Над сто регистрирани случаи на дребна шарка за януари регистрираха здравните власти в САЩ. Това е една шеста от всички заразени през миналата година и близо два пъти повече от средната цифра за годините от 2001-ва до 2011-а. Болестта е факт в 14 щата, а според лекари една главните причини е отказът на родителите да ваксинират децата си. Много от тях се страхуват от страничните ефекти и въпреки научните доказателства вярват на слухове и интернет публикации. „Спрямо шарката съм чувала, че имало и странични ефекти на деца, които са били имунизирани с тази ваксина и съответно после са си създали повече проблеми от самата ваксина. Така че аз съм против и нямам намерение да ваксинирам сина си с тази ваксина." Саня Панайотова, която живее в Чикаго, казва, че категорично не биха ваксинирали децата си.

И тя не е единствена. Подобно решение вземат и много други добре образовани майки от средната класа.

Дебатите „за" и „против" ваксините стават все по-актуални и тази седмица дори стигна до Конгресъа, а мненията си изказаха и някои вероятни кандидати за Белия дом през 2016 г.

Сенаторът на Ню Джърси Крис Кристи даде за пример своето семейство и заяви: „Родителите трябва да имат право на избор в това решение. Това е балансът, който правителството трябва да намери." Изакзването му възмути мнозина. Но не толкова, колкото сенатора републиканец от Кентъки Ранд Пол, който в телевизионно интервю се изцепи: „Чувал съм за много трагични случаи - ходещи и говорещи нормално деца, които са имали проблеми след ваксина."

В Тwitter пък друг потенциален кандидат през 2016 г. зае друга позиция - бившият държавен секретар Хилари Клинтън написа: „Земята е кръгла, небето е синьо, ваксините работят", с хаштаг - бабите знаят най-добре.

На изслушването в Конгреса във вторник експертите бяха категорични - ваксините спасяват животи. „Наистина колебанието трябва да бъде минимално относно това дали ваксината трябва да бъде използвана", заяви доктор Антъни Фаучи от Националния здравен институт.

И въпреки това невярващите се множат. „Родителите трябва да знаят какво се инжектира в децата им. Без каквито и да е съмнения в себе си вярвам, че ваксините причиниха аутизма на Иван", обяснява актрисата Джени Маккарти. Преди повече от десетилетие актрисата оглави движението срещу ваксините, което се разраства и включва подкрепа в либералните и добре образованите групи въпреки научните доказателства, които отново и отново показват, че няма връзка между аутизма и ваксините.

В Калифорния ново проучване показва ниски нива на ваксиниране в Сан Франциско и община Марин - все богати райони. В Лос Анджелис баровски квартали имат ниво на имунизации като тези в Южен Судан.

„Ваксините съдържат токсични материали", казва Райна Сивкова от Чикаго. Тя и съпругът ѝ са притиснати да ваксинират сина си. „Имаме само някои ваксини, само някои от задължителните. Някои от тях отказахме", добавя Райна.

От другата страна на дебатите е Божурка Паскалева - майка на три деца. Тя стартира дискусионната група във фейсбук - „БГ мами" точно за темата „за" или „против" ваксините.

„Аз съм за ваксинациите. И трите ми деца са ваксинирани, нямали са никакви отрицателни реакции, понасяли са ги добре", казва Божурка.

Но други родители вярват в конспиративната теория, че правителството работи с фармацевтичната индустрия, за да продават повече ваксини.
Предполагаемата връзка между ваксините и аутизмът е публикувана в проучване на британския учен Андрю Уейкфилд. Той твърди, че резлутатите са повторени в 5 други държави, но това се оказва лъжа. В крайна сметка неговото проучване е дискредитирано от Британския медицински журнал още през 2011 г.

Според лекарите шансът да се заразите, когато имате ваксина, е 1 към 100, докато ако не сте ваксинирани, шансовете да хванете дребна шарка са 90 към 100.

*По темата работи и Петя Кертикова