считат за „обременени с жилищни разходи“.
Нарастващите жилищни разходи през последните няколко години – и доходите, които не поддържат темпото – отнемат все по-голяма хапка от типичния доход.
Между 2019 г. и 2021 г. броят на обременените с разходи собственици се е увеличил с 2,3 милиона домакинства до 19 милиона, показва доклад на Съвместния център за жилищни изследвания на Харвардския университет. Това включва 8.7 милиона души, или 23% от всички собственици на жилища, които са били сериозно обременени с разходи и са плащали повече от половината от доходите си за жилище.
Броят на обременените с разходи наематели пък се е увеличил с 1,2 милиона, до рекордните 21,6 милиона домакинства, между 2019 г. и 2021 г. Това силно ще се отрази на покупателния пазар за тях, тъй като хората, които са обременени с разходи като наематели, вероятно ще се борят да спестят достатъчно пари за покупка на дом и ще им става все по-трудно да го направят.
Общо 40,6 милиона домакинства са били обременени от жилищни разходи през 2021 г., включително 20,3 милиона, които са били тежко обременени.
„Като агент на недвижими имоти аз не само помагам на своите клиенти със закупуване, продажба и отдаване под наем, но и непрестанно ги уведомявам относно всеки възможен аспект, който би повлиял на тяхната дългосрочна инвестиция, която всъщност за повечето хора е най-важната и най-голямата, която те са направили или ще направят някога в живота си. Ако имате въпроси, свързани с тази или други мои статии досега, или въобще с всичко, свързано с пазара на недвижимите имоти, ще се радвам да ме потърсите, а за мен ще е удоволствие да помогна. Моят директен номер е: 773-827-7827, или ми пишете на имейл: [email protected]. Уебсайт, за повече информация: GerganaTodorova.BairdWarner.com. Консултацията е винаги безплатна и не ви ангажира по никакъв начин.”
Продължава в следващия брой