http://bgvoice.com/public/files/gallery/118.jpg

Милиони хора по света си спомнят за съоснователя на Apple Стив Джобс. Той почина в сряда след битка с рак на панкреаса. Той беше на 56 години.

Наричаха го „гурото на модерните технологии”. С изобретенията на своята компания  той промени ежедневието ни и начина, по който общуваме.

От twitter, facebook и навсякъде в интернет, до магазините на Apple по целия свят, милиони хора си изразиха своята почит за човека, променил начина по който живеят. От това как слушаме музика, през това как общуваме помежду си, до това да сложи един малък свят в ръцете ни - Стив Джобс ще остане в историята като мечтател, който добре знаеше какво искаме още преди ние самите.

 „Вашето време е ограничено затова не живейте ничий друг живот. Не бъдете заложници на догмата, което означава да живееш с мисленето на други хора.”, каза той през 2005 г.  пред завършващите студенти в Станфорд. Само година е диагностициран с рак на панкреаса.

В изявление на Apple компанията съобщава за кончината на своя визионер. "Блясъкът, страстта и енергията на Стив бяха източник на неизброими иновации, които обогатяват и подобряват живота ни. Светът става неизмеримо по-добър благодарение на Стив," се казва в съобщението.

Сайтът на компанията apple.com също беше преобразен в памет на бившия главен изпълнителен директор. Стив Джобс се оттегли от този пост в края на август тази година. Като причина за решението си да напусне компанията, той посочи невъзмоността да изпълнява повече задълженията си.VO

Макар и осиновен, Стив Джобс никога на представа да мечтае. На 20 в гаража на родителите си създава Apple заедно със своя приятел Стив Уозняк. 10 години по-късно компанията струва 2 милиарда долара. Apple  вади компютъра от научните лаборатории и го пренася в офисите и домовете ни. Малък и лесен за използване, първият Мак е революция. Apple измислят и мишката. 

През 1985-а бордът на директорите уволнява Стив от компанията, която той създава.
Той е само на 30, но не се отказва. Джобс купува Pixar и променя света на анимацията, продуцирайки хитове като „Играта на играчките".

Създава своя компания Next, чийто софтуер е толкова революционен и днес е в основата на iOS. Apple купува Next  и Стив Джобс се завръща като главен изпълнителен директор.
От товага акциите на фирмата са поскъпнали повече от 7 хиляди процента и в момента 
Apple има повече кеш от американското правителство.

„Когато бях на 17 прочетох една мисъл, която звучеше така: „Ако живееш всеки твой ден сякаш е последен, един ден със сигурност ще си прав.", каза Стив Джобс на студентите в "Станфорд".

През 2004-а Стив научава, че този ден не е далеч. Той получава тежка диагнота - рак на панкреаса. 5 години по-късно му трансплантират черен дроб.

„Да си напомням, че скоро ще умра е най-важният инструмент, който аз някога съм имал и ми е помагал да взема големите решения в живота...защото почти всичко - всякакви чужди очаквания, гордост, страх от унижение и провал изчезват пред лицето на смъртта и ни оставят само онова, което е наистина важно. Припомняйки си, че ще умрете някой ден е най-добрия начин, който аз знам, да избегнеш капанът да си мислиш, че има какво да губиш. Ти си вече гол. Няма нито една причина да не следваш сърцето си."

През март т.г. Apple представи новия таблет на компанията - iPad 2, а само ден преди смъртта му беше обявен и новия модел на популярния iPhone. И двата продукта вдъхновени от Стив Джобс.

Постът му бе зает от главния оперативен директор Тим Кук, а Джобс остана в Apple като председател на управителния съвет. На 1 април тази година, компанията навърши 35 години.

Малко известен факт е, че отхапаните ябълки имат и трети основател, наред с добре известните ни Стив Джобс и Стив Уозняк. Той се казва Роналд Уейн, който само 2 седмици след 1 април 1976 година продава своя дял от 10% на партньорите си и се отказва от начинанието. Що се отнася до самия компютър Apple I, устройството се продава за любопитната сума от 666.66 долара, което след смятането на инфлацията се равнява на 2600 днешни долара (3600 лева).

Любопитно, има и друга личност, спомогнала адски много за основаването на Apple и оставала често в сянката. Става дума за милионера Майк Марккуда. Малко след създаването на Apple, той прави сериозна инвестиция от 250 000 долара. Дълги години след това, той заема ролите на председател и изпълнителен директор. Марккуда спомага много със своя опит, бидейки „гласа на разума" за младите Стив Джобс и Стив Уозняк. Все пак, и мултимилионерът прави една изключителна грешка при престоя си в компанията.

По време на спора между Стив Джобс и Джейк Скъли през 1985 година, той взима страната на Скъли... който от своя страна уволнява Джобс, което почти довежда до банкрута на Apple.

Apple се превърна в най-скъпата компания в света, след като пазарната й капитализация вече е 351 милиарда долара.

Интересно е, че в рамките само на година, цената на Apple скача с 41%. Основна причина за това e бумът в търсенето на смартфоните iPhone и таблетите iPad, с чиято помощ ябълките записаха няколко поредни рекордни финансови тримесечия.

Повечето специалисти очакваха Apple да изпревари Exxon Mobil, но едва в края на годината. Стив Джобс и сие обаче успяват да постигнат това още през лятото - преди премиерите на iPhone 5 и iPad 3, които се очакват тази есен. Почти сигурно е, че тези две устройства ще спомогнат за поредно рекордно финансово тримесечие на ябълките.