След спад през по-голямата част от 2022 г. процентът на личните спестявания бележи възход от началото на годината, като средностатистическият американски жител е заделял 4,3% от разполагаемия си доход към юни 2023 г., в това число и в пенсионни сметки, показаха данни от скорошно проучване на Бюрото за икономически анализи.

Относително високите лихвени проценти по депозити през последните месеци са добър стимул за влагане на пари в спестовни сметки с висока доходност, депозитни сертификати (CD) и подобни видове сметки, които осигуряват добра възвръщаемост на парите, обясняват експертите. 

И въпреки тези анализи приблизително 4 от 10 американци нямат дори 1,000 долара във фонд за спешни случаи, отбелязва Primerica.

Колко спестени пари трябва да имате на различна възраст може да варира от човек на човек. Един човек в щат с ниски разходи вероятно трябва да спестява много по-малко от някого с две деца в щат с високи разходи, например. И някой, който иска да пътува често, например, може да има различна цел за спестяване от някого, който се опитва да плати за магистърска степен. 

„Спестяванията винаги

трябва да бъдат обвързани с цел, в 100% от времето“

казва Дъг Орнщайн, старши мениджър в TIAA Wealth Management. 

Чрез създаване на обвързани във времето цели, например спестяване за първоначална вноска за жилище в рамките на пет години, можете по-лесно да видите колко пари трябва да съберете до дадена възраст. Въпреки това, ако не сте сигурни откъде да започнете по отношение на поставянето на цели или искате някакъв вид ориентир, помислете за следните предложения за спестявания по възраст:

До 30-годишна възраст

Когато навършите 30 г., вероятно ще помислите за създаване на първоначален фонд, от който при нужда да може да черпите. „Добра първа цел за спестяване е фонд за спешни случаи. Наличието на такъв ви позволява да спестявате за други цели, без да задлъжнявате, ако ви се наложи“, казва Орнщайн. „Определянето на 3–6 месеца разходи за живот, които, разбира се, варират в зависимост от вашата житейска ситуация, е добро начало.“

До 40-годишна възраст

В идеалния случай, когато навършите 40, вие сте използвали предходното десетилетие, за да се съсредоточите „върху плащането на сметки и живот според възможностите си“, обяснява пък Лаура Редфърн, сертифициран финансов експерт в Shadowridge Asset Management, LLC. До 40-годишна възраст, може също да сте спестили достатъчно, за да си купите дом. Средната възраст на купувачите на жилище за първи път е скочила от 33 на 36 г. миналата година, показват данни на Националната асоциация на брокерите на имоти (NAR). А средната цена на жилище в страната е $402,600, отбелязва NAR. Въпреки че много купувачи на имоти за първи път плащат по-малко от 20% първоначална вноска, ако искате да избегнете ипотечна застраховка и да имате по-лесно управляемо месечно плащане, това може да означава, че ще трябва да спестите средно $80,520. Тази сума обаче може да се различава значително според местоположението и личните предпочитания за жилището.

До 50-годишна възраст

При достигане на 50-годишна възраст, вашият „основен фокус трябва да се измести към изграждане на активи, включително ликвидни спестявания“, казва Редфърн. Тя препоръчва да отворите спестовна сметка за всяка цел, като пътуване, нов дом, нова кола и т.н., и да знаете спецификата на тези цели, за да можете правилно да спестявате за нея. „Не казвайте просто „за пътуването до Европа“. Планирайте какво ще правите, къде ще отседнете, как искате да пътувате и колко ще струва. Направете цената своя цел за спестяване“, обяснява тя. И ако вече сте постигнали цели като закупуването на първия си дом, може да се насочите към по-високи, като закупуването на ваканционна къща.

До 60-годишна възраст

Когато наближите 60-годишна възраст, е добър момент да се съсредоточите отново върху спестяванията за пенсия, казва Редфърн. След като навършите 50 години, можете да започнете да правите по-големи депозити, известни като наваксващи вноски, в пенсионните си сметки. Въпреки това, не трябва да пренебрегвате ликвидните си спестявания, тъй като искате да сте сигурни, че имате достатъчно пари, за да поемете неочаквани трудности. Имайки предвид, че разходите ви вероятно са нараснали, „преоценете спестяванията си за спешни случаи, за да сте сигурни, че са адекватни“, обяснява тя.

До 70-годишна възраст

Когато навършите 70 години, може наскоро да сте се пенсионирали или да сте близо до това. В такъв случай може да искате да спестите достатъчно, за да изплатите дълговете си, така че да имате по-ниски месечни разходи. „Изплащането на ипотеката е ключова цел“ през десетилетието, водещо до 70-годишна възраст, казва Редфърн. Обръщането към средства за спестяване като високодоходни спестовни сметки може да бъде полезно с напредване на възрастта, така че да не се налага да се ориентирате в колебанията на пазара. 

След 70-годишна възраст може да насочите вниманието към достатъчно спестявания за потенциални медицински сметки, както за разходи, когато вече няма да сте на този свят, съветва Редфърн. 

„Дори и да имате страхотна застраховка живот, вашите наследници вероятно ще имат нужда от малко ликвидни пари, за да платят разходите, докато имуществото ви се урежда, така че планирайте внимателно.“ 


Но без значение на каква възраст сте, не забравяйте, че целите за спестяване могат да варират при различните хора. Например, „ако работата ви е стабилна с предвидими повишения, може да си позволите да спестявате по-малко от някого, който работи в индустрия с голямо текучество и непредсказуеми заплати“, казва Редфърн. Други обаче може да предпочетат да спестят повече от обикновения човек, за да посрещнат високите си желания за харчене. 

Помислете малко, за да разберете какво има смисъл за вас и вашето семейство по отношение на това колко да спестите. „Как приоритетите ви съвпадат с вашите ресурси? Това хубава нова кола ли е, стартиране на бизнес или плащане за образованието на децата ви в колеж? Може би искате и трите. Целта трябва да ви носи радост, за да спестите за нея“, казва Орнщайн. 

„Важно е да сте реалистични относно това, което можете да си позволите да спестите и да намерите финансов съветник или инструмент, който да ви помогне да инвестирате“, добавя той.