„Исках да направя нещо, което е по-голямо от мен самата, в което виждам смисъл и ме кара да се чувствам добре – казва Виолета. – Исках да оставя едно послание и завет на моите две дъщери – че е важно човек да не оставя мечтите си просто да „мъждукат“ някъде, а да ги преследва, да направи всичко възможно да ги постигне. И най-важното – да опита. Защото много хора си остават с искането и никога не правят нужната крачка...“

Българката Виолета Иванова прави нещо, което никоя друга жена в света преди нея не се осмелява. Обикаля света на мотоциклет. Сама. Изминава над 50 хиляди километра през 70 държави. Не я отказват нито катастрофата, която я сполетява в Индия, нито фактът, че оставя 3-годишното си дете на грижите на мъжа си Тодор.

Смее се на учудването ми: „Къде са тия мъже?!“. „Тодор винаги ме е подкрепял, дори той ме окуражи да го направя и направи всичко възможно да осъществя мечтата си“, хвали мъжа си Виолета.

Родена е във Варна.

„Кога за пръв път бях „прелъстена“ от идеята да  карам мотор,

не мога да кажа. Бях 18-годишна когато се запознах с мъжа ми. Тогава си говорихме, че искаме един ден да караме мотори“, казва тя.

Завършва магистратура по психология в Софийския университет. Работи 15 години като HR – мениджър човешки ресурси и провежда обучения в различни компании във Варна и София, където днес живее. „Практикувах психология на работното място, но приключих с тази кариера. През 2014-а се отдадох на страстта си към моторите“, споделя тя.

Качва се на мотоциклет едва на 36 години, когато взема книжка. Първо пътешества из България. Със съпруга й живеят 4 години във Франция, до 2015-а. Там той работи, а тя отглежда малката им дъщеря Тея, която тази година ще е първокласничка.


Виолета е почитател на култовия „Харли Дейвидсън“. Първия купува през 2012-а. Днес кара втори „Харли“, който е купила през 2015-а. Той е от серията Fat Bob („Дебелия Боб“) и дори си има име – кръстила го е „Борис“. Приема го като одушевено същество, разчита, че няма да я остави на пътя.

С първия „Харли“ прави първото си дълго пътуване от България до Испания през 2014-а. Тогава с мъжа й са с два мотора: тя на „Харли“, той на БМВ, като зад него на седалката се вози и по-голямата им дъщеря Стефана.


Първата й голяма обиколка сама е из Европа през 2015-а – 10,000 км през 10 държави и обратно. Пътува с мотото:

„Една жена, един „Харли“ и една кауза“.

А каузата й е превенция на рака на гърдата. Прави и втора обиколка на Европа по друг маршрут през 2018-а. „Преди да започна околосветското си пътуване през 2019-а, бях понатрупала хиляди километри“, казва тя. Междувременно през 2016-а се ражда по-малката й дъщеря Тея и тя спира за малко с дългите преходи.


Тръгва на околосветското пътешествие когато е на 44 години. „Исках да покажа на Тея, която тогава беше на 3 години, че всичко е възможно, дори и на една възраст над 40. Да обиколиш света, и то с мотор, който определено не се възприема като правилния“, казва Виолета.

Много хора я питат, защо кара този „Харли“, който е прекалено тежък за подобни пътешествия. Нейният „Борис“ тежи 340 кг и е „нисък“, което го ограничава. Не е лесно да караш по черни пътища, през реки, пясъци. „В мотосредите обаче има една приказка – че най-добрият за пътешествия мотор е твоят собствен, защото го познаваш“, коментира тя.

Планирания маршрут за 9 месеца Виолета реализира с прекъсвания, в рамките на 4 години. Първо тръгват тримата: тя на мотор, зад нея Тодор в колата, заедно с малката Тея. Маршрутът е Азия, Австралия, Нова Зеландия, Южна и Северна Америка. Решава най-тежкия за преход континент Африка да остави като отделно пътешествие.

В Индия катастрофира

Чупи си челюстта и ръката, прибира се в България. Обаче „лудата глава“ само след няколко месеца се връща на мястото, където е катастрофирала, и следващите 6–7 месеца продължава сама.

В Нова Зеландия стига по Коледа и се прибира при семейството си за празниците. Докато нейният „Борис“ пътува с кораб в контейнер между Азия и Южна Америка, тя кара през Австралия и Нова Зеландия. „Успях някак да убедя хората от компанията на „Харли“ да ми дадат два други мотора за Австралия и Нова Зеландия“, казва Виолета.

В Южна Америка е в началото на 2020-а, а когато „светът хлопва врати“, е в Колумбия. След карантина се налага да остави своя „Борис“ там, като се надява скоро да отворят границите. Пандемията обаче продължава и след година тя прибира мотора си със самолет до България.


Едва тази пролет успява да завърши обиколката си. „С моя мотор летяхме почти едновременно на самолети. Аз пристигнах в Панама, а той на следващия ден“, казва Виолета. Тя прекосява Централна, после Северна Америка и се връща обратно към Европа от Канада, откъдето с „Борис“ летят със самолет до Атина.

Докато обикаля Съединените щати,

една от най-вълнуващите й срещи

е с Карън Дейвидсън, внучката на единия основател на легендарната марка – Артър Дейвидсън. Внуците му Бил и Карън също работят в компанията.

„С Карън се запознах миналата година, на едно събитие на „Харли Дейвидсън“ в Словения. Когато й разказах за моята обиколка и мисия, тя ме покани, като стигна Милуоки, щата Уисконсин, където е централата на компанията, да й се обадя. Показа ми музея, подари ми тениска по дизайн на баща й“, разказва Виолета. „Не съм първата българка, посетила музея на „Харли Дейвидсън“, но съм първата българка, която ще влезе в него“, смее се тя.


По време на околосветското пътешествие тя пътува с няколко чанти, закрепени отзад на мотора, с палатка и пособия за къмпингуване, дрехи и резервни обувки, резервни части и инструменти за мотора. Изминавала е и по 800 км за ден. Спи в хостели, хотели. Къмпингува под открито небе в малка палатка в Колумбия, Коста Рика, Мексико, в Щатите.

Сама жена на пътя, на мотор, по тъмно – не е ли страшно, рисковано? „Борис“ не я е предал или изоставил нито веднъж. Разбира се, имала е и инфарктни ситуации. В Хондурас се оказала заклещена сред хора, излезли на политически протести. В Баха, Калифорния е карала през пясъци. „Много пъти хората се бутат на места, където не им е работа, или сами се вкарват в рискови ситуации. Аз, пътувайки като самостоятелна бойна единица и сама жена, естествено трябваше да внимавам къде ходя“, коментира Виолета.


„Разбира се, разглеждах някои от най-известните обекти по пътя, като Тадж Махал. Имам дежурната снимка пред операта в Сидни, Мачу Пикчу, Тропика на Козирога в Южна Америка, Ръката на пустинята в Чили. Ходих на Ниагарския водопад, Гранд Каньон. Но за мен много по-интересни бяха срещите с хората. Навсякъде по пътя срещах прекрасни хора“, споделя тя.

Оставила си е за следващи пътувания идеята да отдели повече време за някои любими места, като Тайланд, Малайзия, Нова Зеландия, Мексико, Коста Рика, Перу. Мечтите й за пътуване са с дестинация Китай, Тибет, Африка, Виетнам, Лаос, Камбоджа, Аляска и дори Антарктида, където е трудно да си представи как ще кара мотор.


Своите преживявания в началото на пътуването – от заминаването, през катастрофата в Индия до връщането – е отразила в

първата си книга – „С милостта на Кали“

Кали е индийската богиня на смъртта. Идеята за заглавието е на мъжа й Тодор.
„Когато пристигнах след катастрофата в индийската болница, ми казаха, че съм имала късмет. Чудех се какво късметлийско има в това, да си със счупена на няколко места челюст и ръка. А докторите ми казаха, че на това място – близо до град в Раджастан, само за 20 дни са загинали 5 човека. А аз съм оцеляла благодарение на милостта на богинята Кали“, споделя Виолета. По книгата вече са й предложили да снимат филм.

В момента пише втората книга, за пътешествието си от връщането си в Индия през цяла Азия, Австралия до Нова Зеландия. В третата книга ще разкаже за приключенията си в Южна Америка и четвъртата ще е за пътуването в Централна и Северна Америка.


„Целта ми никога не е била просто да изминавам километри. Каузата и мисията на цялото пътешествие беше да покажа, че всичко е възможно“, казва Виолета. Смята да продължи със своя „Борис“, като се надява той да не я зареже някъде по пътя. „Все пак и той остарява като мен“, казва тя. За семейната ваканция го е оставила – „да си починат един от друг“.

Своите преживявания тя отразява в проекта си Holy Moto – влог в YouTube, страници във Facebook и в Instagram. Вдъхновява хилядите почитатели на легендарния „Харли“ и на пътешествията, че „ето, щом дори една жена над 40-те, със семейство и деца може да обиколи света, и те могат“.