Виенската прокуратура разследва българка, по подозрение, че тя е шпионирала в полза на руските тайни служби. Медиите в Австрия съобщават, че българката е следили австрийски политици и журналисти, съобщи вестник „Сега“.

Смята се, че заподозряната е част от шпионска мрежа, в която са участвали шестимата българи, срещу които в момента се води процес в Лондон. Групата е водена от австриеца Ян Марсалек.

Сред следените от българката във Виена са били шефът на австрийските тайни служби, редакторката на сп. "Профил", лидера на консервативната партия във Виена, бивш висшестоящ полицай. Живеещата във Виена получавала множество поръчки и наемала жилища през Airbnb. Българката смятала, че върши съвсем легални неща.

Това става ясно от документите за задържането на българката, с които разполагат германските медии WDR, NDR и "Зюддойче Цайтунг", както и австрийското издание "Профил". Това, което изглежда все по-ясно: мрежата от сътрудници, с които са можели да разполагат Марсалек и вероятно руските тайни служби в Европа, е очевидно по-голяма, отколкото се смяташе досега.

На 7 декември, жената е била посетена от полицията и е била задържана временно, а жилището ѝ е било претърсвано с часове.

Според разследванията на германските медии и "Профил", след обиска в началото на декември жената е дала показания. Тя се запознала с една от изправените пред съда в Лондон българки преди години в студио за маникюр в София. Двете поддържали  контакт в социалните медии, докато обвиняемата не я потърсила през лятото на 2021-а година. Австрийските следователи предполагат, че за действащата от Англия българска група е било важно да има добър контакт във Виена - със сънародничка, която говори и немски.

По време на разпита във Виена жената казала, че нищо не знае за възможни шпионски акции и не познавала Ян Марсалек. Нейната позната първоначално ѝ разказала, че би могла да ѝ помогне да си отвори студио за маникюр във Виена. След това станало дума за акция на Интерпол - за тази цел тя трябвало да снимка къщи и да наблюдава хора и техните навици.

Макар австрийските служби да се сметнали българката за "много подозрителна" - засега тя е освободена в съответствие с презумпцията за невинност.

Според "Профил" инициалите на жената са Т.Д. Тя е на 48 години, живее в Австрия от около 10 години. Работила е в посредническа фирма, наемаща персонал, по-късно в медицинска практика. Често се е регистрирала като безработна. Въпреки че кандидатствала и за социални помощи, от профилите ѝ в мрежите не изглеждала нуждаеща се.

ARD пише, че на Марсалек очевидно не му е било трудно с помощта на българина Орлин Русев да намира сътрудници за планираните акции - и изглежда, че мрежата му може да е била много по-голяма. Затова австрийското разузнаване междувременно смята, че има и още, неизвестни засега членове на мрежата Марсалек.

Предполага се, че мрежата може да има свои шпиони и в Шутгарт, тъй като в чат между Русев и Марсалек се появява такъв намек.